Valorant’ın direktöründen açıklama, ‘ISS’ler (internet servis sağlayıcıları)’her yere bağlantıları yönlendiriyorlar.

COVID-19 salgını sebebi ile evde kalma durumlarından ortaya çıkan internet kullanımındaki artış bir çok oyuncuyu şimdiden rahatsız etmeye başladı. Oyunlarda nadiren karşımıza çıkan 100 ve üzeri ping ve Discord sinyal çubuklarının kırmızı gösterdiğini zaman zaman herkes tarafından görülebilir. Kesin sebebi olarak gözükmese de COVID-19 evde kalma emirlerinin neden olduğu artan internet kullanımının bu konuda biraz etkisi olabilir. Bugün bir Valorant blog güncellemesinde, Riot bu hipoteze biraz daha ağırlık vermeye başladı.

Valorant teknik direktörü Dave Heironymus’a göre şu anda gecikme ile ilgili üç büyük sorun var:

  • Seyahat uyarıları, Riot’un yeni veri merkezleri eklemesini zorlaştırdı.
  • İnternet servis sağlayıcıları, bağlantıları her yere yönlendirerek artan trafikle uğraşıyor.
  • Bu trafikteki yoğunluk doğal olarak oyuncuların oyunlardaki performansını da direk etkiliyor.

Dave Heironymus: “Bu, aktif olarak mücadele ettiğimiz bir şey, ancak gün geçtikçe, özellikle beklenenden çok daha yüksek trafikte olan bu yoğunluk bize meydan okumaya devam ediyor.”

Küresel internet kullanımında büyük bir değişikliğin çevrimiçi oyun oynamayı etkilemesi şaşırtıcı olmamakla birlikte, şimdi sizlerle vereceğim bilgileri hayal etmediğinizi doğrulamak iyidir. 7 Nisan’da New York Times, Netflix kullanımının %17, Twitch %19.7 ve YouTube‘un %15.3 arttığını bildirdi. Netflix, artan veri kullanımını azaltmaya yardımcı olmak için Avrupa’daki akış kalitesini düşürdü ve YouTube, görüntülerini düşük çözünürlüklere ayarlamaya başladı. Buda demek oluyor ki, hepimizin yoğun olarak kullandığı siteler kullanıcı memnuniyeti yüzünden bir çok konuda tasarruf etmeye başladı.

Özellikle Valorant gecikmesi konusuna geri dönersek, Heironymus, oyuncuları takım arkadaşları ve yakınlardaki rakiplerle eşleştirme konusundan da bahsediyor, böylece hepsi yerel bir veri merkezinde iyi bir deneyime sahip olabilir. Bu, lansman için oyuna daha fazla oyuncu girerek yardımcı olacağını düşündüğü bir şey, ancak Riot’un yeni sunucuları nereye koyacağını “sürekli olarak değerlendirdiğini” ekliyor. COVID-19 ile ilgili seyahat zorluklarına rağmen, geliştirici bugün Kore, Brezilya ve Latin Amerika’daki sunucuları başlattı.

Son olarak, Valorant oynarken bazı yüksek ping ve lag sorunları yaşarken artık rahatça COVID-19’u suçlayabilirsiniz.

 

Önceki içerikzEVES, Copenhagen Flames’in koçu oldu
Sonraki içerikRiot Games VOYBOY’un Görüşlerine Cevap Verdi

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin