League of legends oyununa şampiyon seçim ekranı ve oyun sonu istemcisine düzenleme gelecek. Hatırlarsanız League Of Legends, bizlere istemcinin performansını arttırmaya yönelik çalıştıklarını belirmişlerdi. Peki nasıl bir düzenleme bizleri bekliyor gelin beraber bakalım.

Şampiyon Seçimi Başlangıcı

League Of Legends’ın Mart ayında iki ana hedefi vardı. Bunlar;

 • İstemci
 • Önyükleme
 • Şampiyon seçim hassasiyeti

olarak belirlenmişti. Eylül ayında önyükleme süresini (istemcinin başlatılma süresi) oyuncuların %90’ı için 15,5 saniyeye indirildi.

Şampiyon Seçiminin Bellek İzi

League Of Legends ekibi, ember uygulamaları sağlamlaştırmak, kodları optimize etmek ve hataları gidermek için bir araştırma yaptılar. Yaptıkları araştırmada şampiyon seçiminin ve istemcinin arkasında bıraktığı bellek izleri giderek artmaktaydı. League Of Legends ekibinin yaptığı araştırmada çıkan sonuçlar;

 • Şampiyon seçimine ilk defa girdiğinizde istemcinin bellek kullanımı 481 MB oluyor.
 • İkinci defa girdiğinizde bu değer 56 MB artıyor.
 • Üçüncü girişinizdeyse yaklaşık 15 MB ila 25 MB arasında daha küçük bir artış gerçekleşiyor.

Şampiyon Seçimi Kullanıcı Deneyimi/Arayüzü İncelemesi

League Of Legends ekibi oyunculara şampiyon seçimi ile ilgili bir anket yapmıştı. Buradan çıkan sonuç ile de League Of Legends ekibi bunlarıda göz önüne alarak düzeltmelere başladı.

Yaptıkları Düzeltmeler 

 • Oyuncular fare tıklamalarının işlenip işlenmediğini daha hızlı ve daha net görmek istiyor. Özellikle de şampiyon seçerken ve yasaklarken. Hızı arttırmak ve oyuncuların istediği netliği sunmak için tıklamadan sonra arayüzün verdiği görsel ve işitsel geribildirimi iyileştireceğiz.
 • Oyuncular sihirdar büyüsü ve totem görünümü seçimlerinin havalı olmasının o kadar da önemli olmadığını düşünüyor. Yukarıda bahsettiğimiz bellek sızıntısı sorununa ilaveten bu seçimlerdeki animasyonları da kaldırıyoruz.
 • Oyuncuların, karşılaşmaya hazırlanma konusunda daha az etkisi olan bazı şampiyon seçimi özelliklerini ne sıklıkta kullandığını ölçmek için telemetri kullanacağız. Eğer bu özellikler “olsa da olur” kategorisine giriyorsa performans artışını yükseltmek için onları kaldırmayı düşüneceğiz.
  • İfade Paneli
  • Favori Şampiyonlar
  • Görevler

Oyun Sonu

Oyun sonu istemci de Zafer yada Bozgun aldığınız zamanlar oyun sonu lobisiyle etkileşime girene kadar neredeyse istemci önyükleme süreleri, şampiyon seçimleri vs. düzgün bir şekilde çalışmıyordu. League of Legends ekibide bu sorunları araştırdı. Söylediklerine göre;

 1. Oyuncular, istemcinin karşılaşma tamamlandıktan sonra Takdir ekranına geçmek yerine bir süre boyunca “Yeniden Bağlan” ekranında takılı kaldığını bildirdi. Bu sorunun sebeplerini araştırmaya devam ediyoruz.
 2. Bazen istemci, kilitlenip oyuncuların Zafer/Bozgun ekranından sonra ilerlemesine izin vermeyerek onların Takdir ekranını görmesini, kullanmasını ya da oyun sonu lobisine geçmesini engelliyor. Bu konuyla ilgili 10.23 Yaması’yla oyuna eklenecek birkaç umut vaat eden iyileştirmemiz var.

Ayarlar ve Pencere Hataları

Şampiyon seçimi sırasında ve oyun sonu çıkan hatalar ile ilgili de çalıştıklarını vurguladılar. Şampiyon seçim ekranında bazen seçili sihirdar büyüleri ve eskşi açılır pencerenin sürekli kapanması da bu sorunların arasında yer almaktaydı. Bunları 10.21 yamasında düzeltmek için oyuna üç ayrı düzeltmeyi oyuna eklediklerini de vurguladılar.

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin