Mining diğer adıyla kripto para madenciliği bildiğiniz gibi son yıllarda revaçta. Dünya genelinde kimileri ek gelir elde etmek için, kimileri ise ana gelirini sağlayabilmek için mining işine girişiyor. Peki mining yapmak gerçekten kazandırıyor mu? Mining Nedir? Mining yapmak mantıklı mı ve nasıl yapılır gibi soruları yazımızın devamında cevaplayacağız.

Mining Nedir?

Kripto Para Madenciliği, özel donanım ve yazılımlar aracılığıyla coin üretiminin yanında kripto para transferlerinin yapılması ve onaylanması ile yapılır. Günümüzde Bitcoin madenciliğinin yanı sıra Ethereum madenciliğide yapılmaktadır.

Mining (Kripto Para Madenciliği) Nasıl Yapılır?

Günümüzde bir bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkes kripto para madenciliği yapabilir. Ancak yeterli bilgi veya donanıma sahip olunmadan bu işten büyük bir para beklenmemelidir. Kripto Para Madenciliği yapmanın birçok yolu vardır. Günümüzde en çok tercih edilen 3 madencilik türü şunlardır:

  • Donanım ile Kripto Para Madenciliği (ASIC)
  • Cloud Mining ile Kripto Para Madenciliği
  • Bilgisayar ile Kripto Para Madenciliği

Donanım ile Kripto Para Madenciliği (ASIC)

Donanım ile yapılan kripto para madenciliğinde, bu iş için özel tasarlanmış entegre devreler ve cihazlar kullanılır. Bu cihazların amacı mining yapmak olduğu için en kârlı seçenektir. Ancak kârlı olduğu kadar maliyetli olduğunu da belirtelim.

Cloud Mining (Bulut Madenciliği) ile Kripto Para Madenciliği

Cloud Mining için en kolay madencilik seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Bulut Madenciliği daha çok yeterli donanımı, zamanı veya bu iş için bilgi yeterliliği olmayanların tercih ettiği madencilik türüdür. Bu sistemde kullanıcılar cloud mining hizmeti veren şirketlerden işlemci (CPU) gücüne göre servis kiralar. Böylece kullanıcılar, hiçbir şeye ihtiyaç duymadan mining yapabilir.

Bilgisayar ile Kripto Para Madenciliği

Bilgisayar üzerinden kripto para kazanmak için iki yol bulunmaktadır. İşlemci (CPU) veya ekran kartı (GPU) üzerinden kripto para madenciliği yapılabilmektedir. İşlemci üzerinden yapılan madencilik için bitme noktasına geldi diyebiliriz. Bunun sebebi ise CPU madenciliğinin çok düşük paralar kazandırması ve zaman kaybı yaşatmasıdır. Özellikle 2010’lu yılların başlarında bu sistem ile güzel gelirler elde edilebilirken, günümüzde geçerliliğini yitirmek üzeredir. GPU ile yapılan madencilik ise işlemciye göre daha mantıklı ve avantajlıdır. Çünkü ekran kartlarının işlemcileri CPU işlemcisinden daha güçlüdür. Bunun yanı sıra Rig adı verilen birden fazla ekran kartı birleştirilerek oluşturulan yapılarla madencilik yapmak mümkündür. Bu yöntem Ethereum elde etmek için kullanılmakta olup, yüksek kâr getiren bir sistemdir.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin