REKLAMmonsters reloaded advertisement

Termal macun nedir? Ne işe yarar? Termal iletkenlik ne işe yarar? Bu gün aklımızdaki sorulara cevap vereceğimiz rehber tadında bir yazı ile karşınızdayım. Gelin beraber bir kaç alt başlık altında termal macun bize ne gibi artılar sağlamakta satın alırken nelere dikkat etmeliyiz bunlara bakalım.

Macun uygulama işlemi

Termal macun nedir?

Termal macun en kaba tabiri ile, işlemci ve işlemci soğutucunun arasına sürülen işlemcinin sıcaklığının iletimini sağlayan kıvamlı bir sıvı çeşididir.

Kullanım alanı direkt olarak işlemci olmaması ile beraber günümüzde en kolay işlemciye uygulandığından dolayı bununla özdeşleşmiştir.

Termal macun ne işe yarar?

Bu ürün  çok ta düz olmayan yüzeylerde soğutucu ile soğutulmasını istediğimiz yüzeylerde gözle görülmeyen mikroskobik boşlukları kapatmakta kullandığımız vazgeçilmez ısı iletken ürünüdür. Ürünün belli başlı çeşitleri mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak

  1. Seramik Tabanlı
  2. Metal Tabanlı
  3. Karbon Tabanlı
  4. Sıvı Metal Tabanlı

Şimdi bu ısı iletkenlerinin özelliklerine bakalım

Seramik Tabanlı;

Genel itibariyle ısıyı iyi iletmesi ile bilinir. Beyaz renkli kıvamlı bir sıvı halindedir. En sık kullanılan seramikler ve bunların ısı iletkenleri; berilyum oksit, alüminyum nitrür, alüminyum oksit, çinko oksit ve silisyum dioksit olarak gruplandırılmaktadır.

Metal Tabanlı;

Bu termal macun katı metal parçalar içermektedir. Örnek olarak metal alüminyum gibi daha başarılı bir ısı iletkenliğine sahiptir ancak seramik tabanlı termal macuna oranla bir miktar daha pahalıdır.

Karbon Tabanlı;

Bu termal macun en çok ilgimizi çekenlerden birisi olacak çünkü içerisinde elmas partikülleri ve karbon lifleri kullanılmaktadır. Az evvel okuduğunuz iki termal macundan daha pahalı ve daha yüksek verimliliğe sahiptir.

Sıvı Metal Tabanlı;

Genelde Delid işlemleri gibi yüksek verimlilik isteyen işler için kullanılmaktadır. Bu termal çözüm de galyumun sıvı metal alaşımlarından yapılmaktadır. Piyasa da çok az bulunur en pahalı termal çözüm şeklidir.

Termal iletkenlik nedir?

Silikon termal bileşenlerde yer alan metal oksit ve nitrür parçacıkları 220 W/(m-K) ısı iletkenliğine sahiptir. Bu iletkenlik oranı yukarıda belirttiğim maddelere göre yükselmektedir. Cooler Master’in Mastergel Maker isimli ürününü kontrol edecek olursak elmas partiküllü yapısı ile 11 W/(m-K) ısı iletkenlipine sahip olduğunu görürüz. Markanın diğer modelleri özelinde Mastergel Pro’yu da bir kontrol edecek olursak 8 W/(m-K) ısı iletkenliği değerine sahiptir. Burada metal tabanlı bir soğutma seçeneği olduğunu görüyoruz. Örneklerimizi Türkiye pazarında satılan termal macunlar ile devam edebiliriz ancak genel mantık bu şekilde.

Sizler de kullanmış olduğunuz termal macun ile alakalı daha detaylı bilgi almak için buraya bir yorum bırakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Intel’den Üzücü Haber 7nm’ye Ne Zaman Geçecekler

Önceki içerikIntel’den Üzücü Haber 7nm’ye Ne Zaman Geçecekler
Sonraki içerikSupercell, CRL World Final Takımlarının Destelerini Açıkladı

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin