Valorant haritaları nasıl 3D olarak nasıl yapılıyor ? Valorant’ın 3D sanatçılarından Lydia Zanotti, Valorant haritalarının yapım aşamasını bizlere anlattı. Valorant’ın harita ekibi 3D sanatçıları, konsept sanatçıları, ışık sanatçıları ve kalite kontrol uzmanlarından oluşuyor. Bizlere bu güzel haritaları sunan insanlarda bunlar.

Harita tasarımcıları ilk harita tasarlayacağı zaman ilk önce gri taslak formunda haritanın taslağını çıkartıyorlar. Taslak çıkardıkları zaman o taslağın üstünde aylarca çalışıyorlar.

Haritalara 3D sanatçılarından önce  Sanat Ekibi Lideri ve Kreatif Direktör, konsept sanatçılarıyla birlikte harita üzerinde bir çalışma yaparlar. Haritanın genel yüzü kesinleştirildikten sonra  konsept sanatçıları gri harita taslağı üzerindeki belirli konumları ve öne çıkacak yerleri belirlemeye başlıyor.

HARİTA AŞAMALARI

Harita üretme süreci 3 aşamadan oluşuyor. Bunlar;

  • Gri Taslak
  • Eleme
  • Üretim

Haritaların hepsi Unreal Engine 4 programı kullanılarak yapılıyor.

Haritalarda modelleme yapılırken haftada bir bu haritalarda oynanış testi yapılıyor. Böylece haritalar üzerindeki hataları görebiliyorlar.

Yeni harita Icebox’tan birkaç görüntü.

Haritaların İnşaat Aşaması

Oyuna yeni gelen haritalardan bir tanesi olan İcebox, tasarımcıları oldukça zorlamış. Özellikle B kısmında. 3D Çevre Sanatçısı Lydia Zanotti İcebox hakkında şunları dile getirdi;

”Icebox’ta nerelerde çalıştığımı merak ediyorsanız çoğunlukla haritanın B bölgesi tarafına vakit harcadığımı söyleyebilirim. Spike’ın yerleştirileceği bölge üzerinde çalışmaya başlamadan önce bana bazı konsept çizimleri verildi. Böylece haritanın görünümüyle ilgili genel bir fikrim oldu. Genelde bu konsept çizimlere %100 bağlı kalmamız gerekmiyor fakat gri taslak haritasına bağlı kaldığımızdan emin oluyoruz”

HARİTA NETLİĞİ

Tasarımcılar harita netliğinde en önemli gördükleri noktalardan bir tanesi de çok fazla kontrast ve karanlık olmamasına dikkat ediyorlar. Haritanın netliğini arttırmak için ise ışıklandırma kullanıyorlar.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin