League of Legends Champions Korea (LCK), ilk olarak Güney Kore ekipleri tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2021’de bir “isim hakkı” (franchise) sistemi başlattı. Mevcut tüm LCK ekipleri bu durumda başvurularını sundu. Ancak aynı zamanda FaZe Clan, NRG eSports ve Pittsburgh Knights dünya çapında tartışmasız en prestijli LoL liginde yer almaya çalışıyor.

Toplam 25 kuruluş LCK’da bir yer almak için başvurdu. Mevcut 10 LCK takımının tümü, aynı zamanda Güney Kore’nin ikinci bölümü Challengers Korea (CK)’da oynayan 8 takım başvurularını gerçekleştirdi. Raporda bu ekiplerin yanı sıra FaZe Clan, NRG Esports, Pittburgh Knights, World Game Star, Tresasure Hunter ve iki isimsiz kuruluş da aday olarak belirtiliyor.

FaZe Clan’ın profesyonel League of Legends ile ilgili önceden bir geçmişi olmasa da, ekip markalarını Call of Duty League’de de faaliyete geçirmek için yaklaşık 25 milyon dolar harcadı. Ekip, bu isim hakkına katılımlarının yanı sıra Counter-Strike ve Fortnite gibi diğer popüler oyunlarda da yarışıyorlar.

FaZe Klanının aksine, NRG Esports’un da oyunla ilgili iyi bilinen bir geçmişi var. NRG ekibi, 2015 yılının sonunda NA LCS’ye katılmak için bir LoL ekibi kurdu. Bir yıl sonra ekip dağıldı ve Challenger Serisinde yerlerini başka takımlara bıraktı. Görünüşe göre NRG ekibi, dünyanın en çok izlenen e-spor organizasyonlarına geri dönmek istiyor.

Bir diğer önemli başvuru sahibi ise Pittsburgh Knights. Ekibin aynı zamanda Rocket League, Rainbow Six Siege ve Players Unknown Battlegrounds Mobile takımı bulunuyor. Pittsburgh ekibi Amerikan futbolu takımı Pittsburgh Steelers ve Amerikan Rapçi Wiz Khalifa tarafından desteklenmektedir.

LCK’ya katılmak isteyen kuruluşlar, başvurularını 19 Haziran’a kadar Riot’a gönderecekler. Geliştiriciler, ortak ekipleri bu yıl Eylül ayında açıklayacak. Kore’de bir isim hakkı modeli kurulmasıyla, her büyük League of Legends liginin ortak bir modelle yönetilmesi bekleniyor.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin