Geçtiğimiz günlerde Dota 2 dünyasını sarsan bir “maç satma” skandalı ortaya çıktı. TI4 Şampiyonu Newbee, Çin Dota 2 İttifakı (CDA) tarafından ömür boyu yasaklandı.

Dota 2 tarihinin en başarılı takımlarından biri olan Newbee, dünyanın dört bir yanındaki hayranlarını şok etti. 2014’teki kazananların hiçbiri hala kadroda olmasa da, Newbee, Zict “Faith” Hongda’yı desteklerken, Invictus Gaming ile TI2-Şampiyonu da suçlu bulundu.

Ömür Boyu Ban

Birkaç şüpheli oyundan sonra (örneğin: Avengerls vs Newbee Kiev Minör Elemeleri) Newbee oyuncularına bir soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.
CDA olayı araştırdıktan birkaç ay sonra, takım ile ilgili sonuçları açıkladı:

Şüpheleri doğrulamak için yeterli kanıt bulduktan sonra CDA aşağıdaki yaptırımları yaptı:

  • Newbee’nin CDA veya Dota 2 Professional League China (DPL) tarafından düzenlenen herhangi bir turnuvaya katılma hakkı iptal edildi.
  • Yönetici Feng “Feng” Yiqing’in tüm CDA ekiplerinde e-sporla ilgili herhangi bir bölümde çalışması yasaklandı.
  • Oyuncular Xu “Moogy” Han, Wen “Wizard” Lipeng, Yan “Waixi” Chao, Yin “Aq” Rui ve Zeng “Faith” Hongda, CDA, imbaTV ve DPL’nin tüm Dota 2 yarışmalarından ömür boyu yasaklandı.
  • Lai “Fonte” Xingyu’nin, suçlamaların hiçbiriyle bağlantılı olmadığı ve masum olduğu duyuruldu.
  • CDA ve imbaTV’ye (ilk soruşturmayı başlatan) göre, tüm kanıtlar Valve’a iletildi ve bu konuyla alakalı daha büyük bir yaptırım bekleniyor.

Newbee İtirazda Bulundu!

Newbee de yanıt olarak Weibo hakkında bir açıklama yaptı. CDA’nın kararına saygı ve anlayışı gösterdiklerini ifade etseler de, bir takım olarak herhangi bir “maç satma” olayıyla alakalarının olmadığını ve hatta iddiaların halka açık olduğu Şubat ayında kendi soruşturmalarını başlattıklarını vurguladılar. Ne yazık ki Newbee, COVID19 salgınının koşulları nedeniyle, kendi araştırmaları için hiçbir kanıt bulamadı ve dünyanın geri kalanı gibi bu olayı şaşkınlıkla karşıladı.

Newbee, oyunculara dava açma hakkını saklı tuttuğunu da belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ASUS ROG Strix Radeon RX5600XT İnceleme ve Oyun Testleri

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin