RX 6900 XT, RX 6800 XT ve RX 6800

AMD markası yeni ekran kartlarının ve işlemcilerinin bu denli iyi olması ile alakalı rakiplerine teşekkür etti. Big Navi teknolojisi ve kartlara bir bakalım.

Marka yeni ekran kartları RX 6800 XT, RX 6800 ve son olarak bu mimaride ki en güçlü kart olan Rx 6900 XT‘yi bir bomba niteliğinde karşımıza çıkarttı.

Grafik kartı isimleri şaşırtıcı değil, özelliklerin çoğu en azından altı ay öncesine kadar tahmin ediliyordu. AMD Big Navi merkezimiz bir süredir spekülasyonlarla doluydu ve çoğunlukla çok uzakta değildik. Ancak bu sefer, AMD’nin resmi tam teknik özelliklerini, fiyatlandırmasını ve hatta 4K ve 1440p’de bazı karşılaştırmalı testleri aldık. Görünüşe göre AMD sadece Nvidia’nın Ampere GPU’larına yaklaşmayı ummuyor, on yıldan fazla bir süredir. İlk kez hem GPU performansında hem de verimlilikte liderlik etme şansı çok yüksek. Bu, AMD’nin GPU sektörü için “Ryzen anı” olabilir mi? AMD’nin neyi ortaya çıkardığını ve bir sonraki ekran kartı satın alımımız için ne anlama geldiğini ele alalım.

Big Navi

Bütün ayrıntıları inceleyeceğiz, ancak ilk göstergeler Big Navi’nin ismine uygun bir tarz da geleceği yönünde. Nvidia’nın Ampere mimarisinin ham çekirdek sayılarına sahip değil, ancak teorik TFLOPS her zaman gerçek dünya performansıyla eşleşmiyor. Aslında, AMD daha önce TFLOPS’ta Nvidia’ya göre bir avantaja sahipti ancak yine de oyun performansında geride kaldı. Infinity Cache ve diğer değişiklikler bu sefer tabloları tersine çevirebilir, çünkü büyük bir önbellek framebuffer erişimi için VRAM’a yapılan birçok geziyi ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bu sayede kartımızın haberleşme yolları daha kısa süreli bir etkileşim ile daha yüksek performans verebilmektedir.

6000 serisi kartlar ile alakalı ilk bakışlar.

Sonunda devam edecek bazı sağlam verilere sahip olmamız harika, artık duman ve aynalar, söylentiler ve tahminler ya da diğer saçmalıklar yok. Kağıt üzerinde AMD, daha az bilgi işlem, daha az bant genişliği, ancak daha yüksek etkili bant genişliği ve daha düşük güç gereksinimlerini daha üstün (veya en azından RX 6800’e bakarsanız rekabetçi) fiyatıyla sunuyor gibi görünüyor. Bu, görünüşe göre, Nvidia’nın RTX 30 serisi Amper GPU’ları ile oldukça rekabetçi olması gereken bir performansla sonuçlanıyor.

Bununla birlikte, geriye kalan birkaç bilinmeyen var. Bunlardan biri ışın izleme performansı. AMD, Nvidia’nın Turing ve Ampere ile yaptığı gibi, CU başına bir ışın hızlandırıcıya sahip olduğunu söyledi. Ancak Nvidia’nın Ampere GPU’larının SM başına bir RT çekirdeği olmasına rağmen, Nvidia ayrıca Ampere RT çekirdeklerinin ışın, üçgen kesişim hesaplamalarında iki kat daha hızlı olduğunu söylüyor. Bu arada AMD, ışın izleme donanımının yazılım gölgelendiricileri aracılığıyla RT yapmaktan yaklaşık on kat daha hızlı olduğunu söylüyor, bu da AMD’yi en azından Turing ile eşit hale getirecek.

Işın İzleme Teknolojisi.

AMD’nin ışın izleme etkinken herhangi bir performans rakamları göstermemesi biraz endişe verici. Yine de, iki yıldan fazla bir süre sonra bile, ışın izlemeyi destekleyen pek çok oyun yok ve bazı oyunlarda görüntü kalitesi kazanımları nispeten sınırlı. Hem PS5 hem de Xbox Series X, RDNA2 tabanlı GPU’lara sahip olacak, ancak PS5 en azından yalnızca 36 CU’ya sahipken, Xbox Series X’in 52 CU’su var, her ikisi de RX 6800’den bile daha yavaş.

Açıkçası, yalnızca 20 CU’lu Xbox Series S şu anda oldukça anemik görünüyor, mevcut Xbox One X deneyiminden daha iyi bir şey istiyorsanız, bundan kaçınırız. Her neyse, pek çok yeni nesil konsol oyununun bazı efektler için ışın izleme kullanmaya başladığını kesinlikle göreceğiz, ancak aynı zamanda daha yüksek görüntü kalitesi ile daha düşük performans, veya daha yüksek performans arasında seçim sunan birçok oyun olacak gibi görünüyor. ışın izleme olmadan. Bu, temelde RTX kartlı PC kullanıcılarının son iki yıldır yaptıklarıyla aynı türden bir değiş tokuş.

Oyuncular için önemli detay.

AMD ayrıca, Big Navi ile yeterli miktarda hız aşırtma payı olduğunu ve sürücülerinin bir parçası olarak yeni bir Rage Modu tek tıklamayla hız aşırtma çözümüne sahip olduğunu söylüyor. Hem özellikleri hem de performansı açın, genel olarak stoka kıyasla yaklaşık yüzde 6 daha hızlıdır. Bunların her ikisi de RX 6900 XT sonuçlarında etkinleştirildi ve bu kesinlikle AMD’nin performansını mümkün olan en iyi ışıkta sunuyor gibi görünüyordu.

Kartlar ile alakalı detaylara daha sonraki yazımda yer vereceğim ancak ön inceleme için bu link’i kullanabiilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Nvidia GeForce 3080’deki Çökme Sorunlarının Sebepleri Nedir?

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin