Bungie geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı canlı yayın sırasında 1 Ekim’de gelecek olan Shadowkeep güncellemesi ile oyuna eklenecek yeni zırh sistemini tanıttı. Bu güncelleme zırhların çalışma mantıkları üzerine yapılmış çok detaylı bir değişim getiriyor. Hali hazırda uzun süre emek vermeniz gereken Destiny 2 oyununu, oyun çıkışında söylenen buydu, daha da fazla oynamanız gerekecek gibi görünüyor.

Şuanda oyundaki bütün zırh parçaları güç seviyesi ve bir takım bonuslar ile geliyor. Zırh gücü karakterin toplam gücüne etki ederken, bonuslar belirli bir cephane türünü fazladan bulma gibi karaktere ufak tefek faydalar sağlıyor. Bu bonusların bir fark yarattığı su götürmez bir gerçek fakat çoğu zaman o kadar küçük farklar yaratıyorlar ki bunları yalnızca oyunun müdavimleri farkedebiliyor.

Yeni Shadowkeep güncellemesi ile birlikte artık bütün zırhlar iki tür istatistik ile gelecek: bir güç seviyesi ve 1-10 arasında enerji seviyesi. Güç seviyesi tam olarak eskisi gibi çalışırken yeni gelecek olan “Enerji Seviyesi” istatistiği, eskiden zırhla gelen bonusların yerine geçecek modlar için kullanılacak bir tür para birimi.

 

Basitçe anlatmak gerekirse, zırhla gelen bonuslar örneğin hareket kabiliyetinizi arttıran hız bonusu veya belirli bir tür mermiyi bulmanızı kolaylaştıran cephane bulucu bonusu artık belirli bir miktarda enerji tüketmenize sebep olacak. Bu bonusları alacak yeterli enerji seviyeniz yoksa ya taktığınız zırhları değiştirmeniz gerekecek ya da zırhların aşamalarını yükseltmek zorunda kalacaksınız. Ayrıca enerji tipleri de önemli örneğin void armor giyecekseniz ona göre mod takmanız gerekecek, yani oyunda harcayacağınız saatler artacak demek oluyor.

Henüz mevcut zırhların bonuslarının gidip gitmeyeceği belli değil, nadir zırhların kendilerine has yetenekleri kalacak. Destiny oyununda yapılan bütün değişiklikler gibi bu değişiklikte oyunun ekonomi sisteminin değişmesi anlamına geliyor. Zırh aşamanızı yükseltmek için artık “Yükseltme Parçası” denilen yeni bir para birimi kullanılacak.

Yenilenen zırh sistemi ayrıca karakterlerin istatistiklerine yeni bir bakış açısı getirecek. Şu anda oyunda üç tür istatistik bulunuyor: Mobilite (Hareket hızınızı etkiler), Esneklik (alacağınız hasar miktarını belirler) ve İyileşme (Kalkanınızın ne kadar sürede iyileşeceğini belirler). Shadowkeep güncellemesi ile birlikte serinin ilk oyunundaki diğer üç istatistik bu oyuna da ekleniyor: Zeka (Yeteneklerin soğuma süresini etkiler), Güç ( Yakın dövüş soğuma sürelerini etkiler) ve Disiplin ( El bombalarının soğuma sürelerini etkiler).

Güncellemenin bir de kozmetik yönü bulunuyor, artık istediğiniz zırh üstüne istediğiniz kostümü kullanabiliyorsunuz, oyun içinde bir etkisi olmasa da karşınızdaki kişiden ne tür eşya giydiğinizi gizleyip onları gafil avlamak için size bir fırsat doğuyor.

Not: Nadir zırhların kendilerine has görüntüleri değişmiyor.

Birkaç detay daha:

  • Modlar tüketilmiyor onun yerine saklanabiliyor ve değişik zırh türleri üzerinde kullanılabiliyor. Yani yeni bir mod bulursanız üzerinizdeki modlarla değiştirerek onları her hangi bir ceza almadan deneyebilirsiniz.
  • Tam olarak netleşmese de Süper yeteneklere ve altsınıflara değişiklik geleceğinin sinyalleri verildi.
  • “Seasonal Artifacts” adında yeni bir ekipman türünden bahsedildi fakat detayları henüz belirli değil.
  • Yeni zırh sisteminde bütün nadir zırhlar yenilenmiş olacak. Yeni versiyonlarını almak için koleksiyonunuzdan çıkarmanız yeterli.

 

Son olarak, okuyarak anlayamayacağımız bir sürü değişiklik oldu diyebiliriz. Bu değişiklikleri idrak etmek için oyun içinde görmeniz gerekebilir. Eski sistemdeki zırhların silahlar kadar oyun tarzına etki etmemesinden dolayı sıkıcı oldukları aşikardı bu yüzden değişiklik yapılması hoşumuza gidiyor. Fakat görünen o ki yeni sistemde de zırhların tipleri çok fark etmeyecek gibi.

 

Tabi ki oyuna gelen güzel bir güncellemenin bir de olumsuz yönü olmasaydı şaşardık, sonuçta Destiny’den bahsediyoruz, değil mi?

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin