Razer, bugün Viper serisinin son ürünü olan Razer Viper 8K faresini tanıttı. Yeni tanıtılan bu fare, 2019’da üretilen Viper Ultimate farelerinin kullandığı sensör ve anahtarların aynısını kullanacak. Ancak bu fare, serideki diğer farelerden kendini ayıran 8000 Hz yoklama oranı sensörüyle birlikte geliyor.

Aynı zamanda Razer, bu farenin 80 dolar etiketiyle satışa çıkacağını da duyurdu.

razer

Razer’in çevre birimleri ekibinin kıdemli başkanı Alvin Cheung aynı zamanda şu söylemlerde bulundu.

Gecikme, genel oyun deneyimini önemli ölçüde etkileyen çok önemli bir oyun parçasıdır ve yine de, DPI’yı artırmaya çok uzun süre odaklanan birçok şirket tarafından göz ardı edilmektedir. DPI’dan farklı olarak, düşük gecikme, genel tepki süresinden önemli mili saniyeleri azaltarak sıradan oyunculardan profesyonel oyunculara kadar herkese fayda sağlıyor. Rekabetçi oyuncu ve fare meraklılarından oluşan geniş bir havuzla test ve geliştirme sürecimiz sırasında, çoğu HyperPolling Teknolojisini kullanırken önemli ölçüde daha yumuşak ve daha hızlı yanıt veren girdiler elde ettik.

Yoklama oranının ne olduğunu bilmiyor iseniz size kısaca açıklayalım. Farenin yoklama oranı farenin komutlarının kaç saniyede işlemciye bildireceğini belirleyen özelliktir. Örneğin 1000 Hz yoklama oranında bir fare kullanıyorsanız, fareniz bilgisayarınıza saniyede 1000 komut gönderiyor demektir. Bu komutlar tıklanma, hareket ettirme gibi fare fonksiyonlarıdır. Bu nedenden dolayı daha yüksek yoklama oranlarında daha hızlı tepki verebilirsiniz. Fakat bazı kaynaklara göre çok eski bilgisayarlarda yüksek yoklama oranı işlemcinin fazla kullanılmasına yol açabiliyor.

razer

Resimde de göreceğiniz üzere yoklama oranı arttıkça ekrandaki farenin geçtiği yollarda sıklık artıyor. Çünkü işlemciye daha fazla pozisyon bilgisi sağlayabiliyor saniye içerisinde. Bu yüzden yüksek yoklama oranları daha avantajlı oluyor. Fakat şu anda çoğu profesyonel oyuncu 500 Hz fare kullanıyor. Bunun nedeni ise farelerin yüksek yoklama oranlarında stabil bir performans verememesi olabiliyor.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin