Faceit üzerinden düzenlediğimiz Gamerbase AMD CUP Valorant Turnuvası için bizlere sorduğunuz soruları tek bir yazıda yanıtlamak için sizlere turnuvanın tüm adımlarını anlatacak bir rehber hazırlamaya karar verdik.

Oyunu Faceit Hesabına Ekleme

Yapmanız gereken işlemlerden ilki, tabi ki Faceit hesabınızı oluşturduğunuzu varsayıyoruz, Valorant oyununu Faceit profilinize ekleme. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi bir ekranla karşılacaksınız, Valorant içinde kullandığınız kullanıcı adını yazıp connect butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Takım Oluşturma

Bu kısımda turnuvaya kayıt olurken kullanacağınız takımı oluşturmanız gerekiyor. Görselde işaretli “+” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekranda takım ismini ve takım etiketini yazıp altındaki “Bir oyun seç” kısmında Valorant‘ı seçip oluştur butonuna tıklayın. Daha sonra oluşturduğunuz takıma arkadaşlarınızı davet edin.

Turnuvaya Kayıt Olma

Sizlerden en çok gelen sorulardan birisi kayıt olma ile alakalıydı, öncelikle bu bağlantıya tıklayarak turnuvamızın anasayfasına girip sağ taraftaki işaretli “Join Tournament” butonuna tıkladıktan sonra takımınızı seçmeniz daha sonrasında turnuvada oynayacak oyuncuları işaretleyip onaylamanız gerekiyor, ayrıca yedek oyuncunuz varsa onu da turnuvaya katabilirsiniz. Bu işlemi sadece takımı kaptanı yani takımı kuran kişi yapabilir.

Turnuva Şeması ve Oda Kurma

Turnuva başlangıç zamanı yani 11 Temmuz saat 18.05’de turnuva şeması belli olur. Turnuva şemasında karşılaşmaların kimler arasında olacağı anlaşılır. Turnuva şeması sekmesi maçlar başladığı zaman turnuvanın anasayfasında görünür. Örnek görselde işaretli kısımda bulunan karşılaşmada üst takım olarak görünen takımın kaptanı Valorant içerisinde özel oda oluşturup maç odası için kullanılan chat ekranından karşı takımın kaptanının kullanıcı ismini alıp onu arkadaş olarak ekleyip kurduğu odaya davet eder, daha sonrasında kaptanlar kendi arkadaşlarını odaya davet eder. Turnuvanın tam olarak dolmaması halinde bazı takımlar rakip olarak karşılarında “Bye” görebilirler, bu durumda bu turu oynamadan geçmiş oluyorlar, tek yapmaları gereken diğer turu oynamak için rakiplerinin karşılaşmasının bitmesini beklemeliler.

Örnek Maç Lobisi Chat Ekranı

Maç Sonlandırma ve Skor Girişi

Faceit henüz Valorant için otomatik skor çekme sistemine sahip olmadığından dolayı maç sonuçlarını el ile oyuncuların girmesi gerekiyor. Maçlar sonlandığı zaman maç kaptanlarının bir ekran görüntüsü almaları gerek, tüm ekran görüntülerini yetkililere iletmenize gerek yok yalnızca problem olması halinde sizden istenecektir. Daha sonrasında Faceit sayfasında aşağıdaki görselde olduğu gibi bir ekranla karşılacaksınız, bu kısımda kazanan takımın kaptanı “Set Result” butonuna tıklayıp kendi takımı için “1” karşı takım için “0” skorunu girmesi gerekiyor (Maç skoru olan 13-12 değil 0 veya 1). Ardından karşı takımın kaptanı bu skoru onaylamak zorunda, skorlarla ilgili bir sorun çıkması halinde Discord adresimiz üzerinden ekran görüntüleri ile birlikte turnuva yetkililerine başvurarak destek alabilirsiniz.

 

 

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin