Kafalar Espor yöneticilerinden Fatih Yasin, Twitch üzerinden yapılan Pro Talks yayınında espor ile ilgili açıklamalarda bulundu. ESA Esports TV’nin düzenlediği Pro Talks yayınına Sangal Esports’tan Emre Ergül ve Futbolist’ten Sinan Dursunoğlu da katıldı.

Fatih Yasin’in Açıklamaları

“Biz genelde şeffaf bir şekilde çalışıyoruz. Harcadığımız paralar ve gelirlerimiz ortada. Ben de bütün kulüplerin bu şekilde olması taraftarıyım. Mesela oyuncu maaşlarının ve bonservis bedellerinin paylaşılması taraftarıyım. Sinan Abi bana çok kızıyor KVKK’ya aykırı diyor ama ben böyle olması taraftarıyım.”

“Çünkü bunun önüne geçmek gerçekten çok zor. Biz yeni yeni artık kulüp başkanlarıyla telefonda konuşmaya başladık. O oyuncunun bonservis bedeli olmasa dahi, sözleşmesi olmasa dahi arayıp kulüp başkanlarıyla konuşarak bonservis bedeli istediğim oldu ve aldığım da oldu.”

“Fakat şöyle bir durum da var. Oyuncular bizden gitmeden evvel diğer kulüplerle önceden görüşüyorlar. Bizim de haberimiz olmuyor bundan. Bu durumu yaşadığımız zaman diyoruz ki ‘Abi nasıl olacak bu şimdi?’.  X oyuncuya teklif veriyor bir kulüp, oyuncu geliyor bana böyle bir teklif var diyor ama ben hiç göndermeyi düşünmüyorum mesela.”

“Ben bunun ortadan tamamen kalkmasını istiyorum. Çünkü bunun önüne geçemeyiz biz. Nereye yatırım yaptığımızı nasıl bir riske girdiğimizi bilmiyoruz. Çünkü yatırdığımız paralar küçük paralar değil. Hiçbir para almadığımız da ortada. Benim burada tek istediğim herkesin güven ve şeffaflık duyguları içerisinde olması.”

“Bizden giden oyuncular da yeni takımlara gidecekler. Koçumuz Uveys şu an Team Demiral’de. İnşallah orada başarılı olur. Diğer iki oyuncumuzun nereye gideceğiyle ilgili hiçbir bilgim yok. Ama ayrılırken de anlaşarak ve beraber devam edemeyeceğimizi söyleyerek ayrıldık.”

“Çünkü oyuncuların çok büyük beklentileri vardı ve biz bu beklentileri karşılayamayacağımızı söyledik. Örnek veriyorum Supermassive Blaze. Girdi dağıttı ortalığı çıktı. Güzel ve başarılı bir kadro kuruldu. Ondan sonra oyuncular oradakilere özendi. Oradaki maaşlara, bonservis bedellerine…”

“Bilmiyorum ne kadar bilgisi var bu çocukların ama hepsi oradaki maaşları biliyormuş gibi davranıyor. Ve diyorlar ki ben de bunu bekliyorum. Bunu karşılamanın mümkün olmadığını da anlatamıyorsun. 11-12 tane ortağı var galiba o kulubün. O kulübün bunu karşılaması çok normal. Ben Kafalar olarak geldim ve 3 kişiyiz.”

“Biz zaten geliri 3 kişiye bölmeye çalışırken bir de 5 kişiye daha bölüyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şu anda o rakamlarda değiliz. Benim yatırdığım paranın bana nasıl geri döneceğini bilmem gerekir. Marka değeri olarak, eğitim olarak ya da bir oyuncunun gelişmesi olarak.”

“Ama bir oyuncum ‘Şu oyuncu gelmezse gidiyorum.’ gibi cümleler söylerse buradan yatırımcıyı kaçırırlar. O yüzden ben diğer kulüpler hakkında konuşmuyorum, ne yaptıklarını bilmiyorum birkaç tanesi hakkında dolandırıcılık iddiası var ama ben kulüpleri hiç bilmiyorum.”

“Ama ben kulüp olarak geldiğimde vizyonum sene sonuna kadar yatırım yaparak marka değerimi arttırmak ve genç yetenekleri geliştirmekti. Şimdi bana da kimse diyemez ki sen bir tek esporcu üzerinden değerlendiremezsin konuyu. Ben sadece esporcu üzerinden değerlendirebilirim çünkü bir tek kendimi biliyorum ve bana yapılan yanlışları biliyorum.”

“O çocuklara başka birileri ya da başka kulüpler yanlışlar yapmıştır bunu ben bilemem. O sorunlarla buraya geleceğini nereden bileyim?.”

“Espordan soğumadım. Aksine tüm enerjim yeni geldi. Şunu biliyorum; Bana gelen oyuncu artık gelişerek buradan gidecek gidecekse. Ben takımımda ‘Bu oyuncu olmazsa oynamam.’ ‘Bu gelmezse giderim.’ diyecek adam istemiyorum. O oyuncularla takım olmayı bilecek ve aidiyet duygusu içinde oynayacak bir arkadaş lazım bana. Ben takımı tamamen böyle kurmak istiyorum. Aralarında ego savaşları, birbirlerinin arkasından kulis yapılması, başka kulüplere gidip ‘Abi bana karşı bir teklfiniz var mı?’ denmesi bunları tamamen ortadan kaldıracak bir sistem istiyorum ve bunu kendi kulübümle başlatıyorum.”

Kaynak; Twitch.tv/ESAEsportsTV

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin