En İyi PES Taktikleri

İnsanları birbirine bağlayan, zamanımıza eğlence katan konsol oyunlarında kazanmak istemeyen yoktur. Özellikle arkadaşlarınıza karşı oynuyorsanız iş ciddiye biner ve kazanmak için elinizden geleni yaparsınız. Bizde bugün sizler için gerek bilgisayara gerek arkadaşlarınıza karşı galip gelmenizi sağlayacak PES taktiklerini derledik. İşte en iyi PES taktikleri…

Öncelikle şunu belirtelim, her taktik her PES serisinde işe yaramayabilir. Örneğin PES 2017‘de orta kafa gol şeklinde gelişen hücumlar etkili olurken, üst versiyonlarda bu taktiğin bir hayli etkisiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle taktiğinizi oluştururken kafanıza göre değil, oyunun dinamiklerine göre hareket etmelisiniz. Oyunla ilgili taktiklere geçmeden önce, oyundaki taktik ayarlarının anlamlarını açıklayalım.

En İyi PES Taktikleri

Taktiksel Talimatlar

Hücum Talimatları

Top Çevirme Oyunu

Resimde gördüğünüz gibi top çevirme oyununu seçtiğinizde, takımınız direkt hücum etmek yerine topa sahip olarak ve rakipten daha çok pas yaparak hareket ediyor. Top çevirme oyunu stilini daha çok büyük takımlarda ve rakibinizden üstün olduğunuz durumlarda tercih etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Bu taktiğin PES 2021, PES 2020 ve PES 2018’de daha etkili olduğu bir gerçek. Bunun nedeni ise bu üç seride oyunun sizi daha çok pas yapmaya itmesi ve hızlı hücumlara izin vermemesi.

Hızlı Kontratak

Kontratak stilinde ise rakibi dengesiz yakalayıp hızlıca hücuma çıkıyorsunuz. Hücum oyuncularınız rakip oyuncuların önünde beklemek yerine aralarına sızıyor ve iyi bir ara pas geldiği zaman golle burun buruna kalıyorsunuz. Açıkçası PES serilerinin tümünde bu taktik işe yarıyor. Bu taktiği daha etkili kılan ise kanat oyuncularınız. Eğer hızı ve dengesi çok iyi kanatlarınız varsa bu taktik çok can yakıyor.

Diğer Talimatlar

Önceliikle pas seçeneği ile başlayalım. Bunu kesinlikle oynadığınız oyuna göre seçmelisiniz. Mesela PES 2020 ve 2021’de uzun topların çoğu isabetsiz giderken, PES 2017 ve 2019 serilerinde mükemmel paslar çıkarabiliyorsunuz. Bu nedenle PES 2021 için tavsiyem kısa paslarla ilerlemek olacaktır. Kışkırtma bölgesinde ise rakibe göre taktik seçmek daha mantıklı. Örneğin rakibinizin bekleri kötüyse geniş, stoperleri sorunluysa ortadan gidebilirsiniz. Tabii ki ortadan ilerlerken DOS oyuncusuna dikkat etmelisiniz. İyi bir DOS oyuncusu stoperlerin açığını rahatlıkla kapatacaktır. Pozisyon alma konusu ise biraz etkisiz. Esnek veya Dizilişi Koru demeniz çokta fark ettirmiyor. Ancak Esnek ayarı ile oynadığınızda takımınızın dizilişi bazen iyi bazen kötü etkileniyor. Örneğin göbek oyuncusunun hücuma yardım etmesi büyük katkı sağlarken, forvet oyuncusunun aniden kanatlara deplase olması kötü yönde etkiliyor.

Defans Talimatları

Önde Baskı

Hangi seride olursa olsun Önde Baskı etkili bir seçenek. Sadece defansınıza değil hücumunuza da ciddi katkı sağlıyor. Çünkü önde baskı yaptığınızda takımınız bir bütün halinde rakip kaleye yaklaşıyor. Rakip kaleyle mesafe kısalınca daha rahat ve hızlı hücum edebiliyorsunuz. Ayrıca Önde Baskı, iyi bir Gegenpress organizasyonu ile birleştiğinde rakibinizi buhrana sokabilir. Ve şansınız yaver giderse çok farklı skorlar elde edebilirsiniz.

Önde Baskı’nın en büyük eksiği ise geride büyük bir boşluk bırakması ve adam kaçırdığınızda yapacak çok az hamlenizin olması. Bir diğer eksi ise bu taktiğin kesinlikle iyi bir takıma ihtiyaç duyması. Özellikle hücum, savunma becerisi ve kondisyonu düşük olan oyuncularla bu taktiği uygulamak kolay olmuyor.

Tam Defans

Eğer topu ayağınızda tutamıyorsanız, rakibinizden fazla baskı yiyorsanız, bu taktik size göre. Tam Defans’ta takımınız kendi yarı sahanızda kümeleniyor ve rakip hücumcuları baskı altına alıyor. Ancak rakibiniz sağlamsa bu taktikte hücum etmek bir hayli zor. Bu nedenle Tam Defans ile birleştirilecek en iyi taktik Hızlı Kontratak gibi duruyor.

Dizilişler

4-2-3-1

Önce günümüz futbolunda en çok kullanılan 4-2-3-1 dizilişi ile başlayalım. Resimde Milli Takımımızın kadrosuna baktığımızda, Cengiz Ünder’in SĞK, Hakan Çalhanoğlu’nun SLK pozisyonunda olduğunu görüyoruz. Oyuncular bu mevkii de oynadıklarında defansa yardıma geliyorlar ve daha çabuk yoruluyorlar. Defansa yardımları etkili olurken, hücumda yetersiz kalıyorlar. Bu nedenle 4-2-3-1 dizilişinde, hücum seviyorsanız bu oyuncuları Sağ Açık (SĞA) ve Sol Açık (SLA) olarak oynatmanız daha iyi bir seçenek. Ayrıca orta sahadaki ikiliden birisi Göbek (GÖ) olarak oynatılabilir. Ayrıca bu taktik duruma göre 4-1-4-1 gibi de kullanılabiliyor.

Artıları

 • Dengeli bir oyun oynamanızı sağlıyor.
 • Birçok pozisyonda oynayabilen oyuncularınız varsa rahatlıkla dizilişinizi değiştirebiliyorsunuz.
 • Oyun esnasında DOS oyuncunuz Stoper, OOS oyuncunuz Santrfor gibi davranabiliyor.
 • Sağlam bekleriniz varsa özellikle hücumda çok faydalı oluyorlar.

Eksileri

 • Hücum esnasında forvetiniz tek başına kalabiliyor.
 • Bazı PES serilerinde OOS oyuncusu hiçbir işe yaramıyor.
 • Kanatlarınız yeterince hızlı değilse, hücum etmek zorlaşıyor.
 • Kontra ataklarda çift Stoper yetersiz kalıyor.

3-5-2 / 3-4-1-2

Yukarıda 3-4-1-2 ile Atalanta, 3-5-2 ile Inter kadrosunu görüyoruz. İki taktikte genel hatlarıyla aynı diyebiliriz. Ancak Atalanta’nın taktiği gerçekte çok başarılı olsa da PES oynarken aynı başarı gelmiyor. Bunun nedeni özellikle son PES serilerinde OOS oyuncusunun takıma katkı sağlayamaması. Bu nedenle eğer Atalanta gibi oynuyorsanız OOS oyuncusunu Gizli Forvet (GF) pozisyonunda oynatmanız daha iyi olabilir. İki taktikte de defansınızı sağlam tutmanız şart. Ayrıca yedek kanat oyuncuları olmadan bu taktiği uygulamak mantıklı değil. Yine de defansı sağlam yapabiliyorsanız bu taktik hücum sevenler için mükemmel.

Artıları

 • Çift forvet ile oynadığınız için rakip defansı zor durumda bırakıyor.
 • Rakip ortadan hücum ettiğinde defansınız geçit vermiyor.
 • Kalabalık orta saha hem hücumda hem de defansta faydalı oluyor.
 • Kanat oyuncularınız bek olarak oynayabiliyorsa, kolayca 5-3-2’ye dönebiliyorsunuz.

Eksileri

 • Sancho, Salah, Sterling gibi kanat oyuncuları bu taktiği çok seviyor. Defansta size büyük iş düşüyor.
 • Kanat oyuncularınız yorulduğunda hücum etmeniz zorlaşıyor. Mutlaka yedek oyuncu bulundurmanız gerek.
 • Rakip takım orta bölgeyi sağlam tuttuğunda maç kilitleniyor.
 • Defans yaparken de hücuma çıkarken de dikkatli olmak şart. Her top kaybı kalenizde tehlikeli ataklara neden oluyor.

4-3-3

Profesyonel PES oyuncularının büyük bölümünün kullandığı 4-3-3 taktiği, 3 SF ile oynanıyor. Kanat oyuncuları olmadığı için hücum orta bölgeden yapılıyor. Aynı diziliş 1 SF, 2 GF ile yapıldığında kanatlardan da hücum etme şansınız oluyor. Ancak PES’in son serilerinde kanatlardan hücum etmek zorlaştığı için 3 SF modeli çok yaygın ve bu taktikle mükemmel sonuçlar elde edebiliyorsunuz. Taktik genel olarak online oyun esnasında kullanıldığı için Rummenige, Cruyff gibi efsane isimlerle sonuca gitmek kolay oluyor. Aynı şey defans için de geçerli. Bu yüzden oyunun en sağlam taktiklerinden birisi 4-3-3 diyebiliriz.

Artıları

 • Üçlü forvet hattı kolayca pozisyona girebiliyor.
 • Bek oyuncularınızda desteğe geldiğinde 5 kişiyle hücum edebiliyorsunuz.
 • DOS oyuncusunu iyi kullandığınızda rakip size teslim oluyor.
 • Orta sahanız rahatlıkla baskı kurabiliyor. Dengeli oynayabiliyorsunuz.

Eksileri

 • Taktikten tam verim alabilmek için sağlam bir kadronuz olması gerekiyor.
 • DOS oyuncusu gününde olmadığında sürpriz mağlubiyetlere davetiye çıkarıyor.
 • Oyunun eski serilerinde (2018’den önce) taktik iyi işlemiyor.

eFootball PES ile ilgili diğer içeriklerimize bu linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca resmi duyurular için eFootball PES resmi Twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin