RTX 3060

Nvidia, GeForce RTX 3060 kartlarını çıkarmadan önce, bu kartların hash sınırlayıcısının hacklenemez olduğunu iddia etmiş ve kartın oyunculara özel olacağını açıklamıştı. Ancak son gelen bilgilere göre kripto para madencileri bu sınırlayıcıya çözüm buldular, hem de sadece 6 dolarlık HDMI kablosu ile.

Son yıllardaki en tartışmalı kartlardan biri Nvidia’nın yeni çıkardığı RTX 3060 oldu. Nvidia bu kartları Ethereum‘daki hash oranını düşürmek için uygulanan bir anti-madencilik algoritması ile çıktığını ve bunun herhangi bir şekilde iptal edilemeyeceğini savundu. Ancak, Nvidia yanlışlıkla yayınladığı beta sürücüsü ile bu kilidi kendi açtı. Durum fark edildiğinde hemen geri çekilsede, bir çok kişi çoktan sürücüyü indirmişti.

Görseller tomshardware.com’dan alınmıştır.

Durum sadece bununla bitmedi. Bazı madenciler bu kilidi sadece beta sürücüsüyle değil 6 dolarlık bir HDMI kablosu ile de kırmayı başardı.

Nasıl mı?

Öncelikle takmayı planladığınız GeForce RTX 3060 sayısını barındıracak yeterli PCIe 3.0 x8 yuvasına sahip bir anakart almanız gerek. İkinci koşul, her karta bir monitör bağlamanız gerekli. Ancak Nvidia’nın sürücüsü, yonga üreticisinin belirttiği kadar akıllı değil. Sürücü, bir monitörün bağlı olup olmadığını algılıyor fakat gerçek bir ekran olup olmadığı farkını anlayamıyor. Bu nedenle, Amazon‘da 6 dolara satılan bir HDMI sahte kablo ile, Nvidia sürücüsünü kolayca bir ekran takılı gibi gösterip kandırabiliyorsunuz.

Quasar Zone‘dan bir kullanıcı, dört yönlü GeForce RTX 3060 kurulumuyla bunun işlevsel olduğunu kanıtladı. Her grafik kartı, yaklaşık 48 MH / s‘lik bir hash oranı kaydetti ve toplam ortalama 192 MH / s‘ye ulaştı. İki adet Maximus VI Extreme anakart ile, dört GeForce RTX 3060’ı mining için kullanabildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Yeni Sürücü Güncellemesi ile RTX 3060’ın Mining Kısıtlaması Kalktı

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin