Birçok oyun isminden ziyade karakterleriyle tanınır. Oyun dünyasında hem saygı gören hem de sevilen bu karakterler hepimizin zihninde özel bir yere sahiptir. Bu yazımızda sizler için oyun dünyasında efsaneleşen ve yıllar geçse de unutulmayan karakterleri listeledik.

Bunlar arasından sizin favoriniz hangisi ya da hangileri?

Tommy Vercetti – GTA Vice City

Piksel piksel görüntüsü, çiçekli böcekli gömleği ve italyan aksanlı ingilizcesi ile Tommy, GTA Vice City‘in en efsane karakteridir. Bir nesil internet kafelerde onunla yattı, onunla kalktı desek yanlış olmaz.

Captain Price – Call of Duty

Call of Duty serilerinden tanıdığımız Captain Price oyunun en efsane, en babacan ve en sevilen karakteridir. Efsane purosuyla ve sakalıyla karizmatik bir duruşu vardır. Kime sorsanız oyundaki favori karakterinin Captain Price olduğunu söylecektir.

Gordon Freeman – Half Life

Half Life‘da kontrol ettiğimiz ama yüzünü neredeyse hiç göremediğimiz efsane karakter. Yeri geldi canavarlara levyeyle saldırdı, yeri geldi askerlerle mücadele etti. Onunla ilgili buraya ne yazsak onu tam olarak anlatamayız. Öyle bir karakter kendisi.

Agent 47 – Hitman

Oyun dünyasının en tehlikeli suikastçisi. Bakmayın kel olduğuna oldukça tehlikelidir. Kendisi bir klondur ve kafasının arkasında 640509-040147 barkod numarası yer alır. Agent 47 ismi de bu numaranın son 2 hanesinden gelir.

Max Payne – Max Payne Serileri

Oyuna ismini de veren efsane karakterimiz Max Payne, dramatik giriş sahnesinde ailesinin öldürüldüğünü görür ve sonra katillerin peşine düşer. Oyundaki inanılmaz yavaş çekim ateş etme sahneleri ile unutulmazlar arasında yerini alan karakterimizi listeye almazsak olmazdı.

Ezio – Assassin’s Creed

Assassin’s Creed‘in efsane karakteri Ezio Auditore da Firenze yani kısaca Ezio, gizemli duruşu ve soğukkanlı yapısıyla gönlümüze taht kurdu desek yanlış olmaz.

Lara Croft – Tomb Raider

Kendine has stili, saçları ve giyim kuşamıyla oyun dünyasının en sevilen ve en özenilen kadın karakteri diyebiliriz Lara için. Gizemleri çözmek için maceradan maceraya koşan Lara, eskimeyen bir karakter oldu.

Ryu – Street Fighter

“Hadoukeeeen!” ya da bizim tabirimizle “aduket” lafıyla hatırlanan Ryu, evde abimize veya kardeşimize karşı kullandığımız o muhteşem kelimeyle akıllarımıza kazındı. Belki de bir neslin kavgacı olarak yetişmesinde rol oynadı da diyebiliriz.

Kratos – God of War

God of War serisinin ana karakteri olan Kratos, karizmatik duruşu ve öldürücü bakışlarıyla ailesini öldürenlere karşı savaş açmıştır. Oyundaki efsane infaz sahneleri oyun severlerin hala hafızalarındadır.

Snake – Metal Gear Solid

Solid Snake ya da sadece Snake olarak da bilinen son derece acımasız bir o kadar da sakin karakterimiz efsaneler arasındaki yerini alıyor. Snake’in Liquid Ocelot ile yaptığı 1’e 1 dövüşü, bilgisayar oyunları tarihinin en iyi sahnelerden biri olarak kabul edilir.

Carl Johnson (Cj) – GTA San Andreas

Listemizde bir GTA karakterine daha yer veriyoruz. “Ah shit, here we go again!” sözleriyle hala popülerliğini koruyan GTA San Andreas’ın karakteri Carl Johnson ya da nam-ı diğer Cj, düşük bel pantolunu ve iç çamaşırıyla hafızalara kazındı.

Eddy Gordo – Tekken

Dövüş sanatını Brezilya Capoeira dansıyla birleştirip kendine has bir tarz oluşturan Eddy, dövüş oyunlarının en sevilen karakterlerinden biri olmayı başardı.

Ellie – The Last of Us Serisi

Yeni oyunlardan The Last of Us serisinde her ne kadar duygusal bir kız gibi görünse de aslında cesur ve iyi bir savaşçı olan Ellie, bence listemizde olmayı hak ediyor.

Geralt of Rivia – The Witcher

Oyuncuların yakından tanıdığı canavar avcısı Geralt of Rivia yani Beyaz Kurt, insan üstü yeteneklere sahip bir mutant ve kılıç ustasıdır. Filmleri ve dizileri çekilen karakterimiz hala popülerliğini koruyor.

Pers Prensi – Prince of Persia

Bu Prens bildiğiniz Prenslere benzemiyor yani sarayında yan gelip yatmıyor. Atletik vücudu sayesinde duvarlara tırmanan, oradan oraya atlayabilen ve çok iyi kılıç kullanan karakterimiz Pers Prensi listemizde yer almayı hak ediyor.

Sub-Zero – Mortal Kombat

Her Mortal Kombat oyununda bulunan tek karakter olan Sub-Zero, iki karaktere sahiptir ve bu karakterler aslında kardeştir. Buz tabanlı güçlere sahip olan ve diğer karakterlere buz fırlatarak onlara acı çektiren karakterimiz efsaneler arasında yerini alıyor.

Mario

Küçükken oynamaya doyamadığımız, altınları toplayıp mantarlar ve kaplumbağalar ile mücadele ettiğimiz efsane oyun karakteri. Belki de çocukluk anılarımız. Prensesi kurtarmak için neler yapmadık ki. Mario belki de bu listenin en efsane karakteri olabilir.

Master Chief – Halo

Zırhsız olarak hiç görünmeyen Halo oyununun efsane karakteri John-117 yani nam-ı diğer Master Chief, savaşçı kimliğiyle oyuncuların gönlünde taht kurmuştur.

Trevor Philips – GTA V

GTA V‘in oynanabilir 3 ana karakterinden en psikopatı Trevor Philips‘dir. Kendisi eski bir savaş pilotudur. Belki de bu yüzden kafayı sıyırmış ve uyuşturucu işine girmiştir. Efsaneler köşemizde ona yer vermesek olmazdı.

Leon S. Kennedy – Resident Evil

Raccoon City polis departmanında idealist, toy bir polis memuru olan Leon ilk görev gününde zombilerle savaşmak zorunda kalmış ve o günden sonra bir daha gün yüzü görmemiştir.

Nathan Drake – Uncharted

PlayStation 3 ile hayatımıza giren, hem esprili tavırları, hem yakışıklılığı hem de karizmasıyla bizi etkileyen Nathan Drake, her ne kadar indiana jones çakması gibi görünse de çok başarılı olan ve oyuncular tarafından çok beğenilen bir karakter.

Dante – Devil May Cry

Uzun beyaz saçları, kırmızı ceketi ve devasa kılıcıyla kendine has bir görünümü olan şeytan avcısı Dante, listemizdeki yerini alıyor. Rahat davranışı ve umursamaz tavrı sayesinde, oyun severlerin sevgisini kazanması uzun sürmedi.

Sam Fisher – Tom Clancy’s Splinter Cell 

Soğukkanlı, ölümcül ve karizmatik bir casus işte karşınızda Sam Fisher. Kafasına taktığı yeşil gece görüş gözlüğü ile ikonlaşmış halen gelen karakterin, casusluk konusunda kimse eline su dökemez.

Scorpion – Mortal Kombat

Asıl adı Hanzo Hasashi olan Mortal Kombat’ın bir diğer yıldızı Scorpion, ailesini ve klanını yok ettiği için Sub-Zero‘dan intikam almak karar verir ve Mortal Kombat‘a katılır. İlk turnuvasında da Sub-Zero’yu öldürmeyi başarır. Zincirli Hançeri ve özel kılıçları sayesinde rakiplerinin korkulu rüyasıdır.

John Marston -Red Dead Redemption

Rockstar Games’in oyunu Red Dead Redeption’ın efsane karakteri John Marston. Kendisi kaçırılan ailesinin peşinden koşan bir kovboy. Maalesef karakterimizin sonu pek de mutlu sonla bitmiyor.

Dovahkiin – Skyrim

Efsane kahraman Dovahkiin, ejderha dilinde ejderdoğan anlamına gelmektedir. Binde bir ihtimalle doğan üstün yetenekli seçilmiş kişi ve son ejderdoğandır.  Ejderhaları yola getiren, korkusuz ve acımasız bir karakterdir.

Vito Scaletta – Mafia II

Karizma kelimesinin vücut bulmuş hali. Her ne kadar bir Polat Alemdar olmasa da oyun dünyasında saygın bir konuma sahiptir. Nerdeyse hiç gülmeyen, giydiği her takım elbisenin yakıştığı ve ağır duruşuyla Vito Scaletta, efsane karakterler köşemizdeki yerini alıyor.

Sam – Serious Sam

Bir neslin internet cafede oynadığı oyun olan Serious Sam, türlü canavarlara, şeytanlara ve adı sanı bilinmeyen uzaylı yaratıklara karşı verdiği mücadele ile tanınır.

Duke Nukem

Oyun dünyasının başka bir efsane karakteri daha. Sam gibi o da uzaylı yaratıklara karşı mücadele ediyor. Karizmatik tavırları ve rahat davranışlarıyla gönlümüzü çaldı desek yeridir.

Prophet – Crysis

Crysis‘in efsane karakteri Prophet, asıl adıya Laurence Prophet Barnes, nano suit elbisesiyle dünyayı istilacılardan temizlemek için mücadele veriyor.

G-Man – Half Life

Gordon Freeman‘den sonra Half Life‘ın en efsane karakteridir. Oyunda Gordon’a talimatlar veren ve başını belaya sokan ama ne hikmetse iyi biri mi yoksa kötü mü belli olmayan gizemli bir karakterdir. Hala da gizemini korumaktadır. Zamanlı zamansız karşımıza çıkışı, onun mistik bir karakter olduğunu göstermektedir.

Jin Kazama – Tekken

Büyükbabası Heihachi Mishima tarafından eğitilen Jin, annesi Jun Kazama‘nın intikamını almak istiyor. Jin kaslı vücudu ve eldivenleriyle kendine has bir tarz ile dövüşüyor.

 

Not: Liste iyiden kötüye ya da kötüden iyiye doğru sıralanmamıştır. Sıralama sizlerin takdirine bırakılmıştır.

 

 

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin