Her insanın hata yapabildiği gibi sizlerde hata yapabilirsiniz. Bu hatalara düşerek yıllarca emek verdiğiniz hesaplarınızı kaybetmek istemezsiniz değil mi? Herkesin verdiği cevap kaybetmek istemeyiz olacaktır tabiki. Bu yazı ile yıllarca emek verdiğiniz hesaplarınızı güven altına alacaksınız.

REKLAMmonsters reloaded advertisement

Şifre Seçimi

Şifre seçimi hesabınızı güvene almanız için gerekli olan ilk seçenektir. Şifrenizde sadece sayılar yerine büyük veya küçük harfler eklemeniz gerekiyor. Ek olarak şifrelerinize semboller eklemenizide size şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü şifre kırma programları şifrelerinizi kolayca kıramayacak.

Antivirüs Programı Kullanımı

Antivirüs yazılımları, virüslere ve Truva atı, tuş vuruşu kaydedici gibi diğer kötü niyetli yazılımlara karşı savaşmanı sağlar. Riot Games’in önerdiği ya da desteklediği bir anti virüs yazılımı olmasa da, bilgisayarına zararlı yazılımlar girmesini engelleyen programlara örnek olarak Avast‘ı verebiliriz.

E-posta Adresi Doğrulama

E-posta adresinizi Riot Games internet sitesinden kesinlikle doğrulamanız gerekli. E-posta adresinizi doğruladığınızda hesabınız başkası tarafından ele geçirilse bile e-posta adresin ve şifren değiştirilemez. Böylece hesabınızı kolayca geri alabilirsiniz. E-posta doğrulamasını buradan kolayca yapabilirsiniz.

Herkesin Kullanabildiği Bilgisayarlara Dikkat!

İnternet kafe, otel gibi yerlerde bulunan bilgisayarları kullanırken lütfen dikkatli olun. Bu bilgisayarlar zararlı bir yazılım kaptıysa hesabınıza giriş yaptığınız anda bütün bilgilerinizi çaldırmanıza sebep olacaktır.

Hesap Bilgilerini Kimseyle Paylaşma!

Bu konuda fazlasıyla katı olmanızı öneririz. Hesap bilgilerinizi akrabalarınız veya arkadaşlarınız dahil kesinlikle kimseyle paylaşmanızı önermiyoruz. Kimse hesabınıza sizin gibi özen göstermez. Hesap bilgileriniz başkasının eline geçebilir veya oyundan uzaklaştırma alabilirsiniz.

Şifre Çalma Girişimleri

 • E-posta – Şifre çalma e-postaları genellikle şirketlerin resmi postalarının görünümünü ve adreslerini taklit eder. Kullanıcıları, şifrelerinin çalınacağı bir bağlantıya yönlendirmeyi amaçlarlar. Bir e-postanın gerçekten Riot’tan gelip gelmediğini öğrenmek için buraya tıkla.
 • Sosyal Medya – Şifre hırsızları sana Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi ağlardan, hem oyundaki sohbetten, hem de 3. parti sohbet programlarından ulaşabilir. Unutma, internette kimsenin kimliğinden emin olamazsın!
 • Satış ve Açık Arttırma Siteleri – üçüncü şahıslardan kod ya da kostüm almak çok büyük risktir. Bu tekliflerin çoğu sahtedir, çünkü dolandırıcı anonimliğin sağladığı avantaja güvenir ve karşılaşacağı en büyük risk, satış hesabının site tarafından kapatılmasıdır.
 • Forumlar – Kötü niyetli bağlantılar içeren ya da dolandırıcılık amaçlı mesajlar, her forumda ve diğer çevrim içi iletişim ortamlarında bulunabilir. Sohbet ederken dikkatli ol.
 • Diğer Siteler – Giriş yapmanı isteyen bazı siteler, aslında bilgilerini çalan formlar içeriyor olabilir; hatta bilgisayarına en iyi anti virüs programlarının bazılarının bile bulamadığı zararlı yazılımlar bulaştırabilirler!

Çalınan Hesapları Kurtarma

 1. Hesabına şifre çalma ya da internet dolandırıcılığıyla girildiğini düşünüyorsan e-posta, sosyal medya, ödeme siteleri, diğer oyun hesapların gibi tüm hesaplarının şifrelerini güncelle. Bu şifrelerden biri League of Legends şifrenle aynıysa, bu adım özellikle önemli.
 2. Hesabına virüsle ya da Truva atıyla girildiğini düşünüyorsan hemen bir anti virüs yazılımı kullanarak istenmeyen programları bilgisayarından kaldır. Anti virüs programın yoksa Avast!‘ı ücretsiz olarak indirebilirsin. Virüsleri silmek konusunda daha geniş bilgi için Microsoft’un rehberini okuyabilirsin.
 3. Hesabını çalan kişi sana ulaşıp “fidye” isterse, bu isteğini kabul etme. Duruma normal bir dolandırıcılık girişimi gibi davran ve yukarıdaki adımları takip et, hesabını çalan kişi sadece seni sömürmeye çalışıyor.
 4. Bilgisayarını ve var olan hesaplarını güven altına alınca, Oyuncu Destek’e başvur ve aşağıdaki bilgileri mutlaka paylaş:
  • Hesap Adı (oyuna giriş yaparken kullandığın ad):
  • Sihirdar Adı (arkadaşlarının oyun içinde gördüğü isim):
  • Oynadığın sunucu (Türkiye’de oynamıyorsan, ilgili sunucunun destek birimine başvurmalısın):
  • Hesabının çalındığı Tarih (Tam bilmiyorsan da tahmini olarak yazmaya çalış)

 

 

Önceki içerikCall of Duty: Mobile’da Haraket Hatası Bulundu
Sonraki içerikElite Invitational VALORANT Turnuvasına Katılacak 16 DEV Takım Belirlendi!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin