Cooler Master CK350, uygun fiyatlı mekanik klavyeler arasında ki yerini aldı. Cooler Master CK350 Mekanik Klavye İncelemesi ile klavyenin tüm özelliklerini sizlere sunuyoruz.

UCUZ ve KALİTELİ MEKANİK KLAVYE - Cooler Master CK350 İncelemesi

Cooler Master CK350, Cooler Master’ın alışılagelmiş modellerinden farklı özellikler ile karşımıza çıkıyor. Fırçalanmış alüminyumlu tasarım, 2. nesil oetomu mavi mekanik anahtarlar ve çeşitli aydınlatma modları ile Cooler Master CK350 uygun fiyatlı kaliteli klavyeler arasında yerini günden güne sağlama alıyor.

Kutu Tasarımı

Cooler Master’ın yeni tema rengi olan mor, kutu tasarımına şık bir görüntü katmış. Yenilenen kutu tasarımında klavyenin mekanik hissiyatını, yön tuşlarında bırakılan boşluk sayesinde deneyebiliyoruz. Bu oldukça hoş bir özellik olmuş. Ayrıca kutu tasarımında klavyenin Türkçe tuş dizilimli olduğu belirtilmiş.

Klavye Tasarımı

Şu ana kadar Cooler Master’ın Türkiye’de satışa sunulmuş tüm klavyelerinde plastik yapı görüyorduk. Bu plastik yapının kötü olduğu anlamına gelmiyor ancak fırçalanmış alüminyum yapının şık görüntüsü gerçekten kullanırken aşırı memnuniyet yaratıyor diyebilirim. Alüminyum yapı ayrıca klavyenin RGB aydınlatmasını çok iyi yansıtıyor.

CK350 model klavye Cooler Master’ın diğer klavyeleri gibi Türkçe tuş dizilimli olarak geliyor. Büyük enter tuşu ve türkçe tuş dizilimini gerçekten çok önemli buluyorum. Türkçe tuş diziliminin kullanış kolaylığı sağlamasından çok, Türkiye’ye özel olarak üretilmesi firmanın Türk kullanıcıları ne kadar önemsediğini gösteriyor. Ayrıca Türkçe karakterler, diğer karakterler ile aynı olarak geliyor. Yani sonradan yapıştırma tuşlar değil, direk fabrikada Türkçe tuş dizilimli olarak üretiliyor. CK350 model klavyenin tuşları PBT plastikten üretilmiş. Buda tuşların kolay kolay silinmeyeceği anlamına geliyor. Tasarımda gördüğümüz tek eksiklik bilek desteğinin olmaması. Ancak bu kullanıcı isteklerini göre değişebiliyor bu yüzden bu konuya eksi olarak değil, olsa güzel olurdu gözü ile bakıyoruz.

Mekanik Anahtarlar

CK350 modelinde Oetomu mavi anahtarlar kullanılmış. Cooler Master daha önce ki klavye modellerinde karşımıza her zaman Cherry MX anahtarlar ile gelmişti. Ancak ülkemizde dolar kurunun artması ve Cooler Master’ın klavye malzeme kalitesinden ödün vermemesi için bu yolu seçmesi gerekiyordu sanırım. Klavyede Oetomu anahtarların kullanılması sizi yanıltmasın. Bunlar 2. jenerasyon Oetomu anahtarlar ve önceki modele göre daha kaliteli. Anahtarlardan herhangi bir yay sesi duymuyorsunuz. Cooler Master bu konuda gene kendinden pek ödün vermemiş. Zaten Oetomu anahtar kullanan Çin klavye modelleri ile fiyat kıyaslaması yaptığınızda bunu fiyat farkından direkt olarak anlayabilirsiniz.

Mavi anahtar modelini çok ses çıkartması açısından sevmesem de, Türkiye’de ciddi sayıda oyuncunun bu anahtar modelini çok sevdiği de aşikar. Mavi anahtar modeli, kırmızı modele göre daha fazla ses çıkartıyor. CK350’nin ayrıca kırmızı anahtarlı modeli de çok yakında satışa sunulacak.

RGB Aydınlatma

Günümüzün modası RGB, CK350 modelinde de bolca mevcut. Klavye üzerinden kontrol edebildiğimiz farklı RGB modları, Rainbow, Renk Döngüsü, Yıldız Efekti gibi farklı efektler mevcut. Tüm RGB efektlerini, aydınlatma hızını ve aydınlatma modlarını klavye üzerinde FN kombinasyanları ile çok rahat kontrol edebiliyoruz. Bu modları yazılım ile kontrol etmemiz daha iyi olurdu ancak klavyemizde yazılım mevcut değil.

Cooler Master CK350 İncelemesi burada son buluyor. Değinmediğimiz nokta var ise bize bu konuları bildirebilir, klavye hakkında ki sorularınızı aşağıda ki sosyal medya adreslerinden yöneltebilirsiniz.

CK350 Klavye hakkında daha fazla bilgi edinmek için: https://www.coolermaster.com/catalog/peripheral/keyboards/ck350/

İlginizi Çekebilir: Cooler Master i71C RGB İncelemesi

 

1 Yorum

  1. Yaklaşık 2 haftadır Bu klavyeyi kullanıyorum. Yay sesinin gelmediği belirtiliyor ama outemu switch olmasından mütevellit maalesef biraz sert bastığınızda o sesi duyuyorsunuz tek dezavantajı bu. Tuşların malzeme kalitesi, görüntü, RGB aydınlatmanın tuşlarla kolay değiştirilebilmesi, kablo yön değişiminin kolaylığını,kaymaz kauçuk ayak ve görsellik açısından gayet tatmin ediyor. Cherry MX olsa fiyatı rahatlıkla 700 bandına çıkardı bu özellikler ve fiyat gözönüne alınınca alınabilecek makul bir klavye.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin