Bizimle bağlantı kur

Röportaj

hardstyle: “zincirin zayıf ya da çürük halkaları, takımın tamamını etkileyecektir“

Eski Space Soldiers, şu anki Turkey5 takımının koçu Canpolat “hardstyle” Yıldıran ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Gamerbase: Şuan kadronuzda hem tecrübeli hem takım arkadaşlarına nazaran daha tecrübesiz oyuncular bulunuyor. Takımın arasındaki uyum nasıl ? Oyun içinde Türkçe mi yoksa İngilizce mi konuşuyorsunuz ? Türk oyuncuların İngilizce durumu hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Hardstyle: Oyuncular arasındaki uyum şu anda gayet iyi durumda. Birbirlerine çabuk alıştılar ve bu ivmenin kalıcı olacağına inanıyorum. Oyuncularımızın hepsi Türk’tür ve aralarından 4’ü Avrupa doğumludur. Takımın tamamı İngilizce konuşabiliyor ve takımda Felemenkçe, Almanca ve Fransızca konuşan arkadaşlarımız da var.

Gamerbase: SS kadrosundan sadece paz ve Ngin takımda kaldı.  Ayrılan 3 oyuncu yerine Türk asıllı oyuncuları kadroya kattınız. Bazı kesimler Türkiye’deki oyuncuların yerine neden Avrupa’daki Türk oyuncuların takıma girdiğini soruyor. Türkiye’deki oyuncular yetersiz mi?  Avrupa’daki Türk oyuncuları tecrübeli oldukları için mi seçtiniz?

Hardstyle: Kadro oluşturma aşamasında tabi ki de önceliğimiz Türkiye’den yana oldu. Ancak hemen fark ettik ki potansiyel olarak çalışabileceğimiz tüm oyuncuların farklı takımlarla ilişiği vardı. Aynı zamanda Avrupa’da yasayan Türk oyuncuları takip ediyordum ve her zaman ilgi ile takip etmeye devam edeceğim. Potansiyel liste oluşturduğumuzda oyuncuların farklı farklı ülkelerde olmalarını uzun vadede avantaja çevirebileceğimiz fark ettik. Şöyle ki, takım gelişirken onlar da yasamış oldukları ülkenin communitysine de hitap ediyor olacaklar. Dolayısıyla takım olarak bu gelişim sağlanırken farklı ülkelerdeki communitylere de dolaylı olarak hitap ediyor olacağız. Bu kadronun ortaya çıkmasındaki fikrin ana noktalarından birisi de bu.

Biz oyuncu seçimlerinde oyuncuların geleneksel takım sporlarından birini yapıp yapmadığı, iletişim becerileri, oyun zekaları, karakterleri ile ilgili bize ipucu verebilecek bazı parametreleri incelemeye çalışıyor, ardından diğer oyuncularımız ile olan diyaloglarına da dikkat ediyoruz. Neticede bu bir takım oyunu ve “zincirin zayıf ya da çürük halkaları, takımın tamamını etkileyecektir” felsefesini benimsiyoruz seçimlerimizde. Oyuncularımızın neredeyse tamamının geleneksel sporlarda, özellikle futbolda tecrübesi var. Bu da hem takım oyununu hem de antrenör – oyuncu ilişkisini bildiklerini gösteriyor. Bunun yanı sıra bir kulüp kültürü ve disipliniyle yetişmiş olmaları bizim için önemli bir kriter. Avrupa’da yaşayan Türklerin eleştiriye ve öneriye daha açık olduklarını ve daha disiplinli olduklarını söyleyebilirim.

Türkiye’de keşfedilmemiş, ismi duyulmamış nice cevherin olduğuna yürekten inanıyorum. Tıpkı geleneksel sporlarda olduğu gibi, esporda da ulusal bilinç ve altyapı henüz yeterince oluşmadığı ya da olgunlaşmadığı için bazen tercihlerimizi yurt dışında yaşayan oyuncularımızdan yana kullanabiliyoruz.

Bunların dışında bir diğer önemli husus ise vize ve altyapı problemi. Şu an için herhangi bir organizasyon ya da sponsorumuzun olmayışı, turnuvalar için gerekli olan vizeler için tabi ki de önemli bir husustu.

Gamerbase: Turkey5 ile birlikte kısa ve uzun vadede hedefleriniz nedir?

Hardstyle: Turkey5 takımının öncelikli amacı iyi ve iddialı oyun oynamaktır. Biz her maçta performansımızın üstüne koyarak belli bir oyun felsefesini gelenekselleştirmek istiyoruz.

Uzun vadede tabi ki arzuladığımız turnuva başarıları var ancak bu zaman alacaktır. Daha önceki takımımda, takım koçluğunu devir aldığımda takım dünya sıralamasında ilk 200 de iken Top 12 ye kadar yükselmeyi basardık ve bu yaklaşık 1.5 – 2 yıl almıştı. Doğru takım çalışması, antrenmanlar ve bilinçli oyuncularla bunu yeniden başarabileceğimize biliyoruz. Bunu başarmak için doğru iş disiplinini ve antrenman metotlarını bildiğimiz aşikar.

Gamerbase: Organizasyon arama süreciniz nasıl gidiyor ? Yakın bir zamanda sizi bir organizasyon altında görebilecek miyiz ? Türk yatırımcılar ile görüşüyor musunuz ?

Hardstyle: Organizasyon arama süreci her zaman var. Ancak bizim yeni bir oluşum olarak, yatırımcı kitlelerin dikkatini ve güvenini çekmemiz için çalışmamız ve kapasitemizi, yapabileceklerimizi gösterebiliyor olmamız lazım. Ekip olarak arzumuz her zaman, Avrupa ve dünya sahnesinde bir Türk takımını temsil etmek ve bir Türk takımı olarak var olmaktır. Neticede bu hem bizim için çok gurur verici olur, hem de uluslararası arenaya bir çeşitlilik, farklılık kazandırmış olur. Bu elbette yabancı yatırıma tamamıyla kapalı olduğumuz anlamına gelmiyor ancak gönlümüzden geçen tabi ki bir Türk takımını temsil ediyor olmaktır.

Bir Türk takımı olarak dünya CSGO sahnesinde elde ettiğimiz başarılara yaklaşan başka bir Türk takımı yok. Yine de organizasyon ya da sponsorları yatırım ve destek için cezbedemiyoruz. Yatırım ve destek çekmek Türkiye’de maalesef çok zor ve bu is ne yazık ki yanlış yöneticilere teslim edilmiş durumda. Bu yeni süreçte bizimle görüşmek isteyen Türk organizasyonlar tabi ki de oldu ancak görüştüğümüz yabancı organizasyonlarla kıyasladığımızda is etiği ve yönetimi olarak halen çok farklı bakış açılarına sahip olduğumuzu üzülerek belirtmem gerekir. Maalesef hiçbir organizasyonla teklif alma aşamasına dahi gelmeden yaşadıklarımız hayret verici. Örnek vermek gerekirse 1 hafta içinde döneceğini söyleyip hiç geri dönüş yapmayanlar mı dersiniz, whatsapp üzerinden yazışarak is teklifi vermeyi düşünen mi, hepsi mevcut. Bu maalesef is disiplininden ne kadar uzak olduklarını göstermekle birlikte bizi derinden üzmüştür. Zira bahsettiğimiz takım disiplini çalışacak olduğumuz organizasyonda bulunmaz ise basari zor sağlanacaktır, çünkü bu sadece bir bütün olarak mümkündür ve biz bunu geçmişte maalesef zor bir yoldan tecrübe ettik.

Gamerbase: Takım yakın bir zamanda ESL Pro Lig S9 Avrupa Relegation turnuvasına katılacak. Takımdaki oyuncular rakiplerinize göre daha az zamandır birlikte oynuyor. Oyunculara bu turnuva için nasıl bir çalışma programı uyguluyorsunuz? Bu turnuvanın sizin için değeri pahabiçilemez. Siz turnuva hakkında ne düşünüyorsunuz ? 

Hardstyle: Biz bildiğiniz üzere tamamen yeni bir ekibiz. Bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeleri aramıza yeni katılan genç oyunculara aktarmaya çalışıyoruz. Oyun içi konumlanması, anti-flaşlar, rotasyonlar, cross fire vb. birçok konuda sıfırdan bir oyun zihniyetini benimsemek ve geliştirmek istiyoruz.

Turnuva tabi ki çok değerli bizim için ancak paha biçilemez değil. Henüz yolun başında olduğumuzu ve performansımızın ve takım olarak uyumumuzun üstüne koyarak ilerlememiz gerektiğini unutmamalıyız. Turkey5 tabi ki bu turnuvada da elinden gelenin en iyisini yapacaktır ama bizim için ölüm/kalım durumu söz konusu değildir. Dünya sıralamasında Top 20’ye girmek zaman alacaktır. Ve biz bunun tek bir turnuva ile başarılamayacağının farkındayız.

Gamerbase: Amerika veya Avrupa’dan bir organizasyon ile anlaşmanız durumunuzda oyuncuların vize durumları nasıl ? Bildiğiniz gibi bir çok kez Türk espor oyuncuları vizeden dolayı turnuvalara katılamadı. Takımdaki oyuncular Amerika veya Avrupa’ya yerleşmeye sıcak bakıyor mu?

Hardstyle: Yurtdışında bir organizasyon ile anlaşmamız durumunda vize sıkıntısının olacağını düşünmüyorum. Hem Amerika’da hem de Avrupa’da bu sektöre yatırım yapan firmaların büyük çoğunluğu BackOffice destek olarak son derece profesyoneller. Oyuncularımızın Avrupa ya da Amerika’ya sıcak bakabileceklerini tahmin ediyorum. Ancak bizim için öncelikli olan husus, oyuncularımızın özel hayatlarında ve iç dünyalarında da huzurlu ve mutlu olmalarıdır. Onlar kendilerini nerede mutlu ve dolayısıyla daha başarılı görüyorlarsa, bizim de önceliğimiz o yönde olacaktır.

Gamerbase: Bazı kesimler tarafından kendisini tam olarak gösteremediği ve sessiz kaldığından dolayı paz’ı eleştiriyor. Paz normalde sessiz bir kişiliğe mi sahip ? Sizce paz, kendini yeterince gösterebiliyor mu ?

Hardstyle: Paz sakin bir kişiliğe sahip. Bu dışardan bakıldığında “sessiz” olarak algılanabiliyor ancak oyun içindeki rolü ve takımın içindeki kişiliği, ağırlığı son derece hissedilebilir bizim açımızdan. Performans olarak kendisini şu ana kadar ispatladığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Neler yapabileceğini sayısız kere gösterdi bu arenada ve göstermeye devam edecek

Gamerbase: imoRR, FPL’de geçen ayı 1. olarak bitirdi. Bazı kesimler onu yeni xantares olarak görüyor. imoRR hakkında neler düşünüyorsunuz ? Gelecekte dünya çapında üst düzey bir CS:GO oyuncusu olabilir mi ?

Hardstyle: Öncelikle oyuncuları birbirleriyle kıyaslamayı sevmediğimi belirteyim. Zira her oyuncunun kendine has tarzı ve yetenekleri vardır. imoRR’un performansı sevindirici. Xantares’ten farklı bir oyun tekniğine sahip. Bizimle antrenman yapmaya başladığında biz onu rifle olarak getirmiştik ancak antrenmanlarda fark ettim ki imoRR aslında bir awp oyuncusu olmaya daha yatkın. Bu yüzden ona daha fazla awp aldırmaya çalıştım ve gördüm ki bu yönde fazlasıyla yeteneği var ve gelişime çok açık. Bildiğiniz üzere su anda takımda awp rolünü üstleniyor. Doğru disiplin ve arzuyla dünya çapında bilinen bir oyuncuya dönüşmesi olası.

Gamerbase: Natus Vincere, genç oyuncular için bir girişimde bulundu. Sizde bir organizasyon altına girince Türk CS:GO oyuncuları için böyle bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz ? Türk CS:GO oyuncuları hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Hardstyle: İki yıl önce yeni ve genç yetenekleri keşfetmek adına bugün NAVI örneğinde gördüğünüze benzer, işleyişi daha uzun vadeli ve geleneksel sporlardaki örneklere daha fazla benzeyen bir proje hazırlamıştım, ancak hayata geçirmek için onay alamamıştım. Ben CSGO’da da diğer her sporda olduğu gibi altyapının sağlam temeller üzerine kurulması gerektiğine inanıyorum. İmkanlar el verdiği taktirde tabi ki Türk esporuna, özellikle espor altyapısına yatırımda ya da dolaylı katkıda bulunmak isteriz. Ancak bu bir koçun ya da 6-7 kişilik bir ekibin başarabileceği bir iş değildir. Bu konuda iş biraz da ailelere, spor kulüplerine, yatırımcılara, STK’lara, devlete ve özellikle espor federasyonuna düşmektedir.

Futbol ülkesi olan Türkiye’mizde henüz futbol altyapılarını bile şeffaf ve verimli bir şekilde kullanamayışımız Türk esporu için tabii olarak biraz şevkimizi kırıyor. Ancak geleneksel sporların aksine, CSGO yatırımları başlangıç aşamalarında çok daha az yatırım gerektiriyor. Dolayısıyla ileriye donuk bu tarz yatırımlar tamamen imkansız değil ve ben bu konuda her turlu iş birliğine açığım.

Gamerbase: Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

Hardstyle: İlginiz ve Türk esporuna katkınızdan dolayı teşekkür ederim.

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

3 Yorum

3 Comments

  1. burakq

    30 Haziran 2019 at 17:47

    umarım iyi yerlere gelirler oyuncular çok yetenekli

  2. Pingback: Interview With Hardstyle, The Coach of Turkey5 - Gamerbase

  3. Pingback: CS:GO Dünya Sıralaması: w0xic yükseldi, xantares düştü - Gamerbase

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Röportaj