Intel’in 7nm’si Bozuldu, Şirket 2022, 2023’e Kadar Gecikmeyi Duyurdu.

Q4 2020 kazanç bülteninde, 7nm CPU’larının piyasaya sürülmesini önceden planlanan çıkış tarihine göre altı ay geciktirdiğini ve şüphesiz şirketin yol haritalarında geniş kapsamlı gecikmelere neden olduğunu duyurdu. Intel’in basın bülteni ayrıca 7nm süreci için verimin şu anda şirketin dahili hedeflerinin on iki ay gerisinde olduğunu söylüyor, bu da şirketin şu anda 7nm sürecini ekonomik olarak uygun bir şekilde üretme yolunda olmadığı anlamına geliyor. Şirket şimdi 7nm CPU’larının 2022’nin sonlarına veya 2023’ün başına kadar piyasaya sürülmeyeceğini söylüyor.

İşte Intel’in basın bülteninden pasaj:

“Şirketin 7nm tabanlı CPU ürün zamanlaması, önceki beklentilere göre yaklaşık altı ay değişiyor. Birincil itici güç, Intel’in son verilere dayanan 7nm işleminin verimi, şu anda şirketin dahili hedefinin yaklaşık on iki ay gerisinde seyrediyor.”

Kazanç çağrısında Intel CEO’su Bob Swan, şirketin 7nm işleminde verim düşüşü sorunlarına neden olan bir “kusur modu” belirlediğini söyledi. Sonuç olarak Intel, Swan’ın daha sonra üçüncü şahıs dökümhaneleri kullanmayı içerecek şekilde tanımladığı “acil durum planlarına” yatırım yaptı. Şirket ayrıca, şirketin ilk grafik yongaları olan önümüzdeki 7nm Ponte Vecchio GPU’ları için harici üçüncü taraf dökümhanelerini kullanacak. Ponte Vecchio, yonga tabanlı bir tasarım olarak geliyor ve Swan, bazı çıtaların (fayansların) üretiminin üçüncü taraflara dış kaynak olarak verileceğini açıkladı. Swan, GPU’ların 2021’in sonlarında veya 2022’nin başlarında geleceğini belirterek, exascale Aurora süper bilgisayarında 2021 lansmanı için orijinal programın ötesinde bir gecikmeye işaret ediyor. Söz konusu durumda Intel tarafından ön gördüğümüz teknoloji olan 11. Nesil işlemciler de rekabete dayalı olarak rakibine karşı bir miktar geride kalacak. Söz konusu durumun sürekli belirttiğim gibi bizler için iyi olmasını temenni etmekten başka bir çaremiz kalmıyor.

Intel

Şahsi fikrim.

Intel piyasada hala büyük söz sahibi bir şirket olarak anılmaktan geri durmuyor. Söz konusu güç ise bunun sadece kas gücü ile olmayacağını Intel ve Nvidia şirketleri defalarca gösterdi. Oyun konsollarındaki kas gücü ise cabası, bu iş artık o kadar fazla yazılım faktörü ile çalışır hale geldi ki neyin ne olacağını önceden tahmin ediyor olmak biz son kullanıcılar için neredeyse imkansız. Hatta daha uç bir örnek vermem gerekirse bunu eminim ki çok az vakit kalana kadar üretici firmalar dahi kestiremiyor. Intel’in hala çok parası var ve optimizasyon ile alakalı gücü elinde tutuyor. Adobe programlarında özellikle video edit programı olarak bildiğimiz Premiere Pro timeline çizgisinde özellikle Intel optimizasyonunu hat safhada tutuyor. Bu ve buna benzer optimizasyonlar ile Intel piyasadaki varlığını net bir şekilde sürdürecektir.

Siz de konu ile alakalı görüşlerinizi yorumlar kısmından belirtiniz.

Intel ürünleri ile alakalı detaylı bilgi için buraya tıklayın.

İlginizi çekebilir; AMD, Işın İzleme ile Yeni ‘Hangar 21’ Teknik Demosunu Tanıttı

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin