Microsoft, önümüzdeki yılın sonlarına doğru Playstation 5 ile benzer bir tarihte çıkacak yeni nesil konsolu Xbox Series X‘i duyurdu. Tasarımı da ortaya çıkan Xbox Series X, bir oyun konsolundan çok Mini-ITX bir bilgisayar kasasına benziyor ancak konsolun görüntüsü sizi yanıltmasın, Xbox Series X’in yaklaşık bir kontrolcü eninde ve üç kontrolcü boyunda olduğu belirtiliyor.

Konsolun teknik özellikleri içinse önceden konuşulanlar dışında detaylı bir bilgilendirme yapılmadı. Xbox Series X’de AMD’nin Zen 2 ve Radeon RDNA mimarisine sahip özel bir işlemci ve oyunların yüklenme süresini önemli seviyede kısaltacak bir NVMe SSD kullanılacak. Ayrıca konsolda 8K çözünürlük, 120FPS kare hızı, ışın izleme (ray tracing) teknolojisi ve değişken tazeleme hızı desteği bulunacak. Elbette bu teknolojiler sadece desteklenen oyunlarda kullanılabilecek. Microsoft GPU özelliklerini henüz duyurmamışken matematiksel olarak Xbox Series X’in Xbox One’dan 8 kat, oldukça yeni sayılabilecek Xbox One X’den ise iki kat daha hızlı olacağını belirtti.

Xbox Series X’i içerisinde çalıştıran bir motor üzerinden gerçek zamanlı olarak kaydedilen aşağıdaki Hellblade 2 tanıtım videosu her nesilde olduğu gibi bu nesilde de artan konsol performansı sayesinde oyun grafiklerinde oldukça ileriye gidileceğini gösteriyor.

Senua’s Saga: Hellblade II – The Game Awards 2019 – Announce Trailer (In-Engine)

Herhangi bir doğrulama olmasa da oyun basını, geçtiğimiz haftalarda farklı çözünürlük desteklerine sahip olmak üzere birden fazla yeni nesil Xbox konsolu olacağını konuşuyordu. Xbox “Series” X isimlendirmesi de bunu doğruluyor gibi gözüküyor. Mevcut konsollara göre oldukça yüksek bir fiyattan satışa çıkması beklenen Xbox Series X’in muhtemelen daha uygun fiyatlı alternatifleri de olacak.

Önceki içerikESL, ESL ONE: Rio 2020’yi doğruladı
Sonraki içerikGhost of Tsushima ‘nın Çıkış Tarihi Belli Oldu!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin