League of Legends, Valorant ve Wild Rift gibi büyük yapımları geliştiren Riot Games‘in CEO’su Nicolo Laurent için, eski asistanı olan Sharon O’Donnel tarafından cinsel taciz/istismar ile suçlanmıştı.

Riot Games CEO'su Nicolo Laurent taciz ile suçlanıyor - Son Dakika Haberleri

Büyük İddialar

Nicolo Laurent’in, asistanı olan O’Donnel’e sözlü olarak cinsel tacizde ve ahlaksız tekliflerde bulunduğunu iddia etmişti. Hatta bu teklifleri reddettiği ve karşılık vermediği için ekstra mesai ücretlerinin ödenmediğini ve öğle yemeği aralarının yasaklandığını öne sürmüştü.

Riot Games bir hafta kafa iznine çıktı - Donanım Günlüğü

Bunun yanı sıra asistanı, patronunun; karısının sürekli onu güzel kadınlardan kıskandığını ve bundan çok şikayetçi olduğunu dile getirdiğini anlattı.

Reddettiği İçin Kovuldu

Haziran 2020’de işten kovulan O’Donnel, Nicolo Laurent‘e cinsel taciz davası açtı. Bu iddialara yönelik Riot Games, soruşturma başlatmıştı. Bu sürece ilişkin komisyon oluşturan Riot Games, aynı zamanda bu konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Yönetim Kurulu’nun altındaki özel komite, soruşturmanın sonuçlarını inceledikten sonra, “Laurent’in davacıya tacizde bulunduğuna, ayrımcılık yaptığına veya misillemede bulunduğuna dair hiçbir kanıt olmadığı sonucuna vardıklarını” ve “Laurent’e karşı hiçbir yaptırım uygulanmaması gerektiğini” belirtti.

Eski Çalışanlardan Söylemler

Celebrating International Women's Day | Riot Games
  • Şirkette mail yoluyla “En seksi kadın çalışanlar” listesi oluşturulduğu ve hatta “yatıp bir daha aramamak için iyi hedef” nitelemesi yapıldığı,
  • Şirketteki kadın üslerine karşı yapılan cinsiyetçi yorumlar,
  • Erkek meslektaşlarının, cinsel organlarının fotoğraflarını çekmeleri,
  • Çoğu online oyunlara zorunlu katılım gösteren kadınlara, taciz ve küçük düşürme uygulandığı belirtildi.

Bu iddialar henüz kanıtlanmasa da, Riot Games eski kadın çalışanları bunu paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Emily Is Away’in 3. Oyunu Yolda!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin