Valve, 40.000’i aşkın kullanıcının, oyuncu eşleştirme sistemini suistimal ettiğini saptadı. DOTA 2, banlamaların ardından çeşitli güncellemeler alacak.

Valve’ın Twitter üzerindeki DOTA 2 hesabından yaptığı yeni açıklamaya göre 40.000’in üzerinde kullanıcı, eşleştirme sistemini suistimal ettikleri gerekçesi ile DOTA 2den banlandı. Kotaku’nun yaptığı habere göre Valve, ban dalgasına dair henüz detaylı bir açıklama yapmadı.

40.000’i aşkın oyuncu DOTA 2’den banlandı

Eşleştirme sistemi konusunda bir takım sıkıntıların yaşandığı DOTA 2’de devasa bir ban dalgası yaşandı. Gelen şikayetler doğrultusunda duruma el atan Valve, bir çok kullanıcının kural ihlalinde bulunduğunu saptadı ve 40.000 kadar oyuncuyu oyundan banladı. Valve, gerçekleştirilen bu ban dalgasının ardından, gelecek olan patchler ile smurf tespit sisteminin daha hassas bir hale getirileceğini ve yapılacak olan değişiklikler ile potansiyel smurf hesaplarının tespitinin de sağlanabileceğini açıkladı.

Valve, geçtiğimiz yaz dönemi içerisinde de eşleştirme sistemini suistimal ettikleri gerekçesiyle 17.000 hesabı oyundan banlamıştı. Eylül ayında da bir takım ihlaller sebebi ile bir çok hesabı banlayan Valve, aynı ay içerisinde, geliştirici blogunda yayınladığı postlar ile; eşleştirme sistemini çeşitli yollar aracılığıyla suistimal eden hesapların tespiti için daha hummalı bir çalışmaya girişileceğini açıklamıştı.

Valve, geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirmiş olduğu ban dalgasına maruz kalan hesapların özelliklerini şu şekilde sıralamıştı:

  • Aşırı düşük davranış skorlarına sahip olma.
  • Hesap alım-satım işlemleri ile Steam Kullanıcı Sözleşmesi’ni ihlal etme.
  • Bir takım suistimal yöntemleri ile diğer oyunculara karşı avantaj sahibi olma.

Valve, geçtiğimiz ay, DOTA 2 oynayan aktif oyuncu sayısının 380.000 civarında olduğunu açıklamıştı. Yeni gelen ban dalgası, bu sayının neredeyse %10’una tekabül ediyor. Valve’ın, kural ihlali yapan kitlenin büyüklüğüne bakmasızın, oyunun selameti için böylesine sert bir hamle yapması gerçekten sevindirici. Önümüzdeki günlerde bu yaptırımların ve gelecek patchlerin ne gibi neticeler doğuracağını hep beraber göreceğiz.

1 Yorum

  1. düşünce güzel olabilir ama uygulama klasik valve yeni açtığım daha iki oyun attığım hesap banlandı bu ne4 saçmalıktır. yeni hesap açtığımda hiç bilmiyorum zaten dota oyuncusuyum gibi seçenekler var madem böyle yapacaksın yeni hesap açmayı yasaklıyorum de geç

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin