Bir gamer ya da yayıncı olarak vaktinizin çoğunu bilgisayar başında geçiriyorsunuz ve oyuncu koltuğu almaya karar verdiniz. O zaman bu yazımızı okumanızda fayda var.

Bilgisayar başında uzun süre kaldığımızda, oturduğumuz koltuğun rahatlığı ve ergonomisi sağlımız açısından oldukça önemli bir hale geliyor. Oyuncuların bir kısmı gaming koltukların oldukça pahalı olduğunu, onun yerine 300-400TL civarında ofis koltuğu almanın mantıklı olduğunu savunurken, diğer bir kısmı ise bu koltukların hem sağlık açısından hem de oyunlardaki performans için gerekli olduğunu, muhakkak alınması gerektiğini savunuyor.

Öncelikle gelin oyuncu koltuğunun avantajları ve dezavantajları neler bir bakalım.

Oyuncu Koltuğu  Avantajları

 • Mutfak sandalyesi, tabure veya ofis sandalyelerinden daha rahattır.
 • Uzun süre bilgisayar başında kalanlar için sağlık açısından daha uygundur.
 • Ayarlanabilir bel ve boyun yastıkları sayesinde sırt ergonomisine katkıda bulunur ve sizi istenmeyecek ağrılardan korur.
 • İleri geri, sağa-sola, aşağı yukarı, hareket edebilen kolçaklar sayesinde oyun oynarken kolunuz için destek sağlar.
 • Geriye doğru yatabilme özelliği sayesinde oyun oynarken, film izlerken veya normal kullanımlarda daha rahat etmenizi sağlar.
 • Eğer L masa kullanıyorsanız veya geniş bir masaya sahipseniz tekerlekli ayakları sayesinde sınırsız hareket imkanı sunuyor. Hele bir de yayıncı iseniz bu sizler için önemli bir özellik haline geliyor.

Oyuncu Koltuğu  Dezavantajları

 • Diğer tüm koltuklara göre pahalıdır.
 • Her ne kalitede olursa olsun yaz aylarında terleme yapar.
 • Ucuz bir markanın koltuğunu almanız halinde çok dayanıklı olmayacaktır.
 • Süngerleri zaman içerisinde çökme yapabilir.
 • Amortisör sistemi zamanla bozulabilir ya da ses yapabilir.

Yukarda yazdığımız avantajları okudunuz ve gaming koltuk almaya karar verdiniz. Peki alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Oyuncu Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

MARKA

Öncelikle internette ucuz buldum hemen alayım gibi bir gaflete düşmeyin. Alacağınız koltuk markasını iyice araştırın. Adı sanı bilinmeyen merdiven altı üretim koltuklardan uzak durmanızda fayda var. Bilindik siteler üzerinden yorumlarını okuyun, özelliklerine dikkatlice bakın ve fiyat araştırması yaparak alın.

RAHATLIK

Oyuncu koltuğu alırken deneme imkanınız varsa şöyle bir oturup süngerini test edin. Yumuşak mı? Sert mi? Oyun oynarken koltuğun rahat olması ve sizi rahatsız etmemesi gerekir. Çünkü gerçek bir gamer aralıksız 6-7 saat PC başında kaldığından koltuğun rahatlığı çok önemlidir.

BEL DESTEĞİ

Gaming koltukların olmazsa olmazı bel ve boyun yastıklarıdır. Bu yüzden alırken muhakkak bel ve boyun yastıkları olmasına dikkat edin. Ayrıca ayarlanabilir olması da önemli. Uzun kullanımlarda bu yastıkların çok faydasını göreceksiniz. Bu, sağlığınız açısından da büyük önem arz ediyor.

KOLTUK ÖLÇÜLERİ

Eğer biraz yapılı veya kilolu iseniz almadan önce mutlaka koltuğun ölçülerine dikkat edin. Yoksa aldığınız koltuk geldiğinde içine sığamayabilirsiniz. Fazla kilolu iseniz taşıyabileceği maksimum kiloya, boyunuz normalden fazla uzun ise maksimum uzunluğuna dikkat etmelisiniz.

KOLÇAK TASARIMI

Oyuncular çok iyi bilir, oyuncu koltuklarını sıradan sandalyelerden ayıran kolçaklarıdır. Oyunlarda kol dayaması büyük bir rahatlık sağlar. Kolçağın en azından ileri-geri, yukarı-aşağı ve sola-sağa hareket etmesine (3D kolçak tasarımı) önem verin.

SIRT EĞİMİ

Tüm oyuncu koltuklarının neredeyse hepsinde geriye doğru yatırabilme özelliği mevcuttur. Ancak koltukların yatma dereceleri modelden modele farklılık göstermektedir. Bazıları 130 derece geriye doğru yatabilirken, bazıları 180 derece yani tam sıfır olarak yatabiliyor. Alırken 180 derece özellikli olandan tercih etmenizde fayda var. Uzun kullanımlar sonrasında ya da film izlerken koltuğu iyice yatırmak sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

DIŞ KAPLAMA

Çoğu oyuncu koltuğunun dış kaplaması suni deridir. Dış kaplamanın dayanıklı olması, renginin atmaması ve hava alan bir yapıda olması önemlidir. Her ne kadar hava alan yüzeye sahip, terleme yapmaz diye belirtilse de özellikle yaz aylarında neredeyse her koltuk terleme yapar. Ucuz markalarda bu daha fazlayken, kaliteli markalarda daha az yaşanır.

DAYANIKLILIK

Alacağınız koltuğun sağlam bir yapıda olması uzun yıllar kullanmanızı sağlayacaktır. İskeletinin tamamen çelikten olmasına dikkat edin. Ayak tekerleklerinin de sağlam bir yapıda olması gerekli. Ayrıca kaliteli bir amortisör sistemi hem bozulmasından hem de ses yapmasından sizi koruyacaktır. Eğer aldığınız ürünü ömürlük olmasını istiyorsanız, bilindik markaların koltuklarına yönelmeniz daha iyi olacaktır.

 

BONUS 1 – İSİM YAZDIRMA

Bazı yerli oyuncu koltuğu firmaları istemeniz halinde espor niklerinizi koltuğun baş kısmına yazdırabiliyor. Bu sayede koltuğunuzu ücretsiz bir şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Eğer yayıncılık yapıyor ya da youtuber iseniz bu özellik hoşunuza gidecektir.

BONUS 2 – MASA ALTI AYAKLIK

Geniş bir masanız var ve gaming koltuk kullanıyorsunuz. Daha fazla konfor için masa altına ayaklık koyabilirsiniz . Bu sayede ayaklarınız boşta kalmaz ve ağrı yapmaz. Bilenler elbette bu rahatlığı bilir ama bilmeyenler varsa muhakkak denesin ve farkı görsün.

SONUÇ;

Zamanınızın çoğunu bilgisayar başında geçiriyorsanız ve bütçe konusunda sıkıntınız yoksa oyuncu koltuğu almanızda büyük yarar var. Özellikle şunu da belirtelim, evde kullandığınız yemek masası sandalyelerini ya da plastik ucuz sandalyeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunlar sağlık açısından oldukça zararlıdır. Bütçeniz oyuncu koltuğu almaya yetmiyorsa en azından biraz daha kaliteli ve ergonomik açıdan uygun ofis koltuklarını tercih edebilirsiniz.

 

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Oyuncu koltuğu almak gerçekten gerekli mi yoksa para tuzağı mı?

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin