LoL 10.12 yama notları PBE’de yayınlandı. 10.12 yamasıyla beraber Hextech ve Vahşi batılı kostümleri oynanabilir karakter sayısı arttı.

LoL 10.12 Yaması Yayınlandı

LoL 10.12 yaması geçtiğimiz gün yayınlandı. Yeni yama ile yeni karakter dengelemesi ve birçok hata giderildi.

Vahşi Batılı Senna, Vahşi Batılı Irelia ve Hextech Nocturne 18 Haziran 2020 tarihinde çıkıyor.

Şampiyonlar

Akali

Q’nun hasarı arttı.

Akali son derece çevik ve rekabetçi potansiyeli yüksek bir ninja ama profesyonel düzeyde onu pek görmüyoruz. Normalde Akali’nin gücü profesyonel düzeyle sınırlı olduğu için, hasar vermeye yönelik birincil yeteneğini güçlendirerek etkililiğini arttırıyoruz.

Q – Beş Nokta Saldırısı

HASAR 25/50/75/100/125 (+0,65 Toplam Saldırı Gücü) (+0,6 Yetenek Gücü)  30/55/80/105/130 (+0,65 Toplam Saldırı Gücü) (+0,65 Yetenek Gücü)

Brand

Alev almış rakipleri katlettiğinde yenilediği mana arttı.

Destek rolündeki gücünü aşırı arttırmadan orta koridordaki durumunu iyileştirmek umuduyla Brand’in mana yenilenmesini arttırıyoruz. Onu orta koridorda etkili hale getirmek için bu konuma yönelik, daha önce hiç olmadığı kadar ciddi bir ayarlama yapıyoruz.

Pasif – Alev

ALEV ALMIŞ RAKİPLERİ KATLETME HALİNDE YENİLENEN MANA 1-18. seviyelerde 6-18  1-18. seviyelerde 20-40

 

Cassiopeia

Taban canı ve zırhı azaldı; büyü direnci arttı.

Bu sürüngen hem üst hem de alt koridoru sahiplendi ve bu değişikliklerle birlikte söz konusu konumlardaki gücünü azaltmayı hedefliyoruz. Yine de zayıflatmanın orta koridordaki Cassiopeia’yı fazla etkilememesi için, büyü direncini hafiften arttırıyoruz.

Taban nitelikler

CAN 575  560
ZIRH 20  18

BÜYÜ DİRENCİ 30  34

 

Fiddlesticks

W’nun minyon hasar azaltması arttı.

Getirdiğimiz son güçlendirmelerle birlikte Fiddlesticks, hedeflediğimizden daha fazla avantaj sağladı. Dolayısıyla onu üst koridordan korkutup kaçırmamaya dikkat ederek minyon dalgalarını temizleme becerisini biraz zayıflatıyoruz.

W – Kan Hasadı

MİNYON HASAR AZALTMASI %40  %50

Senna

Saldırı hazırlanma süresi hatası giderildi. Pasifin Sis Hayaleti düşürme ihtimali arttı.

Nişancı Senna 10.6’da getirdiğimiz değişikliklerden beri epey zayıf. Bu yüzden minyon biçmekten daha fazla yararlanması için, ona daha fazla fırsat tanıyoruz. Ayrıca kritik vuruş yaparken normal saldırılarının hazırlanma süresinin daha uzun olmasına yol açan bir hatayı giderdik. Bunun, kritik vuruş dizilimlerini önemli ölçüde iyileştireceğini düşünüyoruz.

Genel

GİDERİLEN HATA Senna’nın gerçekleştirdiği kritik vuruşların, saldırılarının hazırlanma süresini doğru miktarda azaltmamasına yol açan hata giderildi.

Pasif – Bağışlama

SİS HAYALETİ DÜŞME İHTİMALİ Senna’nın biçtiği minyonlardan %1,67 ihtimalle bir Sis Hayaleti düşer  Senna’nın biçtiği minyonlardan %8,33 ihtimalle Sis Hayaleti düşer

 

Trundle

Taban can, mana ve mana yenilenmesi yuvarlandı. W’nun ilave hareket hızı azaldı.

Dize Getir yeteneğini zayıflatmamıza rağmen, Trundle hâlâ rekabetçi düzeyin en iyi trolü olmaya devam ediyor. Erken safhalardaki hareketliliğini azaltarak, zor durumlardan kurtulabilme becerisini azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca bazı taban niteliklerini yuvarlıyoruz, çünkü bu virgüllü sayılar tıpkı kendisi gibi çirkin.

Taban nitelikler

CAN 616,28  616
MANA 281,6  281
MANA YENİLENMESİ 7,508  7,5

W – Donmuş Krallık

İLAVE HAREKET HIZI %30/35/40/45/50  %20/28/36/44/52

Varus

Taban saldırı gücü büyüme oranı azaldı. Q’nun hasar oranı azaldı.

Varus’un zırh deşme dizilimi şu anda diğer seçenekleri gölgede bırakıyor. Bu durumla özellikle de profesyonel düzeyde karşılaşıyoruz ve Varus genel olarak rakiplerini mahvediyor. Bu dizilim erken safhalarda onu epey güçlü kılıyor ve bunu onun elinden almak istemiyoruz. Dolayısıyla ileri safhalarda daha adil bir bedel ödemesi için, güç artışını azaltıyoruz.

Taban nitelikler

SALDIRI GÜCÜ BÜYÜME ORANI 3,11  3

Q – Deşen Ok

HASAR ORANI 1,1 Saldırı Gücü (en fazla 1,65)  1,0 Saldırı Gücü (en fazla 1,5)

Viktor

Q’nun deşarj hasar oranı arttı; kalkan oranı arttı.

Etkili olmak için yalnızca E’sine güvenmek zorunda kalmaması için, Viktor’un orta menzilli düello kabiliyetini güçlendiriyoruz.

Q – Güç Aktarımı

DEŞARJ HASAR ORANI 0,55 Yetenek Gücü  0,6 Yetenek Gücü
KALKAN ORANI 0,15 Yetenek Gücü (güçlendirildiğinde 0,24 Yetenek Gücü)  0,2 Yetenek Gücü (güçlendirildiğinde 0,32 Yetenek Gücü)

Volibear

Oynanış netliği iyileştirmeleri yapıldı. Taban mana büyüme oranı ve can büyüme oranı azaldı. Q hataları giderildi ve yaşam kalitesi değişiklikleri yapıldı. W hataları giderildi. R’nin kuleleri devre dışı bırakma süresi arttı, etki alanının merkezi büyüdü ve taban hasarı arttı; hatalar giderildi.

Voli çıktığından beri, özellikle de yüksek beceri düzeylerinde ve haftanın başında getirdiğimiz yama ortası güncellemelerine rağmen üst koridorda epey düşük bir performans sergiliyor. Üst koridorun şampiyonun ana rolü (ormancı) olmadığını düşünürseniz bu durum mantıklı gelebilir. Fakat şu anda aradaki fark çok fazla.

Dolayısıyla bu ilave değişiklikler yetenek kullanımlarının akıcılığını iyileştirmenin ve oynanışını daha tatmin edici hale getirmenin yanı sıra, aynı zamanda genel gücünü arttırmaya yönelik. Artık yeteneklerini isabet ettirmek ve rakiplerinizi dize getirmek daha gözle görülür bir başarıya (alt etmeler, başarılı bir şekilde kaçmak vs.) ulaşmanızı sağlayacak.

Genel

KRATERLER Volibear’in E – Bulutların Gazabı ve R – Fırtınaçağıran yeteneklerinin oluşturduğu kraterler artık daha çabuk kayboluyor.
GÖRSEL OYNANIŞ NETLİĞİ Volibear’in W – Hırpalayan VahşetE – Bulutların Gazabı ve R – Fırtınaçağıran gibi bazı yeteneklerinin görsel netliği iyileştirildi.
AÇ AYI OYNAMAZ Volibear’in fazla sık mırıldanmasına yol açan hata giderildi.
EBEDİLER Volibear’in Ebedileri çıktı.

Taban nitelikler

MANA BÜYÜME ORANI 40  50
CAN BÜYÜME ORANI 85  90

Q – Şimşek Darbesi

AYIK OLUN Şimşek Darbesi’nin güçlendirilmiş saldırısı, artık başladıktan sonra kitle kontrolüyle engellenemiyor.
SALDIRI HIZI ARTIŞI Şimşek Darbesi’nin güçlendirilmiş saldırı gerçekleştirme aralığı, artık saldırı hızına bağlı olarak artıyor.
GİDERİLEN SIFIRLAMA HATASI Volibear’in Şimşek Darbesi yeteneğinin sıfırlaması, artık engellendikten hemen sonra yeniden kullanıldığında başarısız olmuyor.

W – Hırpalayan Vahşet

GİDERİLEN ANİMASYON İPTALİ HATASI Volibear artık Hırpalayan Vahşet ve E – Bulutların Gazabı yeteneklerinin animasyonlarını iptal ettikten sonra otomatik olarak hedefine saldırıyor.
GİDERİLEN SALDIRI HATASI Volibear artık hedefinin üstünde Hırpalayan Vahşet yeteneğini kullandıktan sonra ona saldırmaya devam ediyor.
İŞARET GÖRSEL EFEKTİ Büyütüldü ve hedefin can göstergesinin üstünde daha iyi bir şekilde konumlandırıldı.

R – Fırtınaçağıran

KULELERİ DEVRE DIŞI BIRAKMA SÜRESİ 2/4/6 saniye  3/4/5 saniye
MERKEZ ALANI 250  300
TABAN HASAR 250/475/700  300/500/700
GİDEİRLEN SALDIRI HATASI Volibear R – Fırtınaçağıran yeteneğiyle yere indikten sonra otomatik olarak bir hedefe normal saldırı yapmasına yol açan hata giderildi.
MODEL BOYUTU Biraz küçültüldü.
KULELERİ DEVRE DIŞI BIRAKMA ETKİSİNİN GÖRSEL EFEKTİ R – Fırtınaçağıran yeteneğiyle devre dışı bırakılan kuleler, artık durumlarının daha kolay anlaşılabilmesi için daha fazla karartılıyor.

Xayah

R’nin taban hasarı arttı.

Son sezonun büyük bir bölümünde profesyonel düzeyde baskınlığını koruyan Xayah, artık yüksek beceri düzeylerinde görülmüyor. Daha agresif oynanışları ödüllendirmek için, R’sinin hasarını arttırıyoruz. Hadi kabart tüylerini, Xayah!

R – Tüy Fırtınası

TABAN HASAR 100/150/200  125/250/375

Yasuo

Taban canı azaldı. Pasifinin kalkanı arttı. W’nun bekleme süresi arttı.

Yasuo tekli koridorlardaki etkisini kaybederken, alt koridorda parlamaya devam ediyor. Dolayısıyla bu konumdaki en etkili yeteneğinin bekleme süresini arttırıyoruz ve alt koridordaki rakipler onu daha rahat dürtebildiği için, kalkanını biraz daha dayanıklı hale getiriyoruz. Umarız temkinli bir şekilde getirdiğimiz bu ayarlamalar, alt koridordaki gücünü azaltırken diğer koridorlardaki performansını çok fazla etkilemez.

Taban nitelikler

CAN 523  490

P – Avarenin Yolu

AKIŞ KALKANI ETKİNLEŞMESİ 1-18. seviyelerde 100-510  1-18. seviyelerde 115-525

W – Rüzgâr Duvarı

BEKLEME SÜRESİ 26/24/22/20/18 saniye  30/27/24/21/18 saniye

Rünler

Hızını Al

Hızını Al ve Gözü Kara rünlerinin seçilme oranları epey düşük ve işlevleri net değil. Hedefimiz etkilerini genişleterek daha fazla şampiyon tarafından kullanılabilmelerini sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda daha kolay anlaşılabilmeleri için onları basitleştirmek.

PASİF Hareket kısıtlamalarına uğramış takım arkadaşlarına veya sizin hareket kısıtlaması uyguladığını rakiplere doğru ilerlerken %15 İlave Hareket Hızı sağlar  Hareket kısıtlamasına uğramış rakip şampiyonlara doğru ilerlerken %7,5 İlave Hareket Hızı sağlar. Hareket kısıtlamasını siz uyguladıysanız, bu ilave artarak %15 olur (kitle kontrolü uyguladığınız şampiyonlar için geçerli olan 1000 Azami Menzil sınırlaması kaldırıldı).

Muhafız

Muhafız bazı şampiyonlar için Aery’yi Çağır veya Artçı Şok gibi diğer anahtar rünlerden daha iyi bir performans sergilemesine rağmen, çoğu zaman tercih edilmeyen ve yok sayılan bir anahtar rün. Oyunculara rünün ne zaman tetikleneceğine dair daha fazla kontrol veriyor ve hareket hızı güçlendirmesini kaldırıp kalkanını güçlendirerek hedeflenen savunma etkilerini arttırıyoruz. Böylece rünü daha etkili hale getiriyoruz. Bunlarla birlikte anahtar rünün, değişikliklere rağmen benzer bir güç seviyesine sahip olmasını hedefliyoruz. Fakat artık daha az can sıkıcı ve daha güvenilir olacak. Artık takım arkadaşlarınızı daha iyi koruyabileceksiniz.

BAĞ MENZİLİ 175  350
TETİKLENME KOŞULU Herhangi bir hasar alındığında  Son 2,5 saniyede azaltma etkisi sonrası 90-250 Hasar veya ölümcül hasar alındığında
KALKAN MİKTARI 70-150  80-200
KALDIRILDIHAREKET HIZI %20  Artık hareket hızı sağlamıyor

Yırtıcı

Her ne kadar kusursuz bir etki vaat etse de Yırtıcı çoğu zaman zor kullanımı ve net olmayan işlevi yüzünden avının izini kaybediyor. Sadece birkaç ormancıda tercih edilen işlevselliğini genişleterek rünü daha standart bir savaş başlatma seçeneği haline getirmeye çalışıyoruz.

BEKLEME SÜRESİ 150-100 saniye  100-70 saniye
HASAR 60-180 (+0,4 İlave Saldırı Gücü) (+0,25 Yetenek Gücü)  30-90 (+0,2 İlave Saldırı Gücü) (+0,1 Yetenek Gücü)
PATLAMA, GİDİYORUM Aktifi artık oyunun ilk 150 saniyesinde devre dışı bırakılmıyor.
YENİTOPUK Yırtıcı tamamlandığı zaman artık görüş alanının dışındaki rakip şampiyonlar da dahil olmak üzere, 3000 Menzilin içindeki rakip şampiyonlara doğru ilerlerken %45 İlave Hareket Hızı sağlıyor.
KALDIRILDIYOĞUNLAŞMANIN ENGELLENMESİ Aktifi artık yetenek kullandığınızda veya çatışmaya girdiğinizde iptal olmuyor (hasar etkisinin devreye girmesi ve azami hareket hızına ulaşmak için hâlâ 1,5 saniyelik bir süre var).
YENİAKRANINA ÇATSANA! Yırtıcı artık sadece rakip şampiyonlara hasar veriyor ve onlara saldırıldığında avı sonlandırıyor.

SÜRE 15 saniye  10 saniye

 

Kan Tadı

Bekleme süresi göstergesinde yaşam kalitesi değişikliği yapıldı.

GÖSTERGE Tan Kadı’nın oyuncunun arayüzünün üstünde görüntülenen simgesi, artık rün bekleme süresindeyken belirecek.

Gözü Kara

Gözü Kara ve Hızını Al rünlerinin seçilme oranları epey düşük ve işlevleri net değil. Hedefimiz etkilerini genişleterek daha fazla şampiyon tarafından kullanılabilmelerini sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda daha kolay anlaşılabilmeleri için onları basitleştirmek.

PASİF Bekleme süresindeki her sihirdar büyüsü başına %10 Yavaşlatma Direnci ve %10 Sıvışma sağlar. Bu etkiler birikerek en fazla %20 olur. Bir sihirdar büyüsü kullanıldıktan sonra, 10 saniyeliğine %15 Yavaşlatma Direnci ve %15 Sıvışma sağlar  %10 Yavaşlatma Direnci ve %10 Sıvışma sağlar. Eksik cana bağlı olarak en fazla %20 İlave Yavaşlatma Direnci ve Sıvışma daha sağlar

Sihirdar Büyüleri

Hayalet

Hayalet uzun zamandır pek çok şampiyon için etkili bir sihirdar büyüsü değil. Diğer sihirdar büyülerine kıyasla kuvvetli olan yönlerini öne çıkarmak için gücünü arttırıyor ve büyüyü agresif kullanmayı sevenler için sürekli bir hareketlilik etkisi ekliyoruz.

YENİHAYAL ET Hayalet’in hareket hızı artık anında etkinleşiyor.
YENİALT ETME HALİNDE HAREKET HIZI ARTIŞI UZATMASI Hayalet’in hareket hızı artışı süresi artık bir rakibi alt ettiğinizde 1-18. seviyelerde 4-7 saniye uzuyor.
HAREKET HIZI 1-18. seviyelerde %28-45  1-18. seviyelerde %20-40
BEKLEME SÜRESİ 180 saniye  210 saniye

Elemental Yüzey Şekilleri

Yüzey şekillerini sundukları oynanış açısında geliştiriyoruz.

Alev Vadisi Yüzey Şekilleri

 • Gromp’un yakınındaki her üçlü çalının yakınlarına Saçartohumlar eklendi.
 • Kurt kampının yanına Saçartohumlar eklendi.
 • Üslerin kapılarının önüne Saçartohumlar eklendi.
 • Girintilere Saçartohumlar eklendi.

Bulut Vadisi Yüzey Şekilleri

 • Üslerin kapılarının önüne Keşif Çiçekleri eklendi.
 • Nehirdeki üçlü çalıların önlerine Keşif Çiçekleri eklendi.
 • Bulut Vadisi’nin hız bölgeleri artık şampiyonlarla çatışmıyorken %35 Hareket Hızı sağlıyor (eskiden her zaman %20 Hareket Hızı sağlıyordu).

Giderilen Hatalar

 • Clash takım adları, etiketleri ve logoları artık Clash turnuvaları sırasında yükleme ekranında ve oyun içinde görüntüleniyor.
 • Sıralar yeniden etkinleştirildiğinde yükleme ekranı çerçevelerinin doğru görüntülenmemesine yol açan hata giderildi.
 • Kled’in rakipleri görüş alanının dışına çıktığında şampiyonun hareket hızının hedeflenenden daha çabuk azalmasına yol açan hata giderildi.
 • Hecarim’in Q – Galeyan yeteneğinin Koleksiyon sekmesindeki ipucu, yeteneğin son durumunu yansıtacak şekilde güncellendi.
 • Swain’in R – Karanlığın Zirvesi/İblis Ateşi yeteneğinin Koleksiyon sekmesindeki ipucu, yeteneğin son durumunu yansıtacak şekilde güncellendi.
 • Bulut Ruhu’nun ipucu, güçlendirmenin son durumunu yansıtacak şekilde güncellendi.
 • Rengar’ın Pasif – Görünmez Yırtıcı yeteneğinin ismi ve açıklaması artık ölüm özetinde görünüyor.
 • Yampiri Yengeç artık yere saplanmışken koşma animasyonunu oynatıyor ve yerde kaymıyor.
 • Bard’ın Pasif – Gezginin Çağrısı yeteneğinin ismi ve açıklaması artık ölüm özetinde görünüyor.
 • Mordekaiser artık rakibinin Işınlan büyüsünü R – Ölüler Âlemi yeteneğiyle durduğunda hedefin Dizginsiz Büyü Kitabı’yla kazandığı Işınlan büyüsünü (ve değiştirilen diğer sihirdar büyülerini) kilitlemiyor.
 • Fiddlesticks artık canavarların üstünde W – Kan Hasadı yeteneğini kullandığında Q – Dehşet Sal yeteneği doğru bir şekilde etkinleşiyor ve onları korkutuyor.
 • Aurelion Sol mini haritayla Q – Felaket Yıldızı yeteneğini kullandığında, yeteneği mini haritanın altındaki yüzey şekli yerine (çoğu zaman sağ alt köşe) doğrudan haritada seçilen hedeften itibaren kullanmaya başlıyor.
 • Qiyana’nın Koruyucu Melek veya Zilean’ın R – Zamanı Kayması yeteneğiyle dirildikten sonra kullandığı çalılıkla güçlendirilmiş Q – Elementlerin Öfkesi yeteneği artık arkasında gizlenme sağlayan bir yol bırakıyor.
 • Kog’Maw’ın Q – Ölümün Salyaları yeteneğinin oyun içi ipucu, yeteneğin son durumunu yansıtacak şekilde güncellendi.
 • Braum’un R – Freljord Karşılaması yeteneği 0 Menzilden kullanıldığında yeteneğin görsel efekti artık yanlış görüntülenmiyor.
 • Sion’un Q – Kırıp Geçir yeteneğinin ipucu, artık yetenek kullanıldığında toplam saldırı gücü çarpanının ne kadar arttığını gösteriyor.
 • Riven’ın Q – Kırık Kanatlar yeteneğinin ipucu, saldırı hızı artışı kaldırılarak düzeltildi.
 • Evelynn’in W – Yürek Yakan yeteneği, artık tüm seviye ve menzillerde Baron Nashor’un üstünde kullanıldığında doğru bir şekilde çalışıyor.
 • Rengar’ın R – Av Heyecanı yeteneği, artık kulelerin zırhını azaltmıyor.
 • Nidalee’nin Q – Mızrak Atışı yeteneği, artık herhangi bir menzilden Baron Nashor’un üstünde kullanıldığında Pasif – Kolaçan yeteneğini doğru biçimde tetikliyor.
 • Ornn’un Pasif – Yaşayan Ocak yeteneği, artık geliştirilen eşyayı alan takım arkadaşı yeteneğin atış efekti havadayken katledilirse başarısız olmuyor.

Yakında Gelecek Kostüm ve Renkler

Hextech Nocturne

Vahşi Batılı Irelia

Vahşi Batılı Senna

Önceki içerikStarcraft II Savaş Sandığı 6 Oyuna Geldi
Sonraki içerikPlaystation 5 Lansmanında Açıklanan Oyunlar

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin