HyperX‘in mekanik bir oyuncu klavyesi olan Alloy FPS modelinin mavi anahtarlara sahip olan versiyonunu sizler için inceledik.

Çetin Oyuncular İçin Tasarlanmış

HyperX Alloy FPS, özellikle daha çok FPS oyunları oynayan oyuncuları düşünülerek tasarlanmış bir mekanik klavye. Bunu, klavyenin özelliklerini parça parça incelediğimizde rahatlıkla fark edebiliyoruz.

 

Kompakt Tasarım

HyperX Alloy FPS’te boş yere harcanan en ufak bir alan veya standart dışı ekstra bir tuş bulunmuyor. Bu sayede masanızda fazla alan kaplamayan klavye, mousepad’iniz için masanızda daha fazla alan bırakıyor. Klavyeyi saat yönünde çevirerek kullanan oyuncular için de klavye masadan taşmayacağından klavyenin kompaktlığı önemli bir avantaj sağlıyor. Klavyenin HyperX Alloy FPS Pro isimli sağ alandaki numpad kısmı bulunmayan bir alternatifi daha bulunuyor ancak eğer bilgisayarınızı tek kullanım amacınız numpad kullanılmayan sabit bir oyunu oynamak değilse numpad’e sahip olmak her zaman daha avantajlıdır. Gündelik işlerin yanı sıra GTA V gibi bazı oyunlarda numpad’in oyun içerisinde görevi olabiliyor. Hatta CS:GO gibi FPS oyunlarında bile numpad’e satın alma komutları atayan oyuncular bulunuyor.

Hazır tasarımdan bahsederken klavyenin kablosunun örgü kaplamalı olduğunu ve kablonun klavyeden tamamen sökülebildiğini de not düşelim. Bu özellikler özellikle klavyeyi taşırken ve konumlandırırken kolaylık sağlıyor.

Ayrıca klavyenin üzerinde bir adet USB girişi bulunuyor, bu girişi kullanarak telefonunuzu ve telefon benzeri cihazları şarj edebiliyorsunuz. Bu giriş sayesinde telefonunuz şarj ederken de yakınınızda oluyor ancak bu USB girişi veri aktarımı için uygun değil, sadece şarj için kullanabiliyorsunuz.

Dayanıklılık ve Çelik Kasa

HyperX Alloy FPS, çelik bir kasaya sahip. Bu, uzun yıllar kullanmak üzere ciddi miktarlar ödediğiniz bir klavyeyi gerçekten uzun yıllar kullanabilmeniz için gerçekten önemli bir detay. Aynı zamanda elinizin altındaki klavyenin sıradan bir klavye olmadığını size çok net bir şekilde hissettirerek tasarım anlamında da bunu bir avantaja çeviriyor.

Klavyenin herhangi bir su ve toza karşı dayanıklılık sertifikası bulunmuyor ancak bu fiyat segmentinde böyle bir sertifika görmek zaten sürpriz olurdu.

Mavi Anahtarlar: %100 Mekanik Hissiyatı

HyperX, Alloy FPS’te mekanik klavyelerde genellikle herkesin öncelikli tercihi olan CHERRY® MX anahtarlardan (switch) kullanmış. En büyük switch üreticilerinden birisi olan Cherry’nin renklerle kategorize edilen çeşitli anahtarları kullanılıyor. Alloy FPS mavi, kahverengi ve kırmızı olmak üzere üç anahtar seçeneğiyle birlikte satılıyor. Bizim incelediğimiz modelse mekanik hissiyatının tam olarak hissedilebildiği blue switch olan model.

Tıklamalı anahtar kategorisinde yer alan mavi anahtar hem zengin bir işitsel ses verirken aynı zamanda doygun bir dokunsal geri bildirim veriyor. Kısaca özetlemek gerekirse hem yüksek ses çıkartarak mekanik klavye kullandığınızı size hissettirirken aynı zamanda bastığınız her tuştan bir geri bildirim alarak mekanik bir anahtara bastığınızı size tam olarak hissettiriyor. Bunun dezavantajı ise ortak alanlarda bu klavyeyi kullanmanız çevrenizdekileri rahatsız edebilir.

Eğer aynı klavyenin farklı bir renge sahip anahtarlı modelini almayı düşünürseniz diye diğer renklerin özelliklerini de kısaca özetleyecek olursak:

Cherry MX kırmızı anahtar (red switch): Doğrusal olarak adlandırılan kırmızı anahtarlarda herhangi bir geri bildirim olunmaz, tuşlara bastığınızda duyulan ses de mavi anahtara kıyasla oldukça daha azdır. Tuş basımı için gereken çalışma kuvveti ve etkinleşme noktası da mavi anahtara göre daha az olduğundan tuş basımı genel olarak daha kolaydır. Mekanik klavye hissiyatından ziyade oyunlarda avantaj elde etmek sizin için daha önemliyse bu anahtarı tercih edebilirsiniz.

Cherry MX kahverengi anahtar (brown switch): Kırmızı anahtarla aynı şekilde çalışma kuvveti, etkinleştirme noktası ve çıkarttığı ses maviye göre daha azdır. Kırmızıdan farklı olarak dokunsal olarak sınıflandırılan bu anahtar size tuş basımlarında bir geri bildirim vererek mekanik hissiyatını artırır. Genellikle herkese uygun, arada, bir anahtar çeşidi diyebiliriz.

Oyunlarda Deneyim

HyperX Alloy FPS, deneyimlediğim süre boyunca FPS oyunlarında verdiğim reaksiyonları oyuna hızlı bir şekilde yansıtarak beklentilerimi karşıladı. Klavyede bulunan N-key rollover ve Anti-Ghosting  özellikleri sayesinde aynı anda çok sayıda tuşa bastığınızda herhangi bir algılama sorunu yaşanmıyor. Klavyeyi kullandığım süre boyunca da hatalı tuş algılaması ve benzeri bir sorun yaşamadım. Ayrıca klavye kutusunun içerisinden W-A-S-D tuşları için çıkan alternatif keycaps‘leri (tuşları) kullanarak FPS oyunlarında daha iyi bir klavye hakimiyeti sağlayabildim.

Ek olarak klavyede bulunan FN ve F12 tuşlarına aynı anda basarak klavyenin oyun modunu açabiliyorsunuz. Klavye, oyun modu aktifken Windows tuşunu devre dışı bırakıyor. Bu sayede oyun oynarken elinizin Windows tuşuna çarpması durumunda belki de çok kritik bir anda masaüstüne dönmüyorsunuz.

Aydınlatma

HyperX Alloy FPS, dinamik aydınlatma efektlerine sahip bir kırmızı arka aydınlatma ile birlikte geliyor. Aydınlatma konusunda tercihler kişiden kişiye çok değişiklik gösterdiğinden bu konuyu net bir şekilde yorumlamak oldukça zor ancak bir renk şöleni tercih etmeyecek olsanız bile renk konusunda özgürlüğe sahip olmak açısından RGB’ye sahip olmak her zaman daha avantajlı. HyperX’in bu modelde RGB tercih etmemiş olmasının sebebiyse muhtemelen daha geniş bir kitle tarafından klavyeyi alınabilir tutmak. Klavyeye RGB eklenmesi maliyeti oldukça artıran bir unsur. RGB benim için olmazsa olmaz diyen oyuncular için HyperX’in Alloy FPS RGB ve Alloy FPS RGB Elite modelleri bulunuyor.

Bu konudaki şahsi görüşümü belirtecek olursam bence klavye kırmızı aydınlatmayla birlikte oldukça şık duruyor ancak RGB aydınlatmaya sahip olsa elbette daha iyi olurdu. Bu daha çok bütçeyle ilgili bir durum.

Aydınlatma efektleri konusuna geçtiğimizdeyse fonksiyon tuşlarıyla ayarlanabilen önceden tanımlanmış 6 adet aydınlatma efekti ve 5 farklı ışık seviyesi bulunuyor ancak maalesef bu model HyperX’in aydınlatma yazılımınca desteklenmiyor. Aslında ben tak çalıştır mantığındaki ürünlerin hayranı olan birisiyim çünkü ürünü başka bir bilgisayara bağladığımda tekrar yazılımla uğraşmaktan ve arka planda sürekli farklı farklı yazılımların çalışmasından hoşlanmıyorum. Bir ürünün tak çalıştır olması bana çok daha kolay geliyor ancak buna rağmen maalesef dedim çünkü bir yazılım alternatifine sahip olmak her zaman avantajdır, kullanmasanız bile ek olarak böyle bir alternatif sunulsa güzel olurdu. Klavye RGB olmadığından nasılsa efekt konusunda çok özel şeyler yapılamayacağı için aslında bu çokta önemli değil ancak bir not olarak aklınızda bulunsun.

Tuş Dizilimi

Klavye maalesef en azından henüz Türkçe tuş dizilimiyle satılmıyor. Bu noktada klavyeye ne kadar hakim olduğunuz çok önemli. Eğer klavyedeki tüm tuşların yerini ezbere biliyorum diyen biriyseniz çok kısa bir alışma sürecinin ardından herhangi bir sorun yaşamadan klavyeyi İngilizce dizilimle kullanabilirsiniz ancak eğer tuşlara ara sıra da olsa bakıyorum diyorsanız klavyenin Türkçe dizilime sahip olmaması size sorun yaşatabilir.

Kutu İçeriği

HyperX Alloy FPS’in kutusunun içerisinden klavyenin yanında kullanışlı bir klavye taşıma çantası, çalışması için klavyeye bağlayacağınız örgülü kaplamalı kablo, tuşlara zarar vermeden kolaylıkla çıkartmanızı sağlayan bir aparat ve WASD & 1-2-3-4 tuşları için alternatif keycapsler bulunuyor.

Genel Değerlendirme

FPS oyuncularının kesinlikle seçenekleri arasında değerlendirmesi gerekli dediğimiz klavyeyi genel olarak incelediğimizde kompaktlığı, sağlamlığı ve görüntüsüyle tasarım anlamında oldukça öne çıkıyor. Oyun modu, Anti-Ghosting ve N-key rollover özelliklerini de bulunduran klavyenin RGB Anahtar (switch) tercihi zaten üç seçenek bulunduğundan size kalıyor ancak ben mekanik hissiyatını tam olarak yaşatan bizim de incelediğimiz model olan Cherry MX Blue Switch’i çok beğeniyorum. Klavyenin RGB olmaması bir dezavantaj ancak fiyat/performans kategorisine alabileceğimiz fiyatlandırmasıyla bunu telafi ediyor diyebiliriz. RGB olmadığından yazılım çok gerekli değil ancak olsa daha iyi olabilirmiş. Klavyenin Türkçe dizilime sahip olmayışı da kişiden kişiye değişebilecek olsa da dezavantaj olarak ekleyeceğimiz noktalardan birisi. Yine de HyperX Alloy FPS bence bu fiyatlardaki en iyi mekanik klavye seçeneklerinden birisi.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin