Oynaması ücretsiz olan Call of Duty:Warzone düşünülenin aksine Activision için bir hayli para kazandırdı. Detaylarının geçtiğimiz 5 mayıs gününde açıklandığı rapora göre bu yılın ilk çeyreğinde Activision, Warzone sayesinde beklenilen hasılatın çok daha fazlasını elde etti.

Call of Duty serisi yıllardır Activision‘ın en çok para kazandığı oyun serisiydi, neredeyse her yıl Avrupa ve Amerika satış rakamları olarak zirveye oynamayı başarıyorlardı. Bu yıl bir ilk olarak oynaması tamamen ücretsiz ve mikro alışverişlerin oynanışı etkilemediği bir oyun yayınladılar.

Şirket Gelirleri Analistleri Şaşkına Uğrattı

Oynaması ücretsiz olmasına rağmen Warzone, Activision’ın hali hazırda yükselmekte olan hasılatını hiç beklenmedik bir şekilde çok daha yükseltmeyi başardı. Finans şirketlerinin ve analistlerin tahminlerine göre bu yılın ilk çeyreğinde 1.32 milyar Dolar olması beklenen Activision hasılatı geçtiğimiz günlerde 1.52 Milyar dolar olarak açıklandı. Bu hesaba göre oynaması ücretsiz bir oyun tek başına şirkete kısa bir süre içerisinde 200 milyon Dolar kazandırmış oluyor. Bir analistin söylediğine göre bu hasılat “Wall Street“‘in tüm hesaplarını yerle bir etti, Activision’ın hisse başına beklenen değeri 0,38 dolardan 0,76 dolara yani iki katına yükseldi.

COD: Modern Warfare

Kozmetik Dışında Oyun Satın Alımları da Arttı

Warzone oynaması tamamen ücretsiz ve para kullanarak kozmetik eşyalar almak dışında oyuncular oyunun tam versiyonu olan Modern Warfare’e yükseltebiliyorlar. Activision CEO‘sunun yaptığı açıklamaya göre oyunu tam versiyona yükselten Warzone oyuncuları beklenenden çok daha fazla oldu, elbette bu durum gelen hasılatın belirli bir kısmını oluşturuyor.

Bu beklenmedik hasılat raporu belki de diğer şirketleri ücretsiz oyun yapma konusunda cesaretlendirebilir. Bizler de birer oyuncu olarak bu değişimi tamamen destekliyoruz.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin