Bizimle bağlantı kur

CS: GO

MSI MGA 2019 CIS Kapalı Elemelerinde Hile Skandalı

Dün oynanmış olan MSI MGA 2019‘in CIS bölgesi kapalı elemelerinde büyük bir hile skandalı yaşandı. StarLadder Berlin Major 2019‘da oynayacak olan Syman takımını ve sonrasında pro100 takımını kapalı elemelerde, daha nicelerini ise açık elemelerde elemiş olan raregods takımının bu maçlarda hile kullanmış olduğu düşünülüyor. Üstelik takımın sadece bir oyuncusunun değil, neredeyse tüm oyuncularının hile kullanmış olduğu veya en azından işin içinde olduğu düşünülüyor.

Takım, turnuvanın final aşamasında hile yapmış olduğu düşünülen oyunculardan ikisi olan ssh1sha ve unknownamez‘in yerine 3am6es ve A1mFlex’i dahil etti ancak kaynaklarımıza göre bunun sebebi maalesef ki ssh1sha‘nın ve unknownamez‘in hile yapmış olduğundan şüpheleniyor olmaları değil. Kaynaklarımızın belirttiğine HLTV profiline sahip olmak isteyen 3am6es ve A1mFlex, turnuva kurallarınca slot satışı yasak olmasına rağmen raregods’a miktarı bilinmeyen bir ödeme yaparak final kadrosuna adlarını yazdırdı.

Değişen kadrosuyla final aşamasında ilk haritayı 16-6 skorla kaybeden takım, ilk haritanın ardından turnuvadan elendi. Elenme sebepleriyse sadece final maçı için takıma katılmış oyunculardan birisi olan Artem “A1mFlex” Kykyshkin’in 16 yaşından küçük olması. Bugün 15 yaşına basmış olan oyuncu, maç sırasında 14 yaşındaydı.

A1mFlex, bundan bir ay önce bir VK gönderisinde “10 veya 27 Ağustos tarihinde kesin olarak HLTV profiline sahip olacağım” demişti.

Takımın sadece yaş sınırlaması sebebiyle elenmiş olmasıysa büyük bir tepki çekti. Turnuvanın düzenlendiği platform olan ESL’in adminleri, sahip olunan onlarca veriye ve gönderilen destek taleplerine rağmen takımı hile kullanımı sebebiyle elemedi. Finale kadar raregods tarafından elenmiş her takımsa böylece belki de kazanacakları bir turnuvadan elenmiş oldu.

Hile kullanımlarına geçtiğimizde en kolay dikkat çeken oyuncu unknownamez. Oyuncunun FACEIT hesabında bir ban evasion yasaklaması bulunuyor. Bu yasaklama oyuncunun geçmişte başka bir hesabıyla hile kullanımı sebebiyle yasaklanmış olduğunu gösteriyor.

Takımın diğer bir oyuncusu Artem “greemax” Lyubimcev da en az unknownamez kadar dikkat çekiyor. CIS bölgesinde yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformu VK‘da, greemax’ın yapmış olduğu özel bir konuşmanın ekran görüntüleri ortaya çıktı.

Ekran görüntüsünde oyuncu, Danil isimli bir kişiye şu mesajları gönderiyor:

 • Bugün hile ile ESEA oynamak ister misin?
 • Yedek bir oyuncuya ihtiyacımız var
 • ESEA satın al ve takıma katıl
 • Ana kadroda olacaksın
 • 2 oyuncuyu atacağım
 • Danil, Pazar günü maçımız var.
 • Bizimle misin?
 • EAC (Muhtemelen hangi hile koruması var sorusuna yanıt olarak)
 • R8 o hile korumasını geçebiliyor.
 • Fakat çok belli etme
 • POV demo kaydetmen gerek
 • Eğer istenirse onu demoyu vermen gerekecek
 • İlk defa alacağım için 1,000 Ruble tutacak 🙁 (Yaklaşık 85TL)
 • Hangi özellikleri kullanacaksın?

Aleksandr “Blaizen” Galyamov’ın performansı da Syman takımı için oynamakta olan Keoz’un gözünden kaçmadı. Maçtaki hile kullanımını kanıtlar nitelikte olan anların sadece biri için aşağıdaki Tweet’leri kontrol edebilirsiniz.

raregods takımıyla ilgili skandallar burada da bitmiyor. Sonradan ortaya çıkan bir ekran görüntüsünde raregods’ın CyberLine takımına karşı oynamakta olduğu bir maçta takımın diğer bir oyuncusu ssh1sha’nın EAC tarafından yasaklandığı görülüyor. MSI MGA 2019 CIS kapalı elemelerinde de FACEIT’te hiçbir maçı olmayan, 0 seviye bir Steam hesabı kullandığı düşünüldüğünde ekran görüntüsünün gerçekliği konusunda hiçbir şüphe kalmıyor.

 

MSI, ortaya çıkan bu verilerin ardından dün akşam saatlerinde Twitter hesabından konu hakkında bir açıklama paylaştı. Tweet’te konu hakkında şu ana kadar bilgileri olmadığını, hile kullanımı ve slot satışıyla ilgili biglilerin ana merkeze yollandığını belirtti. Konu hakkında detaylı bilgisi olanlarınsa DM yoluyla sahip oldukları bilgiyi iletmesini istedi ve Tweet’ini topluluğa yardımcı olan herkese teşekkür ederek noktaladı.

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ●  Twitch ● Steam Grubumuz
Discord Sunucumuz ● Kaydol

basede gamer

Yorum Yap

Cevap Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla CS: GO