Bizimle bağlantı kur

Donanım

James Donkey JD512 m2 SSD İncelemesi

James Donkey JD512 m2 SSD fiyat/performans ürünü arayanlar için Türkiye’deki yerini almış durumda. Özellikle fiyat konusunda herkesi mutlu eden ve kullanıcılar tarafından beğenilen James Donkey SSD ailesine bir de m2 SSD modeli eklendi. Şu an ülkemizde 256GB ve 512GB boyutlarda bulunan James Donkey JD512 m2 SSD modelini sizler için inceledik. Gelin ortaya çıkan sonuçlara beraber göz atalım.

James Donkey JD512 m2 SSD modelini sadece program ile değil, aynı zamanda gerçek hayatta kullanım hızlarını da göstermek için kopyalama işlemlerine de tabi tuttuk. Ayrıca bu testleri en düşük değerleri alabileceğimiz seviye de yaptık. Yani muhtemelen James Donkey m2 SSD modellerinden birini satın aldığınızda, bizden daha iyi kopyalama hızları elde edeceksiniz. Test ortamımızda Hyperx Savage 480GB SSD modelimiz, hem çoklu dosya kopyalama işlemini idare etmeye çalışırken bir yandan da test görüntülerimizi kaydetmeye çalışıyordu. Bu yüzden normalden daha düşük değerler aldık. Ancak bunu bozmadık çünkü en zor şartlarda alacağı değerler bunlar.

Crystal Disk Testleri

JD512 modelini 2 farklı Crystal Disk testine tabi tuttuk. SSD’mizi önce boşken, daha sonra tamamen dolu şekli ile test ettik. Crystal Disk programı en yaygın program olduğundan testler için başka program kullanmadık.

%17 Disk Doluluk oranı ile test ettiğimizde, aşağı da gördüğünüz gibi 2063 MB/s okuma ve 1676 MB/s değerlerini elde ettik.  Bu değerler yetkili satıcı incehesap.com‘un bize sunduğu değerler ile örtüşüyor.

Boş testten sonra diskimizi %97 oranında doldurarak testimizi tekrar gerçekleştirdik. JD512 m2 SSD’nin okuma hızında bir değişiklik görülmezken, yazma hızının %97 doluluk oranında 1167 MB/s ye düştüğünü görüyoruz. Tabii burada hızın düşmesini istemezdik ancak disklerde doluluk oranına göre hız düşmeleri yaşanabiliyor. Bu değer genel değerlendirmemize bir eksi olarak yazılsa da burada fiyat etkisini göz önüne almak gerekiyor.

Teorik testler tamamlandığına göre artık gerçek testlere geçebiliriz. James Donkey JD512 m2 SSD’yi kopyalama testi yaparken Hyperx Savage 480 GB SSD kullandığımızı belirtelim. Aynı zamanda Hyperx SSD’miz ekran kaydı kaydımızı yapıyor, bir yandan da JD512’ye veri aktarmaya çalışıyordu. Ayrıca kopyalama işlemini çoklu dosya üzerinden yaptık. Yani koplayama testinde kullandığımız klasörümüzde toplamda 167 farklı dosya vardı ve 80 civarı dosyamı 1 GB’dan yüksek boyuta sahipti. Biraz hakim olanlar bilir, çoklu dosyalar her zaman daha yavaş kopyalanır ve gerçek değerler açıkcası çoklu dosya kopyalamalarda ortaya çıkar.

Hyperx Savage 480GB SSD’miz JD512’ye veri aktarırken, JD512 ortalama 250MB veri yazma hızında kaldı. Bu değer bize de biraz düşük geldi ama sınırları sizler için biraz zorladık. Bu değer JD512’den alabileceğimiz en düşük değer gibi gözüküyor. Gene de yazma değerlerinin daha yüksek olmasını beklerdik.

JD512 okuma hız testine gelince vadettiği değerleri karşılıyor ve ortalama 500 MB/s ile okuma işlemini gerçekleştiriyor. Hyperx Savage modelimiz’in yazma hızı 500 MB/s civarında olduğu için aslında 1500 MB/s’de başlayan okuma hızımız daha sonrasından neredeyse sabit 500 MB ile devam ediyor.

Genel değerlendirmemize geçecek olursak James Donkey JD512 m2 SSD Fiyat/Performans açısından bize  çok iyi değerler sunuyor. Ayrıca firmanın sunduğu değerleri elde edebiliyoruz. Ancak SSDmizi zorladığımızda değerlerin biraz düştüğünü söylememiz gerek. Genede 450 TL’ye 512GB m2 SSD ve 3 yıl birebir değişim garantisi bu eksileri biraz göz ardı etmemizi sağlıyor.

İnceleme videomuzda da söylediğimiz gibi, James Donkey JD512 m2 SSD modelini oyun diskimiz olarak kullanmaya devam edeceğiz. Kişisel olarak SSD diskleri ne kadar kullansak da her zaman yedekli çalışmak daha sağlıklı. Samsun, Hyperx ve ADATA gibi firmalara ne kadar çok güvensem de her zaman önemli verilerimi yedekleyerek çalışırım. James Donkey m2 SSd’yi 3 ay kullandıktan sonra, sitemizde tekrardan bir uzun kullanım testi yapacağız ve ne sonuçlar aldığımızı sizler ile paylaşacağız. Satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Cooler Master i71C RGB İncelemesi

James Donkey JD512 m2 SSD

449,00
7.2

Fiyat

9.0/10

Performans

6.0/10

Fiyat/Performans

9.0/10

Güvenilirlik

6.0/10

Hız

6.0/10

Artıları

  • 3 Yıl Birebir Değişim Garantisi
  • Fiyat Avantajı
  • Depoalama Alanı
  • Hız

Eksileri

  • Yazma hızı çoklu dosya kopyalama işlemlerinde düşüyor
  • Orta Seviye Chipset Kullanılmış (Silicon Motion)

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

3 Yorum

3 Comments

  1. Pingback: En İyi Yarış Oyunları 2019 - Gamerbase - Oyuncuların Buluşma Noktası

  2. Pingback: Mini Dev Bilgisayar: Cooler Master MasterCase H100 - Gamerbase

  3. Pingback: Blizzard Türkiye Ofisi Açılıyor mu? - Gamerbase Oyuncunun Adresi

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Donanım