İlgili makalemizde eski profesyonel PUBG oyuncusu olan Ozan ”Wanded” Karakaş’ın hazırlamış olduğu ”FPS Oyunlarında Nasıl Daha İyi Aime Sahip Olursunuz.” konulu yazıyı sizin ile paylaşacağız. Bütün ince detayları atlamadan aşağıda bulabilirsiniz.

FPS Oyunlarında Nasıl Daha İyi Aime Sahip Olursunuz?

Ozan ”Wanded” Karakaş:

Herkese merhabalar arkadaşlar. Bugün burada sizlere FPS (First-person shooter) yani birincil kişi bakış açısı ile oynanan oyunlar da nelere dikkat etmeniz gerekir ve nasıl daha iyi bir aime sahip olabilirsiniz bunu anlatmaya çalışacağım.

Bu bilgiler bazıları şahsıma ait olup bazılarını da yabancı profesyonel arkadaşlarımdan aldım. Sizi fazla sıkmadan hemen konuya geçelim.

   1. Donanım

 • Aiminiz ne kadar iyi olursa olsun fare ve mousepadiniz kötü olduğu sürece her zaman 1-0 geride olursunuz.
 • Dikkat ettiyseniz profesyonel oyuncuların genellikle bir çoğunluğu bu mecrada birbirleriyle neredeyse aynı tip aynı marka mouselar kullanmaktadır.
 • Bunun sebebi yeni nesil mouseların sensör hızları ve tepkime süreleridir.
 • Fare girişinize verilen yanıt gecikmeye uğradığında bu yavaşlık farkedilmeyecek kadar hafif olsa bile, bunu telafi etmeyi öğrenirken kötü alışkanlıklar kazanabilirsiniz.Yani kısaca demek istediğim kas hafızanız akıldaki gecikme ile eğitilecektir.

 

İlginizi Çekebilir: En çok kazanan 10 CS:GO oyuncusu!

 • Ne kadar hafif o kadar iyi. Neden mi ? Çünkü, Hız çok önemli olduğundan, hafif bir şey isteyeceksiniz, böylece imlecinizi ekran üzerinde çok fazla çaba harcamadan çırpabilirsiniz. Böylelikle oyunda göstereceğiniz reaksiyonlar yani reflekslere bir nevi daha hakim ve rahat olarak uygulayabileceksiniz. Yetenekleri veya el bombalarını kullanmak için en az bir veya iki yan düğmeli bir fareye yatırım yapmak da yardımcı olacaktır.
 • Mousepade gelince farenizi ne kadar rahat hareket ettirebilirseniz ettirin bunu hareketler için geniş bir alan olmazsa olmaz bu yüzden büyük mousepad tercih edin.

2. Oturuş şekliniz ve fare tutuşunuz ve fare hassasiyeti.

 • İlk bakışta büyük bir şey gibi görünmese de, duruşunuz ve tutuşunuz performansınızda büyük bir rol oynar. Oynarken rahat değilseniz, sürekli olarak yeniden duruşunuzu düzeltmek için çabalarken buda performansınız üzerinde olumsuz bir etki uygulayacaktır.
 • Mouse tutmanın ve mousepad etrafında hareket etmenin birçok yolu vardır. Daha düşük bir DPI ayarına sahip olmayı tercih ederseniz daha geniş hareketlerde bulunursunuz buda imlecin ekranınız boyunca fareyle aynı mesafeyi  hareket ettirmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: PUBG Corporation Küresel PCS Charity Showdown Programını Duyurdu

 • Alternatif olarak, daha yüksek bir hassasiyet kullanarak elinizi oldukça sabit tutabilir ve bileğinizi kullanarak fareyi ekran üzerinde hareket ettirebilirsiniz ama biz bunu önermiyoruz.
 • Sizi daha iyi yapacak sihirli bir ayarlama yoktur başka oyuncuların ayarlarını kendi üzerinizde denemek oldukça yanlıştır. Herkesin kas hafızası aynı değildir.
 • Ayrıca, kötü bir oyun oynadığınızda hassasiyeti sürekli olarak değiştirmeyin çünkü az önce söylediğim gibi daha iyi bir performansa sahip olmanın büyük bir kısmı sürekli olarak aynı nokta üzerine çalışmış kas belleğiden gelir.
 • Tutuş şekillerine geldiğimizde ise 3 çeşit fare tutuş tarzı vardır. Bunlar; Palm grip, claw grip ve tip grip şekilleridir. Bu tutuş şekillerinin bazı artı ve eksi yönleri vardır.

Fare Tutuşları

 • Palm Grip 
  Artıları: Rahat tutuş, oyunda hem büyük kayma hem de hassas hareketler için daha fazla kontrol. 
 • Eksileri: Daha az hassasiyet, tekrarlanan hareketler kol ve omuz gerginliğine neden olabilir
 • Claw Grip
  Artıları: Hızlı kayma hareketi, daha iyi denge ve hassasiyet.
  Eksileri: Yüksek parmak hareketi daha hızlı zorlanmaya yani yorulmanıza neden olabilir.
 • Tip Grip
  Artıları: Daha hızlı tepki süresi, hızlı fare tıklamaları.
  Eksileri: Daha az çeviklik, ustalaşması daha zor.
3. Her zaman kafaya hedef alın. (Yere bakmayın)
Her FPS oyununda en fazla hasar alan yer kafadır. Acemi FPS oyuncularının sıklıkla yaptığı hatalardan biride hedef noktayı oyundaki karakterin kafasına gidecek biçimde tutmayıp yere bakarak kendini göstermesidir bu durumda hangi oyuncunun aimi ilk kafaya hedef alıp ateş ederse genellikle kazanan taraf olur. Aiminizi rakip takımın kafasına gelicek biçimde konumlandırın gittiğiniz her yerde düşman olmasa bile bunu yapın çünkü bu durum alışkanlık gerektirebiliyor.

 4. Antrenman, Antrenman, Antrenman

 • Daha iyi bir aime sahip olmak için antrenman yapmanız şarttır. Sadece bir kaç ayarı değiştirerek sihirli bir şey olmasını beklememeniz lazım. Hepimiz bildiği üzere yetenek geliştirebilecek bir şey zaman alır.
 • Fare hareketleri her zaman oyun içi hassasiyet ayarlarıyla aynı hizaya geldiğinden, refleksleri test eden tarayıcı oyunlarını kullanmak yerine seçtiğiniz oyunda pratik yapmak en iyisidir. Yani bu sebze yerken et tadı almak gibi birşey. Asla cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin.
 • Kendinize olan özgüveninizden şüpheniz olmasın çünkü FPS oyunlarında heyecanlanmak gerçekten kişinin olmaması gibi gösteren sonuçlar ortaya çıkarır. Sakin olun ve her geçen gün dünden daha iyi olmaya çalışın.

4 Yorum

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin