lol kümeler

Aranızda League Of Legends oyununu duymayan neredeyse yoktur. Duymayanlar için bir özet geçmek gerekirse, ülkemizde en çok oynanan MOBA türündeki oyundur kendisi. Ayrıca yapımcısı Riot Games olan oyun, inanılmaz bir seviyede espor kitlesine sahip. Bugün sizlere League Of Legends oyununda nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca bahsedeceğiz. Ayrıca bu ipuçları sayesinde daha kolay lig atlayabileceksiniz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. League Of Legends bir takım oyunu olduğundan bireysel bir şekilde maçı kazanmanız özellikle yüksek liglerde pek mümkün değil. Dolayısıyla eğer yüksek ligdeyseniz kazanmanız biraz da takımınıza gelen takım arkadaşlarınıza bakıyor. Bizim verdiğimiz ipuçları oyun kalitenizi yükseltecek ve kazanmak için ihtiyacınız olan şansı düşürecektir. O zaman lafı fazla uzatmadan ipuçlarına geçebiliriz.

League Of Legends Oyununda Lig Atlamanızı Kolaylaştıracak İpuçları

Harita Kontrolü

League Of Legends Haritası

Oyunda harita kontrolü en önemli unsurlardan biridir. Çünkü haritayı kontrol etmek size düşmanların nerede olabileceği hakkında fikir verir. Oyunu oynarken bir yandan sürekli haritayı kontrol etmeniz gerekmekte. Eğer bunu yaparsanız rakip ormancının baskınından erken kurtulabilir, diğer rakip koridordaki oyuncuların hareketlerini daha kolay anlarsınız. Özellikle şu an oyunda erken safhadaki skorlar bu kadar önemliyken geri düşmemiş olursunuz.

Totem Kullanımı

Totemli Bölge

Bu ipucumuz ise bir önceki harita kontrolü maddesiyle bağlantılı. Çünkü attığınız totemler sayesinde haritada daha fazla alanı kontrol edebilirsiniz. Özellikle stratejik noktalara atılan totemlerin önemi oldukça fazla. Ne kadar fazla alan görürseniz harita kontrolünüz o kadar fazla işe yarayacaktır. Attığınız totemler sayesinde karşıdaki ormancının nerede olduğunu, size ne zaman baskına gelebileceğini anlayabilir veya sizin ormanınıza giren rakipleri görebilirsiniz.

Minyonlar

Minyon Ve Gold

Oyunu kazanmanın yolu aldığınız eşyalardan geçiyor. Eşyaları alabilmek için ise altınlara ihtiyacınız olacaktır. Bu altınları en kolay elde etmenin yolu ise minyonlardır. Öyle ki oyunda biçtiğiniz her minyon altın demektir. Minyon biçme yeteneğinizi geliştirmeye ve uygun zamanlama yapmaya çalışın. Rakipten fazla minyon kesmek sizi daha avantajlı konuma getirecektir.

Bazı Şampiyonlarda Ustalaşın

Usta Şampiyonlar

Oyunda oldukça fazla şampiyon var. Bu şampiyonların hepsini dereceli oyunda oynamaya çalışmayın. Ustası olduğunuz bir veya daha fazla şampiyon olmalı ve bunları dereceli oyunlarda almalısınız. Unutmayın bir şampiyonu ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi oynarsınız. Bu durumda işin içine pratik giriyor tabi ki. Kısaca maymun iştahlı olmamaya çalışın eminim faydası olacaktır.

Oyundaki Şampiyonları Bilin

Brand Ve ChoGath

Dereceli maçta koridorunuzda karşıya hangi şampiyon geleceğini bilemezsiniz. Ve bilmediğiniz bir şampiyona karşı oynamak oldukça zordur. Rakip şampiyonun yeteneklerinin, ne işe yaradığını veya bekleme süresi gibi özelliklerini bilirseniz daha kolay hareket edebilirsiniz.

Soğukkanlı Olmaya Çalışın

Oyunda sakin kalabilmek oldukça önemli bir unsurdur. Çünkü sakin kalamazsanız, fareniz üzerinde hakimiyet kaybedebilirsiniz. Bu durumda yetenek ıskalamanız veya rakip yeteneklerden kaçınmanız çok zor olacaktır. Soğukkanlı kalmaya çalışın.

Koridor Yönetimi

Koridor yönetimi

Oyundaki her iyi oyuncu hemen hemen koridorunu yönetmeyi iyi bilir. Örneğin karşınızdaki rakip erken oyunda sizden daha güçlüyse koridorunuzdaki minyonları ittirmeyip koridoru kendinize çekebilirsiniz. Bu sayede ormancınızdan baskın atmasını isteyip, erken oyunda güçlü olan rakibinizin avantajını yok edebilirsiniz. Veya erken oyunda rakibinizden güçlü bir şampiyona sahipseniz koridoru dondurmaya çalışıp rakibinizin minyon biçmesini engelleyebilirsiniz.

İlk Amacınız Ölmemek Olmalı

Ölen bir şampiyon

Koridorda ilk amacınız ölmemek olmalıdır. Çünkü koridorda ölmeniz demek oyundaki belli bir sürenin boşa geçeceği anlamına gelir. O sürede rakip, minyonları biçerek mutlaka önünüze geçecektir. Sizi öldürdüğü için aldığı altın ve sizden fazla aldığı tecrübe puanı da bunun üstüne eklenince geriye düşmeniz işten bile değil.

Oyundaki Harita Objektiflerine Odaklanın

Ejder ve Baron

Oyunda şu anda ki en önemli objektiflerinin başında ejderler geliyor. Öyle ki ejderlerin sağladığı özellikler takımınız için oldukça önemli. Gerideki bir takımın eksiğini kapatabilirken, zaten üstün takımın gücünü daha fazla yükseltebilir. Oyunda ki ejderleri olabildiğince kayıpsız aldığınız durumlarda takımınız mutlaka öne geçecektir. Örneğin ejder çıkmadan önce aşağı koridordaki oyuncularınıza daha agresif oynayıp koridoru ittirmesini söyleyebilirsiniz. Bu sayede ejder alanında siz daha fazla söz sahibi olursunuz. Aynı durum baron ve kadim ejderha içinde geçerli tabi ki.

Takımınızla İletişim Kurun

Rakip kayboldu İşareti

Takımınızla iletişim kurmanız, oyunun bir takım oyunu olduğu düşünülürse oldukça önemli bir durum. Örneğin rakip kaybolduğunda takımınıza işaretle haber verebilirsiniz. Aynısını takım arkadaşınızda size yapacağından oyunda ki işaret seslerini açmanızı öneriyoruz.

Rakibi Küçümsemeyin

Oyunda çok öne geçmiş olabilirsiniz. Veya skorunuz çok iyi olabilir. Fakat oyunda ki yapılan en büyük hatalardan biride bu durumlarda rakibi küçümsemek oluyor. Örneğin rakibi küçümser, çok önde olduğunuz için onu kulesinin altında henüz minyonlarınızı ittirmeden öldürmeye kalkarsanız (tabii ki bunu yapabilirsiniz fakat her durumda değil) arkadan gelen bir rakip ormancı sizin tüm planlarınızı bozabilir. Veya zaten kazandık diye oyunu rehavete alırsanız, bir anda rakibiniz oyuna ortak olabilir.

Rolünüzü Bilin

Bildiğiniz üzere şu an oyunda 5 farklı rol bulunmakta. Bunlardan hangisi olursanız olun, ne yapmanız gerektiğini haritada nasıl gezmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Örneğin ormancı rolündeyseniz, seçtiğiniz ormancının ormanda hangi yolu izlediğini bilmelisiniz. Veya nişancı iseniz takım savaşlarında iyi pozisyon almalısınız. Eğer tank bir şampiyon iseniz duruma göre hasarları göğüslemeyi veya taşıyıcılarınızı korumaya çalışmalısınız.

Moral Bozmayın

Evet oyunda belki de en çok zorlandığınız kısma geldik. Oyunda ne olursa olsun takım arkadaşınıza küfür veya hakaret içerikli sözler söylememeye çalışın. Unutmayın ki bu bir oyun ve içinde binlerce kişi oynuyor. Sizin takımınız her zaman karşı takımdan daha iyi oyuncular içermeyebilir. Kötü oynayan takım arkadaşınıza kötü sözler söylemek onun iyi oynamasına yardımcı olmayacaktır. Ve size hakaret içerikli cümleler kuran takım arkadaşınızı engelleyip, oyun sonunda rapor edin.

Eşya Seçimi

Eşyalar

Öncelikle şunu söylemeliyim ki internetten başkalarının şampiyona aldığı eşyaların hepsini sizde almayın. Bu yaptığınız ezbere eşya dizilimi çok yanlış bir tercihtir. Her oyun birbirinden farklı şampiyonlar ve durumlar içerir. Örneğin karşıda çok fazla yetenek gücü ile güçlenen şampiyon varsa önceliğiniz büyü direnci olmalı. Veya tam tersi atak gücü ile vuruyorlar ise zırh içeren eşyalar satın almalısınız. Eğer erken oyunda çok öne geçmiş bir taşıyıcı iseniz daha agresif seçimlere (mejai vb.) yönelebilirsiniz. Bu seçimler tamamen özgün ve oyundan oyuna değişiyor olmalıdır.

Tüm bunların yanında elbette ki önemli unsurlar vardır. Eğer sizin de aklınıza gelen bir ipucu olursa yorumlarda belirtebilirsiniz. İsterseniz yama notlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hepinize sihirdar vadisinde iyi oyunlar dileriz. Görüşmek üzere!

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin