2013 yılında piyasaya sürülen ve direkt Steam’e çıkan Rust, oyuncular tarafından neredeyse en beğenilen survival/pvp oyunu olarak günümüze kadar adını duyurmuş bir yapım. Peki herkesin dilinde olan Rust, oyuncu kitlesi itibariyle oynamaya değer bir yapım mı? 

RUST’IN GEÇMİŞİ

Rust 11 Aralık 2013 tarihinde Steam’de yayınlanmış bir Survival/Crafting/Shooting oyunu. Oyun ilk çıktığında zombi içeriyordu. Hayatta kalırken zombileri de öldürmeniz gerekiyordu bunun yanı sıra zorlu bir doğal yaşam da sizi bekliyordu. 

Ancak yapımcılar “zombi” fikrinin fazla banel olduğunu düşünüp 2013 sonunda zombileri çıkarttılar. Bu değişiklikle birlikte oyun tam anlamıyla Day Z tarzı pvp’ye döndü. Bunun yanı sıra oyuncuların bu duruma tepki göstermesi ile zombi yerine oyuna “kızıl ayı” adı altında radyasyonlu ve baya güçlü ayılar getirildi. Ancak o kadar abartıldı ki bu durum, oyuncular oyunu ölmekten oynayamaz hale geldi.

2014 ortasında Rust ve oyuncu kitlesi için çok büyük bir güncelleme geldi. “Experimental” adı altında yeni grafiklerle ve yeni eşyalarla yepyeni bir Rust dünyası. Yapımcılar, bu patchten sonra çok fazla oyuncu kazandı. Eski ve yeni Rust’ı şöyle karşılaştırabiliriz;

ARTIK LEGACY SÜRÜMÜ OYNANAMIYOR

Resmen iki ayrı oyun olan RUST, iki dala ayrılmıştı. 2013 versiyonu olan LEGACY. 2014 sonu versiyonu ile patchlenen EXPERIMENTAL. Alpha sürümündeyken, istediğiniz zaman Legacy oynayabiliyordunuz, Steam üzerinden ayarlarına tıklayıp, geçiş yapabiliyordunuz. Ama maalesef oyun 1 yıl önce alpha sürümünden çıktı (Early Access’den). Bu yüzden artık sadece Experimental oynanabiliyor ve eski sürümüne dönemiyorsunuz.

RUST’TA NELER YAPABİLİRİZ?

Rust’ta craft sistemi yeterince geniş sayılabilir. Ev yapabilir, evinizi korumak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü oyuncular sizin evinizi raidlemek isteyecektir. Bunun anlamı evinizi patlatıp, içindeki loot’u çalmak. Siz de aynı şekilde başkalarına saldırabilir ve onların itemlerini çalmaya çalışabilirsiniz.

Bunun dışında oyunda çok fazla role-play yani rol yapma itemleri mevcut. Hatta serverları da var. Oyunda PVP yapmak istiyorsanız ona göre server seçebilir ya da diyorsanız ki ben PVE istiyorum, yani doğal yaşama karşı savaşmak; insanlar yerine. Bunu da yapabilirsiniz! Bir sürü mod var oyunda. Zombi modu, Rol yapma modu ve bir sürü benzersiz mod. Bunların hepsi serverlerda mevcut. Bunları deneyimlemek, oyunu size daha çok sevdirecektir.

Aynı zamanda oyunda tankları raidleyebilir ve helikopterlerle savaşıp (bunların hepsi bot), içlerinden loot çıkartabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Ama bunları yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey var, Oyuncular!

Bunları yaparken çok ses çıkacağı için çevrenizde yaşayan veya loot toplayan oyuncular sizi duyacak ve savaşmak ya da loot çalmak için saldıracaktır. Rust’ta her zaman tetikte olun. Çünkü ölürseniz üstünüzdeki her şey gidecek!

OYUNCU KİTLESİ ARTTI AMA TOXIC KİTLE DE YÜKSELDİ

Her oyunda, oyunu size zehir eden birileri çıkar. Rust’ta da aynı şekilde oyuncu kitlesi genişledikçe; oyunu trolleyen ya da oyunu size bıraktıracak davranışlar sergileyecek bir kitle yükselmedi değil. Oyuna yeni başlamışken sizi sürekli öldüren ve gelişmenize olanak vermeyen ve küfürlerle size oyunu zindan eden oyuncular fazlalıkla. Ama bunun yanı sıra, siz yeni doğmuş bi oyuncuysanız, (Oyunda new-born olarak adlandırılıyorsunuz spawn olunca) bazı kitleler size yemek, üst baş ya da silah tarzı destekler de sağlayabiliyorlar. Oyunu ve oyuncuları sevebilmek size kalmış oluyor. Ama bize kalırsa oyun hala oynanmaya değer bir potansiyel gösteriyor.

FİYATINA DEĞER Mİ?

Eskiden 32TL şimdi ise, 61 Türk Lirası olarak güncellenen yeni fiyatı ile oyuncuların gözünün korkmasına sebep olabiliyor. Ama bence bu sayı Rust için fazla denilemez. Oyunun yapım aşamasından itibaren takip eden birisi olarak bu sayı Rust için gayet normal. Rust gelişiyor ve gelişmeye de devam ediyor. Hala gelecek vaad eden bir oyundur kendisi. Seçim sizin. Sizce Rust oynanmaya değer mi?

Oyuncu Sözlüğü:

  • PVP: People versus People (İnsanlara karşı savaşmak)
  • PVE: People versus environment (Doğaya karşı savaşmak)
  • Item/Loot: eşya
  • Role-Play (RP): Rol yapmak
  • Patch: Yama
  • New-Born: Yeni doğmuş
  • Spawn: doğmak, yaratılmak (oyunda)
  • Early Access Game: Erken Erişim Oyunu
  • Alpha: Oyunun son haline getirilmeden önce aldığı yeni özelliklerin sürekli getirildiği sürümleri.
  • Raid: Baskın yapmak (Çalmak için, patlatmak için)

 

İlginizi Çekebilir: The Sims 5 Hakkında Detaylar

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin