2019 yılında bir çok büyük espor turnuvası düzenlendi. İşte 2019 yılında en çok izlenen espor turnuvaları.

Hangi espor turnuvasının daha büyük olduğunu anlamak için bir çok yol var. Verilen ödül, katılan takım sayısı, toplam izleyici sayısı gibi etkenler turnuvaların büyüklüğünü ve o turnuvaya gösterilen ilgiyi kesinlikle arttırıyor. Esportscharts’ın paylaşmış olduğu verilere göre 2019 yılında en çok izlenen espor turnuvaları şu şekilde.
*Dipnot olarak belirtelim, Çin izleyici sayıları bu istatistiğe dahil değil

İlginizi Çekebilir: Legends of Runeterra Açık Beta Çıkış Tarihi Açıklandı!

En Uzun Süre izlenen Espor Turnuvası

Listenin başını 137 milyon saat izlenme ile League of Legends Dünya Şampiyonası alıyor. LoL’ün en yakın rakibi ise 88 Milyon saat izlenme ile Dota 2 The International. Listenin 3. ve 4. sırasında ise 2 farklı CS:GO turnuvası yer alıyor. 54 Milyon saat izlenme ile IEM Katowice Major 3. sırada yer alırken, StarLadder Major Berlin 45 Milyon saat izlenmede. 5. sırada yer alan turnuva ise League of Legends MSI turnuvası oluyor.

Ortalama İzleyici Sayısı

En çok saat izlenen oyun League of Legends olmuştu ancak, ortalama izleyici sayısında LoL Dünya kupası diğer etkinliklerin arkasında kaldı. Toplamda 1 Milyon ortalama izleyici sayısına sahip olan League of Legends 3. sırada yer aldı. Fortnite Dünya kupası finalleri 1.1 Milyon ortalama izleyici sayısı ile 2. sırada yer alırken, listede 1 numarayı 1,2 Milyon ortalama izleyici ile Free Fire World Series Rio alıyor. Ortalama izleyici bakımından Free Fire aynı zamanda listenin 5. oyunu olarak da yer alıyor. Dota The International 2019 ise 726 bin ortalama izleyici sayısı ile 4. sırada yer alıyor.

2019 Events by Average Viewership

En Yüksek İzleyici Sayısı

En yüksek izleyici sayısında League of Legends yine listenin bir numarasında yer alıyor. 3.9 Milyon anlık izleyici sayısına ulaşmayı başaran Worlds 2019 rakiplerine çok ciddi fark atmış durumda. Fortnite World Cup 2.3 Milyon anlık izleyici sayısı ile 2. sırada yer alırken, Free Fire World Series 2 Milyon ile 3. sırada yer alıyor. Listenin 4. sırasında Dota 2 The International 2019 yer alıyor. League of Legends’un listede yer alan 2. turnuvası ise 1.7 milyon anlık izleyici sayısı ile MSI 2019 oluyor. Tüm turnuvalar bu rakamları uzun süre aktif tutamamış olsa bile, en yüksek izleyici sayısına ulaşılan rakamlar gerçekten espor’un dünyada ne kadar büyüdüğünü gösteriyor.

Listeye bakıldığında League of Legends’ın Worlds 2019 turnuvasının ne kadar başarılı olduğu görülüyor. Bu istatistiklerden yola çıkarak Worlds 2020’nin de en iyi etkinliklerden biri olacağına kesin gözle bakabiliriz. Free Fire’ın popülerliğini koruyabileceği şüpheli görünüyor. Dota 2 ise amiral gemisi etkinliği olan The International ile listede yer almaya devam edecek gibi görünüyor.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin