ASUS‘un kaliteden ödün vermeden başarılı fiyat/performans oranına sahip ürünler çıkarttığı TUF Gaming ailesinden K7 optik mekanik oyuncu klavyesinin linear (doğrusal) anahtarlara sahip olan modelini sizler için inceledik. İncelememizi aşağıdaki oynatıcıyla YouTube üzerinden izleyebilir, incelemenin kısa bir özetini ise yazılı olarak içeriğin devamında bulabilirsiniz.

ASUS TUF Gaming K7 Optik Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi

 

Tasarım, Dizilim ve Aydınlatma

TUF Gaming K7 son derece kompakt tasarımıyla masanızda gereksiz en ufak bir alan kaplamayan tam boyutlu ve Türkçe dizilimli bir oyuncu klavyesi. Hem yazılımla hem de klavyenin üzerindeki fonksiyon tuşlarıyla kontrol edilebilen RGB‘si, K7’nin üzerindeki alüminyum sayesinde tam bir renk şöleni oluşturuyor. Özellikle geceleri alüminyumun üzerindeki yansıma gösterişli bir görüntü oluşturuyor.

Teknik Özellikler

Klavye, TUF optik mekanik anahtarlara sahip. TUF optik mekanik anahtarların linear (doğrusal) ve tacticle (dokunsal) olmak üzere iki çeşidi bulunuyor, bu kısımda size anlatacaklarımız linear olan çeşit için geçerli.

Linear TUF optik mekanik anahtar, optik mekanik olması sayesinde mekanik anahtarlara göre daha iyi bir tepki süresine sahip. Mekanik anahtarlar ortalama 5ms gecikmeye sahipken, bu miktar TUF optik mekanik anahtarlarda sadece 0.2ms. Günlük kullanımda fark edilemeyecek, çok kısa sürelerden bahsediyor olsak da daha düşük bir tepki süresine sahip olması bir artı. Bazı özel durumlarda oyun içerisinde size avantaj sağlayabilir.

Bunun dışarısında TUF optik mekanik anahtar, kırmızı anahtarlarla bazı benzerliklere sahip. Anahtar ek bir tıklama sesi çıkartmıyor yani mekanik klavyeler arasında sessiz olarak sınıflandırabiliriz. Tuşa basımları oldukça kolay, ufak bir baskınızla tuşlar aktifleşiyor. Bu durum oyunlarda avantaj sağlarken genellikle yazı yazarken istemsiz bir şekilde tuşlara basmanıza sebep olabileceği söylenir ancak sürekli yazı yazan birisi olarak benim istemsizce tuşlara basmama neden olmadı.

  • Aktifleşme kuvveti: 47 g
  • Toplam mesafe: 3mm
  • Aktifleşme mesafesi: 1.5mm actuation point

Hissiyat olaraksa linear olan model herhangi bir vuruş geri bildirimine sahip olmasa da Cherry MX Red gibi vuruş geri bildirimsiz diğer anahtarlara kıyasla mekanik klavye kullandığınızı çok daha iyi bir şekilde hissettiriyor.

Önemli Ek Özellikler

Su ve Toza Karşı Dayanıklılık

TUF Gaming K7’de geçmişte çok kez klavyeme su döküldüğünden çok önemli olduğunu düşündüğüm IP56 su ve toza karşı dayanıklılık sertifikası bulunuyor.

Manyetik ve Ergonomik Bilek Desteği

TUF Gaming K7, klavyeden ayrılabilen ve takıldığında manyetik olması sayesinde klavyeye tamamen yapışan bir bilek desteğine sahip. Sünger benzeri bir yapıya sahip ergonomik bilek desteği özellikle uzun süreli kullanımlarda daha rahat bir deneyim sağlıyor.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin