Klavye Switch’leri (anahtarları) arasındaki farklar nelerdir? Bu gün bu konu üzerinde yoğunlaşacağız arkadaşlar. Bildiğiniz üzere Türkiye pazarında bir çok markanın üretmiş olduğu bir çok anahtar modeli mevcut. Biz oyuncular bu ürünleri satın alırken bazı durumlarda kafamız karışabilmektedir. Ben şahsen klavye tercihi yaparken klavye anahtar yapısından ziyade keycaps yapısına yani klavyenin tuş ailesine bakmaktayım, ancak bu günkü konumuz klavye anahtarları. Önce klavye anahtarlarını tanıyalım daha sonra tuş aileleri konusuna geçiş yapabiliriz. Keyifli okumalar dilerim.

Anahtarlar
 • Membran/Rubber Dome Klavyeler
 • Mekanik Klavyeler

Günümüzde Türkiye pazarında yoğunlukla gördüğümüz klavye anahtarları bunlardır. Farklı markaların farklı modelleri de mevcut ancak MX Cherry başlığı altında onları da inceleyeceğiz. Direkt olarak membran klavyelerden başlayalım

Membran/Rubber Dome Klavyeler

Evet dostlar hepimizin inanıyorum ki bu klavyeler ile bir anısı vardı. Eskiden daktilo tarzı klavyeler kullanılırken bir anda bu tarz klavyelerin çoğalması tabi ki tesadüf değil. En ucuz maliyetli klavye modelimiz membran diğer adı ile rubber dome klavyedir. Klavyemiz bir anakart üzerinde kauçuk veya silikon bir kubbenin baskısı ile tepkimeye girmektedir. Günümüzde kullanılan klavyelerin tepkisellik olarak en yavaşıdır. Bu nedenle artık tercih sebebi olarak en uygun klavye olarak geçmektedir. Piyasa da membran klavyelere örnek olarak göstereceğimiz modeller başlıca

 • Logitech G213
 • Razer Cynosa Lite
 • HyperX Alloy Core RGB

Mekanik klavyeler

Mekanik klavyeler membran kalvyelerden çok farklıdır. Klavyenin özelinde her tuş için ayrı ayrı basım ile alakalı bir motor bulunur ve bu motorlar sistem ile daha hızlı iletişime geçtiği için günümüzde oldukça yüksek oranda tercih sebebidir. Mekanik klavye markalarının mekanizma üreticilerinden en bilineni MX Cherry’dir bu nedenle MX Cherry özelinde klavye tuşlarını inceleyeceğiz. Bununla beraber bu önemli notu vermeden burayı bitirmeyeyim. Klavye üreten markalarda öne çıkan ürün olabilmek adına multimedya tuşları ve yazılımlar ayrı optimize edilmektedir. Anahtar mekanizmasının bu özellikler ile hiç bir alakası yoktur.

Red (kırmızı) anahtar

MX Cherry kırımızı anahtar özelikleri aşağıdaki gibidir.

 • Doğrusal anahtarlama özellikleri
 • 45 cN çalışma gücü
 • 2,0 mm ön hareket
 • 4,0 mm toplam hareket
 • Ses seviyesi: Düşük

Doğrusal anahtarlama kelimenin tam anlamı ile aşağı doğru yapılan hareket anlamına gelmektedir. Eğim seviyesi sıfırdır.

45 cN yapmış olduğumuz tuşa baskı birimi olarak geçmektedir. Bunu size yazarak anlatıyor olmam gerçekten çok zor ancak uygulanan güç ile tepkimesinden durumu anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Ön ve toplam hareket mekanizmalarına gelecek olursak 2,00 mm’ye kadar giden bir 45 cN lik güç uygulandığında klavye tepkimeye geçmeyecektir. ancak bu hareket 4,0 mm ye tamamlandığında klavyenin çalışması sağlanacaktır. Bununla beraber 2,01 mm’ye kadar gezinmede de klavyeyi çalıştırabilmekteyiz.

Kırmızı anahtarlar özelinde genel itibari ile FPS oyunlarının vazgeçilmezidir. CsGO, Valorant, Apex benzeri oyunlarda gerçekten yüksek avantaj sağlayan hızlı tepki gösteren bir klavye olarak bilindiği için çokça tercih edilmektedir.

Blue (mavi) anahtar

MX Cherry mavi anahtar özelikleri aşağıdaki gibidir.

 • Dokunsal ve sesli anahtarlama özellikleri
 • 60 cN çalışma gücü
 • 2,2 mm ön hareket
 • 4,0 mm toplam hareket
 • Ses seviyesi: Yüksek

Burada dokunsal ve sesli anahtarlama özelliği gibi bir ibare görmekteyiz. Peki nedir bu sesli anahtarlama özelliği? Sesli anahtarlama özelinde konuşmak gerekirse sizin ses ile o tuşa bastığınızı sizlere geri bildiren bir özelliktir. Bu muadili olmayan mekanik klavyeler karşısında daha yüksek ses seviyesine sahiptir.

Çalışma gücü ve yolu bağlamındaki özelliklerden tekrar bahsetmeme gerek yok sanırım ancak 2,3 mm’lik yolu tamamlar tamamlamaz sesli anahtarlama özelindeki sesi duymaktasınız.

Mavi anahtarlar, genel itibariyle makale yazımında kodlamada ve Moba oyunlarda daha yüksek oranda kullanılmaktadır.

Sizler de daha fazla klavye çeşidini merak ediyorsanız yorumlar bölümünden bana bildirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Termal Macun Nedir?

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin