Dengeli olmayan frekans artışları markayı Nvidia’yı zora soktu.

Bildiğimiz üzere Nvidia markası yeni nesil ekran kartlarını çıkartmasının üzerinden çok fazla bir zaman geçmedi. Türkiye’de ve bütün dünya da stok adetleri ile alakalı problem yaşayan firma, bir gol de çökme sorunlarından yedi. Gelin bu çökme sorunlarının sebeplerine bir bakalım.

Oyun sektörünün önemli bir üyesi olan Nvidia yeni nesil ekran kartlarının tanıtımı ve yapay zeka destekli özellikleri ile hepimizin kalbini çaldı. Kullanıcılar Nvidia kartlar için adeta sıraya geçti ve kartları satın aldı. Bununla beraber bir de baktılar ki oyunlarda siyah ekrana düşülüyor bunu öncelikle Nvidia tarafına mal eden kullanıcılarımız daha sonra yapılan teknik araştırmaya göre rekabet içerisinde ki firmaların cihazlara uygulamış oldukları yüksek saat hızları bu sorunun ana kaynağı.

REKLAMmonsters reloaded advertisement
Founders Edition

Peki biz hangi kartları alırsak bu problemi yaşayacağız.

Kullanıcılar, ZOTAC GeForce RTX 3080 Trinity ile ilgili yaşadığı sorunları paylaşmaya başladı. Bununla birlikte MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X OC sahipleri de bazı problemler yaşadığını dile getirdi. Yine Overclockers.co.uk’de benzer bir konu açılmış olarak görünüyor.

Hali hazırda doğrulanan problem, genellikle frekans hızı 2.0 GHz’i aştığında belirli bir oyun grubunda ortaya çıkıyor. Saat hızları belirli bir seviyeye ulaşır ulaşmaz oyun çöküyor ve masaüstüne atıyor.

Şu anda bu sorunun neden kaynaklandığı belirsiz. Bu bir güç kaynağı sorunu, yazılım hatası ya da belki de özel kart ortaklarının fabrikada fazlaca hız aşırtma uygulaması nedeniyle olduğu gözlemlenmektedir.

Nvida tarafından bir açıklama gelmedi.

Maalesef yaşanan sorunlar ile alakalı olarak henüz Nvidia tarafı resmi bir açıklama yapmazken, Nvidia markasının üretim ortağı olan EVGA markasından tatmin edici bir açıklama geldiğini görüyoruz. bir form yazısı formatında gelen EVGA firmasının açıklamasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çözüm Nedir?

Şu an kesin bir çözüm belirtilmese de, GPU frekansı manuel olarak 50 ile 100 MHz arasında azaltılabilir. Ek olarak düşük voltaj da önerilebilir. Ancak bunun için Ampere desteği sunan Afterburner programından geçmekte.

 

İlginizi çekebilir; Adata XPG Gammix S70 PCIe 4.0 SSD Mini İnceleme

Önceki içerikWorlds 2020 Final Karşılaşması Belli Oldu!
Sonraki içerikThe Outer Worlds Sistem Gereksinimleri Ve Hikayesi

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin