FACEIT tarihinin kalıcı olmayan en uzun yasaklamaları dün akşam saatlerinde uygulandı. Üstelik yasaklamalar sıradan oyunculara değil, Alman Pro Lig’inin sahipleri de dahil olmak üzere bildiğimiz kadarıyla 3 isme uygulandı! FACEIT’in en aktif liglerinden biri olan ligin iki kurucusu da FACEIT’ten 99 yıl banlandı. Ligin sahipleri Kryben ve syyync ve onların yanı sıra FACEIT’te Teepster kullanıcı adına sahip Teepster’a uygulanan 99 yıllık yasaklamanın sebebi ise “Gizli leaderboardlar üzerinden şike yaparak FACEIT tarafından GPL’deki Alman topluluğuna adanmış milyonlarca FACEIT puanını çalmaya çalışmak”. Bu yasaklama da FACEIT tarihinin en uzun yasaklama sebebi olarak Liquidpedia’nın tozlu sayfalarındaki yerini aldı.

Aynı zamanda Esportal’ın head admini olan Kryben, syyync ve Esportal Twitter hesaplarında sessizliği korurken Alman Pro Lig’in Twitter hesabında belki de ligin sosyal medya şifresine sahip adminlerinden biri tararfından yapılan anlık bir değişiklik ve gönderilen bir Tweet, Damage99‘un forum üyelerinden biri tarafından yaklandı.

Gerçeklik payı hakkında net bir bilgimizin olmadığı Tweet, ekran görüntüsüne göre Esportal Almanya etiketlenerek “Çok havalı bir ekibiniz var! Para kapma fikri ile gelen birilerinin olmamasına dikkat edin ;)” gibi bir mesaj içeriyor. Ekran görüntüsüne göre German Pro League Twitter hesap isminin Alman Dolandırıcı Ligi anlamında “German SCAM League LUL” olarak değiştirilmiş olması da dikkat çekiyor. Elbette şu anda Twitter hesabının ismi böyle değil ve bu şekilde bir Tweet hesapta bulunmuyor, belirttiğimiz gibi ekran görüntüsünün gerçekliği konusunda sizlere net bir bilgi veremiyoruz.

PlayingDucks takkımının için oynamakta olan German Pro League oyuncusu David “SYNCD” Slováček ise konuyu biraz daha aydınlatan bir ekran görüntüsünü Twitter hesabından paylaştı.

Yine gerçekliği konusunda net bir bilgiye sahip olmadığımız ekran görüntüsüne göre Alman Pro Lig’inin 3. divisionunda 2.080.000 FP ödüllü (Yaklaşık değeri 2.000$) gizli bir leaderboard oluşturuluyor ve Teepster isimli oyuncuya tek maç ile bu ödül kazandırılıyor. Eğer bu ekran görüntüsü doğruysa, Kryben ve syyync kendilerinin çok dikkat çekeceğini düşünerek bu ödülü Teepster’a kazandırmış ve aralarında bir anlaşma yapmış. Bu görünenin dışında daha fazla FACEIT puanı söz konusu mu konusu ise gizemini korumaya devam ediyor.

Bu kadar düşük bir miktar için “hırsızlık” denemesinde neden bulunmuş olunduğu konusuna ise kimse anlam veremezken ortaya atılan “FACEIT stoklarını eriterek oyuncuları Esportal’a yönlendirmek” gibi çılgın teoriler bulunuyor. Lige bundan sonra ne olacağı ise hâlâ bir soru işareti.

 

İlginizi çekebilir: Test — CS:GO Major Turnuvaları Hakkındaki Bilginizi Ölçüyoruz

Önceki içerikCS:GO Grafitilerinin Hikayesi
Sonraki içerikTOA Esports’un Yeni CS:GO Kadrosu Ortaya Çıktı

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin