Son zamanlarda, Pakistan Telekomünikasyon Kurumu, popüler Battle Royale oyununun yarardan çok zarar verdiğini iddia ettiği için Pakistan’ın PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile’ı “geçici olarak” yasaklayacağını duyurdu. PTA, oyunun “bağımlılık yapıcı, zaman kaybı olduğunu ve çocukların fiziksel ve psikolojik sağlığı üzerinde ciddi bir olumsuz etki yarattığını” belirtti. PUBG, Pakistan’da intiharın nedenlerinden biri olarak gösterildi ve yakın tarihli bir intihar olayı, daha fazla yasağın uygulanması için bir şikayet olarak kaydedildi.

Pakistan Yasakladı

Pakistan’ın PUBG yasağının ana nedeni bir intihar olayı oldu. Pakistan’ın Dawn gazetesi olayı 24 Haziran’da kamuoyuna bildirdi. Mohammad Zakarya adlı on altı yaşındaki bir çocuk, PUBG Mobile’daki bir görevi kaçırdığı için Pakistan’ın Lahor kentinde intihar etti. Muhammed yakındaki cep telefonuyla bulundu, bu da adli ekiplerin bu kaçırılan görevin ölümünün arkasındaki sebep olduğuna inanmasına sebep oldu.

Ancak Pakistan hükümeti, bu hareket çevrimiçi ortamda büyük ilgi gördükten sonra kararları hakkında geri bildirim yapılmasını istiyor. PTA, “ Söz konusu çevrimiçi oyun için verilen kararın geri bildirimlerini görmek istiyoruz” dedi . “Bu bağlamda, kamuoyu geri bildirimde bulunmaya teşvik ediliyor.” Pakistan PUBG topluluğu, son yasağın haksızlık olduğunu iddia etti ve diğer birçok karar gibi bunun da haksızlık ve eğitimsizlik olarak nitelendirdi. Oyunların dijital topluluğunun yanı sıra, birçok kişi bir oyunun intihara neden olmadığını belirtiyor.

Pakistan, Yasağı Kaldıracak mı ?

Son zamanlarda kötü yönlendirilen bu tutum üzerindeki kargaşa ile işler değişebilir. PTA şu anda yasak hakkında geri bildirim kabul ettiğinden, büyük bir tepki alınırsa yasağı kaldırabilir gibi görünüyor. Şuan PUBG oyuncuları, PTA tarafından alınacak kararı bekliyor.

Pakistan; klinik psikologlar, terapistler, danışmanlar ve psikiyatristler tarafından yürütülen ilk 7/24 akıl sağlığı yardım hattını da açmış durumda. Umang, profesyonel yardıma ihtiyaç duyan bireyler için ücretsiz olarak çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: CS:GO Hilecilerini Pişman Edecek Yazılım

Önceki içerikCS:GO Hilecilerini Pişman Edecek Yazılım
Sonraki içerikFortnite’a Yeni Arabalar Geliyor

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin