Ne yazık ki şu anda sektördeki tüm taraflarca kullanılan ve üzerinde anlaşılan standart bir görüntüleme metriği bulunmamaktadır. Dolayısıyla etkinlikleri adil bir yaklaşımla karşılaştırmak her zaman mümkün olmayabilir. Ancak ortalama izleyici sayılarını karşılaştırmak, bazı etkinliklerin bir gün ve bir ay sürebileceğini de hatırlatarak bizlere yardımcı olabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, etkinliklerde bulunan maksimum kitleyi gözlemlemek için en yüksek görüntülenmeyi kullanacağız. İşte Nisan 2020’deki en çok göze çarpan e-spor olaylarının sonuçları!

Asya ve Güney Amerika’daki mobil oyunların popülaritesini yakından takip ediyorsanız; Mobile Legends:Bang Bang için bir turnuva olan MPL ID Sezon 5’in listelerde üst sıralarda olduğunu görmek sizi şaşırtmayabilir. Nisan ayında izleyicilerin en çok takip ettiği turnuva MPL ID oldu…

İlk beş etkinlikte en üst sıraya bir mobil oyunun çıkması enteresan gelse de, Endonezya’da görüntülemesi 1.163.007 kişiye ulaştı ve zirveye ulaşmasına yardımcı oldu. Belki de en etkileyici olanı, League Of Legends’da sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer alan hem LCK hem de LEC’i geride bırakması oldu.

T1’i alan Gen.G Esports, ay boyunca LCK için en büyük savaşını verdi ve 1.074.561 izlenmeye ulaşırken, LEC Spring finallerinde G2 Esports ve Fnatic’in kıyasıya mücadelesi 817.397 izleyiciye ulaştı. Twitch Rivals’ın VALORANT turnuvası ve ESL One Los Angeles’ın Avrupa ve Bağımsız Devletler bölümü Nisan ayında ilk beşe girdi.

Dikkat çeken şey; Endüstrinin, devam eden COVID-19 salgınının getirdiği zorunlu değişiklikleri karşılamak için yeni bir formata geçtiği oldu. Bildiğimiz etkinliklerde, pek çok turnuva düzenleyicisi etkinliklerini çevrim içi oyuna geçirirken, diğer kitleler aylarca işlemleri ertelemek zorunda kaldı. İkincisi de zorunlu bir şekilde iptal edilen -özellikle geleneksel spor ve diğer eğlence ürünleri- etkinliklerin yerine eğlenmek isteyen milyonlarca insanın çevrim içi eğlendirilmesi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Astralis ESL:ONE Rio 2020 Elemelerine Damga Vurdu

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin