Güvenlik firması Sophos’un raporuna göre Şubat ayından bu yana CS:GO ve Apex Legends’te hile açan oyuncuların banka hesapları ve özel bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı.

Sophos’un raporuna göre FPS oyunlarında insanlara oynadıkları oyunlarda avantaj veren yazılımlar sayesinde kullanıcıların özel bilgileri çalındı. Bu kötü amaçlı yazılımın ismi yaratıcısının adı olan Baldr. Baldr, kullanıcıların kredi kartı bilgileri; Amazon ve Paypal gibi alışveriş hizmetleri için giriş bilgileri; Battle.net, Steam ve Epic Game için önemli bilgiler ve kimlik bilgilerini çok hızlı ve etkili bir şekilde çalmak için yazılmış özel bir yazılım.

Bu yazılım Şubat ayından beri bir çok hile yazılımının içine gizlice yerleştirilmiş olarak bulundu. Bu hileler çoğunlukla Apex Legends New Cheat 0.2.1′ ve ‘CSGO Aimbot + Wallhack gibi hileler. Bu hilelerin Youtube, Discord ve Twitch üzerinden reklamı yapıldı. Çok kısa bir sürede yayılan Baldr, Mayıs ayında en üst düzeye çıktı.

Sophos araştırmacısı Albert Zsigovits, Baldr’ın hangi ülkeye ne kadar etki yaptığını gösteren bir görsel hazırladı. Bu görsele göre Baldr, en çok ABD, Rusya, Brezilya ve Endonezya’da etkili oldu. Bu ülkelerde Baldr içeren toplam 500-600 arasında vaka olduğu tespit edildi.

Albert Zsigovits, karanlık forumlarda Baldr’ın fazla rağbet görmemesine rağmen halen kullanımda olduğunu ve insanları tehdit ettiğini açıkladı. Ayrıca Bladr’ı kaybolmadan önce indiren kötü insanların bu yazılımı yeni hileler ile kullanmaya devam edeceğini belirtti.

Kullanıcıların hile programlarına kanıp bu kötü yazılımı indirmesi sonucunda daha fazla kişinin Baldr’dan etkileneceği aşikar. Sophos’un raporunu okumanız ve güvenliğinizi tehlikeye atmamanızı diliyoruz.

Kaynak

Kotaku

Dexerto

Sophos

Sophos Raporu

2 Yorum

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin