Çıktığı günden bu güne büyük sükse yaratan ve izlenme rekorları kıran Valorant için rekabet modu geliyor. Oyun kapalı betada olmasına rağmen düşen droplar sayesinde hatrı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip ve bizce de rekabet modu acilen gelmeli.

Valorant Rekabet modu 0.49 yamasından çok kısa bir süre sonra Avrupa ve Kuzey Amerika sunucularından başlayarak devam edecek. Rekabet modu, derecesiz mod ile aynı oyun içi kurallara sahip olacak anca daha ciddi odaklanmanız gerekecek. Rekabet modu oyuna getirilecek olsa da, oyun hala kapalı betada olduğu için Riot ara ara rekabet modunun kapatılacağını bildirdi. Bakımlar ve geliştirmeler harici rekabet modunu oynayabileceğiz. Valorant dereceli sistemi kişisel becerileri dikkate alacak, smurf kullanımını ya da elo boost yapanları ayırt edebilmeyi hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Valorant Yama Notları! RAZE Nerf geldi!

Valorant Rekabet Modu aşağıda ki özelliklere sahip olacak.

  • Rekabet modunu açabilmek için 20 tane derecesiz karşılaşmayı tamamlamak gerekli.
  • En üst kademe olan VALORANT hariç, her biri 3 aşamadan oluşan 8 kademe var.
  • Aranızda en fazla 2 kademe fark bulunan 5 oyuncudan oluşan gruplarla sıraya girebilirsiniz.
  • Rekabet modunda, son 14 günde karşılaşma oynanmadığı durumda kademeler görünmez, ancak kademeler arka planda erimez.
  • Kapalı betadaki kademe, oyun çıkışında sıfırlanır.

Valorant Dereceli Sistemi sekiz farklı kademeye sahip olacak. Demir, Bronz, Gümüş, Altın, Platin, Elmas, Ölümsüzlük ve en yüksek kademe olan VALORANT. Tabii ki kademe ilerleyişinde ki en önemli etken oyun kazanmak, ancak üst seviye performans gösterdiğinizde de kademe ilerleyişiniz hızlanacak. Diğer oyunlarda olduğu gibi derece düşme sistemi Valorant’da da bulunacak.

Riot Games’in Rekabet bütünlüğünü korumak için geliştirdiği sistem için yaptığı açıklama şu şekilde; 

Kademeye ve rekabete dayalı eşleştirme sistemimiz, dengeli bir mücadele sunmaktan ve pürüzleri en aza indirmekten sorumlu.

Genel performansınızı göz önünde bulundurmak aynı zamanda ikincil (smurf) hesapları tespit etmemizde, kademe şişirmelerin önüne geçmemizde ve becerinizi (kademenizi) doğru şekilde ve daha hızlı ölçebilmemizde faydalı oluyor. Bu sayede kademesine hakkıyla gelmiş oyuncularla dengeli karşılaşmalarda yer aldığınız konusunda içiniz daha rahat olabilecek.

Spike’ı yerleştirmek arkadaşlarla daha eğlenceli olduğundan, rekabete dayalı eşleştirmede 5 kişiye kadar gruplar kurarak sıraya birlikte girebileceksiniz. Oyuncuların en fazla 5 kişiden oluşan takımlarda arkalarının kollandığını hissetmelerini istiyoruz çünkü bunun VALORANT’ın rekabetçi oynanışında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ancak grubunuzdakilerin sizinle arasında en fazla 2 kademe (6 aşama) bulunmalı. Bu gerekliliğin sebebi, oyunculardan birinin, karşılaşmadaki diğer oyuncuların ortalama beceri seviyesinin altında ya da üstünde olmamasını sağlayarak oyunlarda beceri orantısızlıkları yaşanmasını engellemek.

Sıraya birlikte girdiğiniz kişi sayısından bağımsız olarak da adil koşullarda oynayabilmeniz için gerekli önlemleri alıyoruz. Rekabete dayalı eşleştirme sistemimiz hazır grubunuzun boyutunu göz önünde bulundurarak karşılaşmayı benzer sayıdan oluşan gruplara sahip rakip takımlara öncelik verecek şekilde kuruyor.

Kademelerde, hareketsizlik de takip edilecek. 14 gün içinde rekabet modunda herhangi bir karşılaşma yapmadığınız takdirde hesabınız “aktif değil” kabul edilecek ve kademesi gizlenecek. Merak etmeyin, girdiğiniz ilk karşılaşmanın ardından kademeniz tekrar gösterilecek. Başkaları kademenize baktığında, becerilerinize dair güncel bir fikir edinsin istiyoruz. 14 gün boyunca aktif olarak oynamadığınızda, kademenizin o kadar da tutarlı olmayabileceğini düşünüyoruz. Yine de kademeler arka planda kendiliğinden erimeyecek; yani kondisyonu her zaman yerinde olan bir oyuncunun endişelenmesine gerek yok.

İlginizi Çekebilir: Valorant Karakterlerini Tanıyor musunuz?

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin