Samsung izolatör olarak yüksek-k dielektrik kullanan ve HKGM tabanlı en son DDR5 bellek cihazlarını kullanarak endüstrinin ilk 512GB bellek modülünü geliştirdiğini duyurdu. Yeni DIMM, AMD’nin Epyc ‘Genoa’ ve Intel’in Xeon Ölçeklenebilir ‘Sapphire Rapids‘ işlemcileri tarafından desteklenenler de dahil olmak üzere DDR5 bellek kullanan yeni nesil sunucular için tasarlandı.

Samsung’un 512 GB DDR5 kayıtlı DIMM (RDIMM) bellek modülü, sekiz 16 Gb DRAM aygıtına göre 32 adet 16 GB kullanıyor. 8-Hi yığınları, düşük güç ve kaliteli sinyal iletimi sağlamak için ara bağlantılar yoluyla silikon aracılığıyla bağlanıyor. Bazı nedenlerden dolayı Samsung, RDIMM’nin desteklediği maksimum veri aktarım hızını açıklamıyor, bu da şirket yeni nesil sunucu platformlarının özelliklerini açıklayamadığı için tamamen beklenmedik bir şey değil.

Sekiz bellek kanalı ve kanal başına iki DIMM içeren sunucu işlemcileriyle kullanıldığında, Samsung’un yeni 512 GB bellek modülleri, her bir CPU’yu bugün 4 TB’tan 8 TB’a kadar DDR5 bellekle donatmanıza olanak tanıyacak.

Intel’de Bellek ve IO Teknolojisi Başkan Yardımcısı Carolyn Duran, “Intel’in mühendislik ekipleri, performansı optimize edilmiş ve yakında çıkacak olan Sapphire Rapids kod adlı Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemcilerimizle uyumlu, hızlı, güç açısından verimli DDR5 bellek sağlamak için Samsung gibi bellek liderleriyle yakın işbirliği yapıyor,” dedi.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin