Tecrübeli CS:GO oyuncuları bilir ki oyun içi dayanışma ve iletişim her şeydir. Bu tür oyunlarda; rakibin yerleri, bombanın nerede düştüğü veya rakip takımın hangi bölgede olduğu oyun içi duyduğun seslerle veya görsel şekilde alınan bilgiler sayesinde takımla paylaşılır. Bunun sayesinde takım daha hızlı refleks göstererek bu durumlarla alakalı önlem alır. Bunların yanı sıra aslında oldukça yararlı olmasına rağmen bir çok kişinin ihmal ettiği önemli konulardan biri ise, CS:GO radar ayarlarıdır.

Radar bizlere takım arkadaşlarımızın tam olarak pozisyonları, hareketleri ve gördükleri rakipleri anlık olarak kırmızı nokta halinde gösterip, rakip görüş açısından çıktıktan sonra ise yavaşça gösterdiği kırmızı nokta ortadan kaybolmaktadır. Aynı şekilde, C4 düştüyse nerede olduğunu da göstermektedir.

CS:GO Radar Ayarları

CS:GO’nun bize halihazır sunduğu radar oldukça küçük bir alanı gösterdiğinden dolayı radarı kontrol etsek bile çoğunlukla tam olarak verim alamıyoruz ve bu durum bizim oyun içi hareketlerimizi fazlasıyla kısıtlıyor. Tam da bu yüzden CS:GO radar ayarlarınızı doğru bir şekilde yaparsanız, oyun içinde çok daha rahat hareket edebilir ve daha rahat bilgi alıp, takımınıza bilgi sağlayabilirsiniz. O zaman CS:GO radar ayarlarınızı nasıl yapmanız gerektiğine geçelim.

CS:GO Radar Ayarları Nasıl Yapılır?

CS:GO radar ayarlarınızı, oyun içindeki ayarlar menüsünden kolay şekilde değiştirebilirsiniz. Harita yönünü, HUD (Head Up Display) boyutunu ve harita yakınlaştırmasını tercihlerinize göre ayarlayıp buna ek olarak oyuncu göstergesini sabitleyebilir veya siz hareket ederken radarın da hareket etmesine izin verebilirsiniz fakat bunları uygulamak radardan alabileceğimiz tüm verimi bize sağlamayacaktır. Bu yüzden CS:GO’da halihazırda bulunan ve bir çok oyun içi fonksiyonu olan konsolu kullanıp komutlar ile radarı çok daha işlevsel hale getirerek tam verim alabiliriz. Peki hangi konsol komutlarına ihtiyacımız var? Gelelim CS:GO radar ayarlarına.

En İyi CS:GO Radar Ayarları

İlk amacımız radarı, daha hakimiyet kurup aynı zamanda daha verim alacağımız şekilde kullanmak. Oyuncumuzun hareketleri radarı hareket ettirmezse daha stabil bir radar elde etmemizi sağlar. Bunun yanı sıra harita büyük olduğundan, haritayı radarın içine sığdırmak için radarı daha da büyütmemiz gerekiyor. İyi hoş anlatıyorsunda, peki bunları hangi konsol komutunu yazarak elde edeceğiz diye sorduğunu duyar gibiyim. İşte bu komutla;


cl_radar_always-centered

cs:go radar ayarları

CS:GO’nun bize sunduğu halihazır ayarda bu komut açık durumdadır. Oyun içinde haritanın sonlarına doğru geldiğimizde harita bize fazlasıyla boş ve ihtiyacımıza yaramayacak alanlar gösterdiğinden, haritaya dair daha fazla şey görmek için bu ayarı kapatmamız gerekiyor kapatmak için ise ”0” kullanılıyor. Kapatmadığımız takdirde radarda oldukça fazla alan boşa gidecek ve radardan aldığımız verimi fazlasıyla düşürecektir. Bu yüzden konsola yazmamız gereken komut:
cl_radar_always_centered “0“

cl_radar_scale

Bu komut haritayı küçültmemizi ve daha fazla alana hakim olmamızı sağlar. Halihazırda olan harita boyutu oldukça büyük olduğundan radarımıza haritayı tam olarak sığdırmamız gerekiyor. CS:GO’nun bize varsayılan durumda sunduğu ayarda bu komut ”1”dir fakat tüm haritayı görebilmek için bu değişkeni ”0.3” olarak ayarlamamız gerekiyor. Bunun için yazmamız gereken komut:
cl_radar_scale “0.3“

cl_hud_radar_scale

cs:go radar settings

Şimdiki ayarımız ise önceki komutta haritayı radara sığdırmak istediğimizden haritayı oldukça küçültmüştük bu yüzden şuanki haliyle bir şeyleri görmek zor olacaktır. Sırada ise HUD‘un tekrardan boyutlandırılması var. Daha net bir halde görmek için bu komutu ”1.15” olarak ayarlayın. Radar gözünüze hala çok küçük geliyorsa, minimal derecede artırarak kendinize göre ayarlayabilirsiniz, bir sonraki ayarda ise bize daha çok yardımcı olması için ayarlardan sonra oldukça küçülen ikonları daha rahat görmemiz için büyüteceğiz. Bu sayede radar daha büyüyecek, ikonları ve haritayı daha iyi göreceğiz.

cl_hud_radar_scale “1.15”

cl_radar_icon_scale_min

cs:go radar

Bu komut tamamen sizin tercihinize ve ikonları nasıl görmek istediğinize bağlı, komut sayesinde haritadaki ikonların daha büyük gözükmesini sağlayıp daha rahat bir görünüm elde edeceğiz. Varsayılan haliyle beğendiyseniz değiştirmeyebilir, beğenmediyseniz ve ikonlar gözünüze küçük geldiyse sonuna ”1” ekleyerek haritada gözüken ikonların büyümesini sağlayabilirsiniz.
cl_radar_icon_scale_min “1”

cl_radar_rotate

en iyi cs:go radar ayarları

Bu komut radarın kontrol ettiğiniz oyuncuyla birlikte dönmesini sağlar. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi radar bizimle birlikte dönmüş durumda. CS:GO’nun varsayılan ayarında bu komut zaten açıktır ve bu ayarı değiştirmeniz gerekmez fakat değiştirmek isterseniz, sondaki ”1” yerine ”0” yazarsanız radar oyuncuyla birlikte dönmeyip sabit kalacaktır.

cl_radar_rotate “1”

cl_radar_square_with_scoreboard

cs go radar ayar rehberi

Bu komutu açık veya kapalı kullanmak tamamen sizin tercihinizdir, CS:GO’nun halihazır ayarlarında ”0” yani ”kapalı”dır. Açtığınız takdirde TAB tuşuna basıp skor tablosunu açtığınızda yukarıdaki resimdeki gibi büyük bir şekilde radar görmek istiyorsanız;
cl_radar_square_with_scoreboard “1”

En İyi CS:GO Düzenlenmiş Radar Ayarları

Resimde gösterildiği gibi bir radar elde etmek için bütün konsola yazman gereken komutlar;

 • cl_radar_always-centered ”0”
 • cl_radar_scale ”0.3”
 • cl_hud_radar_scale “1.15”
 • cl_radar_icon_scale_min “1”
 • cl_radar_rotate “1”
 • cl_radar_square_with_scoreboard “1”

CS:GO Varsayılan Radar Ayarları

CS:GO radar ayarlarını beğenmez isen varsayılan ayarlara dönmek için konsola yazman gereken komutlar;

 • cl_radar_always_centered “1”
 • cl_radar_scale “0.7”
 • cl_hud_radar_scale “1”
 • cl_radar_icon_scale_min “0.6”
 • cl_radar_rotate “1”
 • cl_radar_square_with_scoreboard “1”

Radar her ne kadar fazlasıyla ihmal edilse de aslında çok önemli bir etken. Daha stabil ve daha detaylı bir radar oyuna oldukça etki edip aynı zamanda takımla daha iyi iletişim kurmamızı ve haritadan en iyi şekilde verim almamızı sağlıyor. Bunun yanı sıra radarı kullanmayı öğrenip, ne olup ne bittiğinden haberdar olduğumuz sürece skorumuzu artırmamıza, oyun kazanmamıza ve rütbe atlamamızı sağlayacak bir etken haline geliyor. Ayrıca CS:GO’yu satın almak isterseniz buraya tıklayarak mağazaya gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En iyi Espor Monitörü Zowie XL2546K İncelemesi

Kaynak: dmarket

Önceki içerikFar Cry 6 Sistem Gereksinimleri Açıklandı
Sonraki içerikFIFA 22 FUT Heroes Reytingleri Açıklandı!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin