CS:GO’nun en genç ve en yetenekli oyuncularından biri olan Jamppi, kendisini Major turnuvalarından yasaklayan Valve şirketine karşı Finlandiya mahkemelerine başvurdu. Finlandiyalı AWP oyuncusu Elias “Jamppi” Olkkonen, kendisinin transferini engellediği için Valve‘a karşı tazminat davası açtı.

Genç oyuncu geçtiğimiz Aralık ayında, Aleksi “Aleksib” Virolainen, Nathan “NBK” Schmitt, Valdemar “valde” Bjørn Vangså, and Issa “ISSAA” Murad ile birlikte yeni kurulan OG takım kadrosuna girecekken Valve‘ın OG organizasyonuna ulaşıp bu oyuncunun VAC banı olduğunu ve Major turnuvalarına katılamayacağını söylemesi üzerine OG, Mateusz “mantuu” Wilczewsk’e yönelmişti.

Ağustos 2019’da HLTV Geleceğin Oyuncuları kapsamında Jamppi’yi değerlendirmişti.

 

Finlandiya yasaları ise görünüşe bakılırsa Valve tarafına hak verecek gibi, ilgili yasa incelendiğinde; “Ekonomik zararlar bir suç işlendiği takdirde tazminata tabi tutulabilir” olduğunu görüyoruz fakat bu durumda Valve bir suç işlemiş diyemeyiz.

Durumu daha da çıkmaza sokan durum ise, Jamppi’nin VAC ban aldığı tarihteki yaşı ve Valve’ın Steam kullanıcı sözleşmesi. Jarek “DeKay” Lewis’in raporuna göre Jamppi banlandığı sırada henüz 14 yaşındaydı yani steam sözleşmesine göre hesap oluşturmak için yaşı yetmiyordu.

Jamppi‘nin söylediğine göre banlanan hesap kendisine ait fakat oynaması için bir arkadaşı ile hesabı paylaşmış ve arkadaşı hesapta hile kullanarak VAC ban yemesine sebep olmuş, bu durumda yine bir kullanıcı sözleşmesi ihlali mevcut.

Görünüşe bakılırsa her halükarda haklı olan taraf Valve gibi duruyor, öyle olsa dahi biz bu tür oyunculara ikinci bir şansın verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Önceki içerikHalf-Life: Alyx’e Türkçe Yama Çıktı
Sonraki içerikSekaESPOR CSGO Turnuvasını Duyurdu

1 Yorum

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin