Tüm Dünyada baş gösteren COVID-19 salgını, her sektörde olduğu gibi Espor sektörünü de olumsuz olarak etkiledi diyebiliriz. Yine de buna rağmen espor endüstrisi hızlı bir şekilde toparlandı. İşte 2020 yılında espordaki en büyük ve en çok izlenen etkinliklerden bazıları.

League of Legends Dünya Şampiyonası

İzleyici açısından, bu yılki League of Legends Dünya Şampiyonası tüm seviyelerde en çok izlenen oldu. Espor izleme istatistikleri web sitesi Esports Charts‘a göre, baştan sona 139 Milyon saatin üzerinde izlenen turnuva, tüm zamanların en çok izlenen e-spor turnuvası oldu.

Free Fire Continental Serisi Asya Açılış Turu

Bu yıl, mobil oyunların, özellikle de espor sahnesiyle ilgili olarak yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Ve belki de bu iddiayı, dünya çapında popülerliğini artıran, özellikle doğu pazarında, mobil bir battle royale olan Free Fire oyunu temsil ediyor.

Oyunun en üretken etkinliği olan Continental Serisi, bu yılın başlarında izleyici departmanında son derece etkileyici rakamlara ulaştı. Esports Charts‘a göre, özellikle Asya’da, Continental Serisi  29 Kasım’daki büyük finallerde 2.500.000’den fazla izleyici tarafından takip edildi.

IEM Katowice 2020

IEM Katowice 2020 espor sektörü için önemli bir etkinlik. Bir haftalık yarışma boyunca izlenen yaklaşık 18.000.000 saatle, IEM Katowice, canlı olsun ya da olmasın yılın en etkili olaylarından biri olarak sona erdi.

Esports Charts‘a göre, turnuvanın G2 Esports ve Natus Vincere arasındaki büyük final maçı aynı anda 1.000.000’dan fazla izleyiciyle zirveye ulaşırken, yaklaşık 280.000 ortalama izleyici tarafından da takip edildi.

2020 LCK Bölge Finalleri

Tipik olarak League of Legends, en yüksek izleyici sayılarının Dünya Şampiyonası ve Sezon Ortası Daveti gibi uluslararası etkinliklerden geldiği görülüyor.. Ancak geçtiğimiz yaz Kore‘nin maç için yerel ligi LCK, diğer birçok oyunun en büyük etkinliğiyle karşılaştırılabilecek derecede izleyici istatistiklerine ulaştı.

Esports Charts‘a göre, üç günlük yarışma, süresi boyunca ortalama 500.000’den fazla görüntülenen maçlara tanık olurken, T1 ve Gen.G arasındaki son eleme maçında en yüksek izleyici sayısı 1.000.000’in biraz üzerindeydi. T1, kesinlikle 2020 LCK Bölge Finallerinin de yıldızıydı. Turnuva boyunca her iki maçı da yaklaşık 1.000.000 görüntülenme elde ederken, takımın kaybettiği büyük final maçı, 2020 Lig sezonunun en çok izlenen ikinci bölgesel maçı oldu.

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin