CES 2019’da en yeni oyuncu monitörlerini tanıtan Asus, Strix XG HDR oyuncu monitörü serisiyle dikkat çekmişti. Aralarında en dikkat çekici ürün ise 43 inç boyutunda 4k çözünürlüğe sahip bir modeldi.

ASUS Republic of Gamers (ROG), dünyanın en büyük ve hızlı 4K UHD FreeSync 2 HDR oyuncu monitörü Strix XG438Q’yu piyasaya sundu. Akıcı görüntüler ve yüksek kontrastlı HDR performansını bir araya getiren monitör inanılmaz derecede etkileyici oyun deneyimleri sunuyor. Yeni ekranda 43 inç boyutunda ve 120 Hz yenileme hızına sahip bir 4K UHD panel bulunuyor. Bunun yanı sıra ürün DisplayHDR™ 600 sertifikası için %90 DCI-P3 profesyonel renk gamı kapsama oranı ve olağanüstü kontrast ile HDR teknolojisine ve AMD Radeon™ FreeSync™ 2 HDR teknolojisine sahip.

FreeSync teknolojisi ile beraber AMD ekran kartlarında monitörün yüksek hızlarda görüntüyü bozması engellenmişti. FreeSync2 ise farklı yenileme hızları arasında Low Framerate Compensation teknolojisinden de yararlanarak çok daha akıcı ve temiz bir oyun deneyimi sağlıyor. AMD LFC teknolojisi özellikle 4K gibi yüksek çözünürlüklü monitörlerde harika işler başarırken Strix XG HDR monitör serisinin de en büyük kozlarından biri oluyor. 48 – 144 Hz arasında akıcı bir görüntü deneyimi sağlanabiliyor.

Bu monitörün bir diğer önemli özelliği ise input lag sorununu çözerek minimum seviyeye indiriyor olması. Monitörlerin  ve televizyonların en büyük eksi yönleri arasında yer alan input lag sorunu, ASUS GameFast sayesinde önemli ölçüde ortadan kalkıyor.

FreeSync 2 HDR desteği, HDR destekli konsol veya PC oyunlarında monitörün renk skalasını yüzde 100 verimle kullanmasını sağlıyor. GamePlus teknolojisi ise oyuncuların ciddi özelleştirmeler ve farklı oyunlar için farklı profiller atamalarına olanak tanıyor.

XG438Q, VESA’nın DisplayHDR 600 sertifikasına sahip ve 10-bit görüntü işleme ve 600 kandelaya(Işık şiddeti birimi) kadar parlaklık sunuyor.

Diğer bir önemli özellikse anti-glare teknolojisinin bu monitörlerde bulunuyor olması. Bu sayede güneş ışığının ekrandaki görüntüyü bozması büyük ölçüde engellenebiliyor.

Uzaktan kumanda ve dahili hoparlörler ile eğlenceye hazır

Strix XG438Q’nun geniş 4K UHD paneli oyunlardan televizyona ve filmlere kadar her tür eğlenceye uygun. Ürünle birlikte gelen uzaktan kumanda ile ekran menüsünü kontrol edip parlaklık, kontrast, giriş kaynağı ve diğer ayarları hızla yapmak mümkün. Uzaktan kumandadaki ses kontrol düğmeleriyle Strix XG438Q’nun dahili 10W stereo hoparlörlerini de ayarlayabiliyorsunuz ve ek kaynak gereksinimini ortadan kaldırıyor.

43 inçlik Strix XG438Q birçok görüntü kaynağını aynı anda içinde barındırabiliyor. 3 farklı HDMI 2.0 bağlantı noktası ve bir adet DisplayPort aynı anda 4 farklı kaynağı bu monitöre bağlamanıza olanak tanıyor. Ayrıca bu görüntüleri ekranı ikiye bölerek aynı anda monitörde gösterebiliyorsunuz.

 

Asus ROG Strix XG438Q teknik özellikleri

Panel boyutu: 43 inç (16:9)

Panel arka aydınlatma türü: VA panel

Renk doygunluğu: DCI-P3 90%

Parlaklık: 450cd/m2

Tepki süresi: Griden griye 4 ms

Çözünürlük ve yenileme hızı: 3840 x 2160 @ 120Hz

HDR desteği: Radeon FreeSync 2 HDR ve DisplayHDR 600 sertifikası

Stereo hoparlör: 10W x 2

Bağlantı noktaları: DisplayPort 1.4, HDMI (v2.0), USB3.0, kulaklık girişi

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin