Bizimle bağlantı kur

CS: GO

CSGO İpuçları: LAN Turnuvaları İçin Tavsiyeler ve Ayarlar

Her bölümde oyununuzu geliştirebilecek farklı bir ipuçları verdiğimiz CSGO İpuçları serimizin yeni bir içeriği ile karışınızdayız. Bu bölümde LAN turnuvalarına katılırken dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağız ve işinize yarayabilecek ayarlardan bahsedeceğiz.

1- LAN İçin Uygun İnternet Ayarlarını Yapın

Online oyunlarda sunucuyla aranızdaki gecikme sebebiyle sizin ekranda gördüğünüzle sunucuda yaşananın farklı olmasını engelleyebilmek için çeşitli yapılandırmalar oluyor. CS:GO’da sizin bu yapılandırmayı doğrudan düzenleyebileceğiniz bazı konsol komutları da bulunuyor. Bu ayarlarla oynamak merminin gidişi gibi sunucu içerisinde gerçekleşen pek çok etkinliği doğrudan etkiliyor.

LAN turnuvalarında ise sunucu yanı başınızda olduğundan interp gibi çeşitli internet ayarlarını değiştirerek daha iyi verim alabilmeniz mümkün. Belki alışmış olduğunuz ayarları değiştirmek hissiyatınızı etkileyebilir ancak genellikle LAN turnuvalarında internet ayarlarını en iyi seviyeye çekmek daha akıcı bir oyun hissiyatı vereceğinden performansınızı olumlu yönde etkileyecektir.

  • cl_interpolate 0
  • cl_lagcompensation 0
  • cl_interp 0
  • cl_cmdrate 128
  • cl_updaterate 128
  • rate 786432

Toplu bir şekilde kopyalamak için:
cl_interpolate 0; cl_lagcompensation 0; cl_interp 0; cl_cmdrate 128; cl_updaterate 128; rate 786432

Dikkat: Yukarıdaki ayarlar 5 ping ile gecikmesiz oynanan LAN maçları için ayarlandığından turnuvalar haricinde kullanmayın, oyununuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Büyük turnuvalarda genellikle hiçbir zaman oyunculardan sunucuyu kurması istenmez ancak eğer 1vs1 formatında bir turnuvada sizden suncuyu kurmanız istendiyse ve FACEIT veya ESEA gibi platformalarda 128 tick oynamya alışmış bir oyuncuysanız mutlaka başlatma seçeneklerinize “-tickrate 128” ekleyerek sunucuyu 128 tick kurduğunuzdan emin olun. Sunucuyu kuran siz değilseniz bu konuyu turnuva yetkilileriyle görüşebilirsiniz.

 

2- Önceden Configinizi Hazırlayın ve İnternete Yükleyin

Crosshair, FOV, sensitivity veya oyun içindeki kanları temizleme gibi özel ayarlarınızı barındıran bir config hazırlamanız turnuva hazırlıkları sırasında size vakit kazandırarak ısınmak için size daha fazla süre bırakabilir. Config hazırlamak için internette bolca rehber bulabilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse “cfg” uzantılı bir dosya hazırlamanız ve bu dosya içine konsol komutlarını dosyanın her sıraya bir satır olacak şekilde eklemeniz gerekiyor. Sonrasında bu dosyayı Steam/steamapps/common/Counter-Strike Global Offensive/csgo/cfg yoluna taşıdıktan sonra konsoldan exec DOSYANIN_İSMİ (ör. exec gamerbaseconfig) komutuyla yükleyebilirsiniz veya ismini autoexec olarak değiştirerek CS:GO açıldığında otomatik olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Her turnuvada bilgisayara USB bellek bağlamanıza izin verilmeyebilir. Bu duruma önlem olarak USB belleğin yanı sıra configinizi internet üzerinden erişilebilir bir platforma yüklemenizde fayda var. Herhangi bir dosya yükleme sitesine veya Google Drive gibi bir platforma yükleyip bit.ly gibi bir siteden URL’yi kısaltabilir veya Steam profilinizde herhangi bir yere configinizin bağlantısını yapıştırabilirsiniz.

 

3- Mümkünse Kendi Ekipmanınızı Getirin

Bunu aslında söylemeye bile gerek yok ancak ek bir hatırlatma yapmış olalım. Turnuva alanında bulunan ekipman sizin alışmış olduğunuzdan farklı olacağından ve kusurlu olabileceğinden mümkünse her zaman kendi ekipmanınızı getirmeye çalışın. Klavye genellikle bir sorun yaratmasa da özellikle alışık olduğunuz ürünle daha iyi performans verebileceğiniz mouse ve mousepadinizi ve genellikle en çok sorun yaşanan ekipman olduğundan kulaklığınızı yanınızda getirmenizde fayda var.

Türkiye’deki turnuva alanlarında genellikle çoğu ekipman için gerekli yazılımlar bilgisayarda yüklü olur, sık sık turnuvalara katılan biriyseniz ekipmanınızı değiştireceğiniz zaman yazılım gerektirmeyen tak çalıştır ürünleri tercih etmenizde fayda var.

 

4- Gereksiz Atölye Haritalarından Kurtulun

Turnuva alanında kendi Steam hesabınızla giriş yapıp oyunu açtığınızda önceden abone olduğunuz tüm atölye haritaları internet üzerinden siz ana menüdeyken arka planda yüklenir. Eğer abone olduğunuz çok fazla atölye haritası varsa turnuva alanında bu yüklemeler çok vakit alacaktır ve o sırada girmek istediğiniz ısınma veya belki de crosshair yapımında kullandığınız haritaya girmeniz için sıranın bu haritalara gelmesini beklemeniz gerekebilir. Bu sebeple turnuvaya gitmeden önce orada kullanmayacağınız haritaların aboneliğinden çıkmanız size orada vakit kazandıracaktır.

 

5- Monitör Ayarlarını Kontrol Edin

Yüksek tazeleme hızına (Hz) sahip bir monitörün ne kadar avantaj sağladığını her CS:GO oyuncusu bilir. Turnuva alanlarında genelde 144Hz ve üzerinde tazeleme hızına sahip monitörler bulunur ancak bu monitörlerin tazeleme hızı 60Hz gibi daha düşük bir değerde kalmış olabilir. Bilgisayara geçtikten sonra her zaman tazeleme hızını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Zaten turnuva dışında da yüksek tazeleme hızına sahip bir monitör kullanıyorsanız masanın başına geçtiğinizde fare imlecinden bile ayarın hatalı olduğunu fark edebilirsiniz.

Eğer tazeleme hızı düşük bir değerde kaldıysa bunu ekran kartının yazılımından yükseltebilirsiniz. Bu konuda internetten rehberlere bakabilir veya turnuva yetkililerinden yardım isteyebilirsiniz.

Oyunun da yüksek tazeleme hızında çalıştığından emin olmanızda fayda var. Oyuna girdikten sonra konsola mat_info yazdıktan sonra Display Mode başlığının yanında yazan değere bakarak oyunun çalıştığı tazeleme hızını kontrol edebilirsiniz.

 

1vs1 Formatındaki Turnuvalar İçin Bonus

  • bind “shift” “+speed;r_cleardecals”
  • bind “CTRL” “+duck;r_cleardecals”

Yukarıdaki konsol komutlarını girmeniz veya configinize eklemeniz durumunda SHIFT veya CTRL tuşlarına her bastığınızda haritadaki kanlar temizlenecektir. Bu da özellikle uzak mesafeli ve kutulardan oluşan aim_map gibi haritaların oynandığı 1vs1 formatındaki turnuvalarda karşı tarafı görme konusunda size önemli bir avantaj sağlayacaktır. Elbette 5vs5 formatındaki maçlarda da bu komutu kullanabilirsiniz, biz en önemli avantaj 1vs1’de sağlandığı için bu konuyu 1vs1 başlığı altına aldık. Komutu beğenmezseniz ve geri almak isterseniz aşağıdaki komutları konsola yazmanız yeterli olacaktır.

  • bind “shift” “+speed”
  • bind “CTRL” “+duck”

 

CSGO ipuçları serimizin bir önceki bölümü: CSGO İpuçları: Molotof Arkasını Görme

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

basede gamer

Yorum Yap

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla CS: GO