Oyun dünyası olarak adlandırılan Steam, gelecek yeni bir beta istemcisi ile birlikte oyunları eski sürümlerinde oynamamızı engelleyecek. Evet, bu durum oldukça can sıkıcı.

Steam kullanıcıları olarak oyunları istediğimiz bir sürüme alabiliyorduk. Fakat 23 Eylül’de piyasaya sürülen Steam Beta ile bu artık mümkün değil. Getirilecek yeni bir güncellemeyle yüklü olan oyunlar, yüklenmiş sürümle karşılaştırılacak ve eğer bir uyumsuzluk algılanırsa oyunlarımız Steam tarafından başlatılamayacak.

Steam kullanıcıları arasında bir oyunun eski sürümünü kullanmak isteyenlerin sayısı bir elin parmağını geçmez. Ancak, oyuncuların daha eski bir sürümü tercih edeceği durumlar da bulunuyor. Örneğin; güncellemelerle birlikte performansın düştüğü oyunlar için çözüm olarak eski sürümünde oynamaya ve güncellemeden kaynaklanan performans düşüşlerinin gerçekleşmemesini sağlıyorlardı. Başka bir örnek daha vermek gerekir ise oyunları modlu olarak oynayanlar var tabii ki de. Yeni güncellemeler bazen, oyun içerisindeki modların kodlarının bozulmasına neden oluyor bunun yanı sıra speedrunners oyuncuları da eski sürümlerde olan açıklıklar sayesinde daha hızlı bir şekilde bitireceği için eski sürümleri tercih edebiliyor.

Oyunların eski sürümüne erişimi korumanın bir sebebi olarak bozuk güncellemeler olduğunu belirtiyor. Age of Empires 2 : Definitive Edition oyuncuların oyunu kaydedebilmeleri için onları eski bir sürüme dönmesine zorlayan bir güncelleme yayınladı. Eski sürümleri oynatmak isteyen geliştiriciler ise oyun sürümlerini betaya ekleyerek eski sürümleri keyifle oynayabilecekler.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin