Steam’in en çok oynanan FPS oyunu olan CS:GO oyununu duymayanınız yoktur. Ülkemizde de çok fazla oyuncusu bulunan oyunu düşük bütçeli sistemlerde oynamak, bizi bazen can sıkıcı FPS sorunlarıyla karşı karşıya getiriyor. Bu rehber ile sisteminizin CS:GO performansını yükseltmeyi sağlayacağız.

Rehbere başlamadan önce FPS kelimesinin anlamını açıklayalım. FPS, oyun içinde aldığınız saniye başına kare hızıdır. Günümüzde bilgisayar oyunları için 60 FPS bir standart olarak kabul ediliyor. Genellikle bu FPS sayısında çok fazla ani FPS düşüşü yaşamıyorsanız bir sıkıntı yaşamazsınız.

Rehberimize geçmeden, önerdiğimiz ayarları yapmadan önce kendi ayarlarınızın yedeğini almanızı öneririz. Çünkü önerdiğimiz ayarlar her sistem ve donanım için uygun olmayabilir.

Ekran Kartı Sürücü Güncelleme

Rehbere en klişe ve basit olan yöntem ile başlayalım. Sadece CS:GO için değil her oyunun performansı için mutlaka ekran kartı sürücüsünü en güncel hale güncelleyin. Eski bir sürümde olan performans sorunları yeni sürümde güncellenmiş ve giderilmiş olabilir.

Oyun İçi Ayarlar

Daha fazla performans için oyun içinde ayarlarınızı düşüğe çekebilirsiniz. Hatta çoğu CS:GO oyuncusunun oyun ayarları genelde çok düşük oluyor. Bunun sebebi oyunda ki en fazla performansı ve FPS değerini elde etmek. Çok daha fazla performans uğruna isterseniz çözünürlük ayarını da düşürebilirsiniz.Benim önerdiğim çözünürlük ayarı 1024×768 çözünürlüğüdür. Resimde size en fazla performansı verecek ayarları görebilirsiniz.

csgo settings

Başlatma Seçeneklerini Ayarlamak

Oyunu Steam üzerinden açmadan önce gireceğiniz bazı kodlar ile FPS artışı sağlamanız mümkündür. Başlatma seçeneğini oyun kapalıyken ayarlamanız gerekiyor. Steam kütüphanenizde CS:GO oyununun üstüne sağ tıklayın ve “Özellikler” kısmını açın. Açılan pencerede genel kısmından “Başlatma Seçeneklerini Ayarla” butonuna tıklayın.

Açılan yere örnek olarak  -threads 4 -high -nod3d9ex -freq 144 +cl_forcepreload 1 kodunu yapıştırabilirsiniz. Bu kelimeler ne işe yarıyor?

-freq 144: Monitör tazeleme hızınız kaç Hz ise 144 yerine onu yazın.

-high: İşlemcinizin CS:GO’ya öncelik vermesini sağlar.

-nojoy: Joystick desteğini kaldırmayı sağlar.

-threads 4: Bilgisayarınızın kaç çekirdek işlemcisi varsa 4 yerine onu yazmanız gerekiyor.

-nod3d9ex: ALT+TAB yapma hızınızı arttırır. Oyunda ALT+TAB yapmak bazen işkenceye dönüşebiliyor. Yinede bu kod her bilgisayarda çalışmayabilir. Eğer bir sorun oluşursa bu kodu silip denemenizi öneririz.

+cl_forcepreload 1 : Haritayı önceden yüklemeyi sağlar.

Discord Ayarı

Oyun oynarken bir yandan da Discord üzerinden konuşuyorsanız performans artışı için bu ayarı yapmanızı öneririz. Discord>Ayarlar>Görünüm sekmesine giderek “Donanım İvmesi” seçeneğini kapatırsanız bir miktar performans artışı elde edebilirsiniz.

discord setting

Geçici Dosyaları Silmek

Windows 10 işletim sistemini kullanıyorsanız eğer bu taktikte işinize yarayabilir. Bilgisayarın “Depolama Ayarları” kısmına girerek orada gözüken geçici dosyaları silmenizi öneririz. Bu aynı zamanda sistem performansına da etki edecektir.

depolamasilme

Güç Ayarı

Özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcılarında sıkça karşılaştığımız güç tasarrufu olayını kapatmamız gerekiyor. Denetim Masası>Donanım ve Ses>Güç Seçenekleri sekmesinden güç tasarrufunun açık veya kapalı olduğunu görebilirsiniz. Açıksa eğer kapatmanız durumunda sistemin performansı mutlaka artacaktır.

CS:GO Konsol Komutları

fps_max 0: Oyun içindeki FPS limitini kaldırır. Genelde bunu 300 yapmanızı öneririz.

mat_queue_mode 2: Oyun içinden işlemciyi optimize edecektir.

bind shift “+speed; r_cleardecals”: Bu kod ise oyun içinde her shift tuşuna bastığınızda haritada ki kan ve tahrip izlerini silmeye yarar. Oyun performansını özellikle uzun süreli oyunlarda arttıracaktır.

Tüm ayarları yaptıysanız CS:GO’da FPS artışı kaçınılmaz bir durum. Artık oyundan daha fazla zevk alabilir ve daha iyi skorlar elde edebilirsiniz. Hepinize bol şanslar dilerim.

Bu rehberimizin de sonuna geldik. Diğer rehberlerde görüşmek üzere!

 

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin