İster rekabet için ister sadece vakit geçirmek için oyun oynuyor olun, oyuncu bilgisayarınızda yer yer çok işinize yarayacak “olmazsa olmaz” olarak sınıflandırdığımız bazı ücretsiz programlar mevcut. Lafı daha fazla uzatmadan oyuncu bilgisayarında yüklü olması gereken programların listesine geçelim.

Oyuncu bilgisayarlarında mutlaka yüklü olması gereken programlar

  • MSI Afterburner: Oyun içerisinde aldığınız FPS miktarını ve sisteminizin kaynak kullanımını görüntülemenizi, fan hızlarını yönetmenizi ve kolay bir şekilde hız aşırtma yapmanızı sağlar.
  • Lightshot: Tek tuşla seçtiğiniz bir alanın ekran görüntüsünü panoya kopyalamanızı, kaydetmenizi veya internete yüklemenizi sağlar.
  • Authy: İki adımlı doğrulama kodlarına bilgisayarınızdan da ulaşabilmenizi sağlar.
  • IOBit Uninstaller: Bilgisayarınızdan kaldırmak istediğiniz programları kolay bir şekilde kayıt defterindeki kalıntılarıyla birlikte silmenizi sağlar.
  • GIMP: Kolay bir şekilde görsel düzenleme yapmanızı sağlar.
  • VLC: Çok çeşitli formattaki videoları altyazı ekleme gibi pek çok opsiyonla birlikte tek tuşla hızlı bir şekilde oynatmanızı sağlar.
  • LibreOffice: Microsoft Office’in ücretsiz bir alternatifi olan bu program metin, slayt ve tablo oluşturmanızı ve düzenlemenizi sağlar.
  • 7-Zip: Herhangi bir reklam ve satın alma uyarısı göstermeden dosyaları arşivlemenizi ve arşivden çıkarmanızı sağlar.
  • Malwarebytes Anti-Malware: İstediğiniz zaman bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı taramanızı sağlar.

MSI Afterburner

MSI Afterburner ile FPS görüntüleme

Anakart markanız ne olursa olsun kullanabileceğiniz MSI tarafından geliştirilmiş MSI Afterburner yazılımı oyuncuların en temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilmekte.

Bu yazılım aracılığıyla yapabildiğiniz şeylerden birisi oyundan kaç FPS aldığınızı ve sistem kaynaklarınızın ne kadar kullanıldığını görüntüleyebilmek. Üstelik bu arayüzü belirlediğiniz kısayolu kullanarak açıp kapatabilir ve bu arayüze sadece istediğiniz değerleri ekleyebilirsiniz. Örneğin F1 tuşuna bastığımızda sadece CPU ve GPU kullanım oranını ve sıcaklığının gösterimini aktifleştir şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra MSI Afterburner aracılığıyla GPU’nuzun fan hızını ayarlayabilir ve hız aşırtma yapabilirsiniz.

MSI Afterburner’ı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Lightshot

Ekran görüntüsü alma yazılımı Lightshot

Lightshot, iki dakika içerisinde yükleyip kullanmaya başlayabileceğiniz bir ekran görüntüsü alma yazılımıdır. Windows ile birlikte başlayabilen bu program açıkken Print Screen tuşuna (veya önceden belirlediğiniz başka bir tuşa) basarak ekranınızdaki seçtiğiniz alanın ekran görüntüsünü kolaylıkla alabilirsiniz. Aldığınız ekran görüntüsünü Lightshot aracılığıyla doğrudan internete yükleyerek paylaşabilir, panonuza kopyalarak Paint veya Discord gibi yazılımlara doğrudan yapıştırabilir veya bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Lightshot’ı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Authy

İki aşamalı doğrulama yazılımı Authy

Bir iki aşamalı doğrulama uygulaması olan Authy‘i, Twitch, Facebook, Gmail gibi hemen hemen her popüler serviste hesabınızı güvene almak için kullanabilirsiniz. Authy, Google Authenticator gibi pek çok rakibinden farklı olarak aynı anda birden fazla cihaza kurulum yapmanıza izin veriyor. Üstelik mobil cihazların yanı sıra bilgisayarları ve hatta bazı akıllı saatleri bile destekliyor. Bu özellik sayesinde bilgisayar kullanırken iki aşamalı doğrulamayla korunan hesaplarınıza giriş yapmak için mobil cihazınıza ihtiyaç duymuyorsunuz ve mobil cihazınızı kaybetmeniz durumunda hesaplarınıza erişimi kaybetmiyorsunuz.

Authy’i kullanmaya başlamak ve indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

IOBit Uninstaller

Program kaldırma yazılımı IOBit Uninstaller

IOBit Uninstaller, Windows işletim sistemli bilgisayarınızdaki programları kalıntılarıyla birlikte kaldırmak için kullanabileceğiniz bir araç. Çoğu program standart yolla bilgisayardan kaldırılırken arkada dosya ve kayıt defteri kalıntıları bırakıyor. Bu kalıntılar, kaldırmakta olduğunuz programı eğer tekrar yükleyecekseniz ayarlarınızı kaybetmemek için faydalı olabilirken çoğu zaman bilgisayarınızın zamanla dolmasına sebep olmakta ve bazı durumlarda performansını olumsuz yönde etkileyebilmekte.

IOBit Uninstaller’ı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

GIMP

Görsel düzenleme yazılımı GIMP

Özellikle Linux kullanıcılarının favori programlarından birisi olan GIMP, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir görsel düzenleme programı. Her ne kadar oyuncular sık sık görsel düzenleme yapmıyor olsa da her bilgisayar kullanıcısının zaman zaman bir görselin formatını veya çözünürlüğünü değiştirmek, görselleri birleştirmek veya yazı eklemek gibi temel görsel düzenleme işlemleri yapması gerekebiliyor. Bu tür durumlarda GIMP neredeyse Adobe Photoshop yazılımının sunduğu tüm özellikleri gerek doğrudan gerek eklenti desteğiyle ücretsiz olarak sunabildiğinden Paint gibi sadece çok daha basit işlemleri yapmanıza olanak sağlayan programlara göre çok daha iyi bir seçenek. Programı kullanmaya alışmanız biraz vakit alabilir ancak sonrasında yer yer çok işinize yarayacaktır.

GIMP’i buraya tıklayarak gideceğiniz indirme sayfasındaki Download GIMP Directly butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

VLC

Medya oynatıcısı VLC Player

Microsoft, Windows 10 ile birlikte genel olarak işletim sistemini oldukça iyileştirmiş olsa da Windows ile birlikte gelen video oynatıcı hem sunduğu özellikler ve desteklediği codec sayısı hem de performans açısından son derece başarısız. Bu sebeple tüm bilgisayar kullanıcıları gibi oyuncular da indirdikleri videoları oynatmak için harici bir video oynatıcıya ihtiyaç duyuyor. Bu noktada VLC, oldukça eski bir program olmasına rağmen günümüzde hâlâ en iyi seçeneklerden birisi. Kapsamlı bir codec desteği olan VLC, altyazı ekleme gibi pek çok özelliği de içerisinde barındırıyor ve tek tuşla hızlı bir şekilde videoları oynatabiliyor.

VLC medya oynatıcıyı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

LibreOffice

Ücretsiz ofis yazılımı LibreOffice

Oyuncular olarak sık sık ofis programlarıyla haşır neşir olmasak da ara sıra döküman düzenlemesi yapmamız gerekebiliyor. LibreOffice, ücretsiz olarak indirip kolaylıkla kullanmaya başlayabileceğiniz bir Microsoft Office alternatifi. Metin, slayt ve tablo oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak sağlayan LibreOffice, üstelik Microsoft Office’e göre çok daha hafif ve Microsoft gibi arka planda çok sayıda servis çalıştırmıyor.

Buraya tıklayarak LibreOffice’in indirme sayfasına gidebilirsiniz.

7-Zip

7-Zip arşiv ve sıkıştırma yazılımı

Gerek oyun gerek eklenti, mod veya çeviri yüklerken dosyaları arşivden çıkartmamız gerekebiliyor. Genellikle herkesin kullandığı Winrar yazılımı ihtiyacı karşılıyor olsa da eğer Winrar’ın deneme sürümünü kullanıyorsanız birden fazla arşivle aynı anda uğraşırken çıkan satın alma uyarıları çok rahatsız edici olabiliyor. Winrar yerine kullanabileceğiniz 7-Zip yazılımıysa tamamen ücretsiz ve herhangi bir satın alma pop-up’ı veya reklam içermiyor. Üstelik bunun yanı sıra bazı testlerde 7-Zip, Winrar’dan daha iyi bir sıkıştırma başarısı elde etmiş.

Buraya tıklayarak gideceğiniz sayfadan 7-Zip’in Windows için 32 veya 64 bit versiyonunu indirebilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware

Malwarebytes antiirüs yazılımı

Çoğu oyuncu gibi az çok bilinçli bir şekilde bilgisayar kullanıyorsanız Windows ile birlikte gelen Windows Defender yazılımı, virüslere karşı korunmanızda fazlasıyla yeterli gelecektir. Ancak yine de eğer ara sıra da olsa çok güvenilir olmayan kaynaklardan indirme yapıyor veya güvensiz cihazları bilgisayarınıza bağlıyorsanız Windows Defender’ın yanında Malwarebytes Anti-Malware yazılımının ücretsiz sürümünü kurmanız faydalı olabilir. Ücretsiz sürümde gerçek zamanlı koruma bulunmuyor ancak istediğiniz zaman tam tarama yapmanıza olanak sağlıyor. Özellikle trojan türü zararlılara karşı sıra dışı bir başarıya sahip Malwarebytes Anti-Malware ile bilgisayarınıza zararlı bulaşmış olabileceğini düşündüğünüz zamanlarda tarama yaparak ek bir güvenlik sağlayabilirsiniz.

Buraya tıklayarak Malwarebytes’ın indirme sayfasına giderek ücretsiz sürümünü indirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin