8 Kasım 2020 yılında Valve tarafından piyasaya sürülen ve oyun dünyasına çağ atlatan Counter-Strike serisi, 2012 yılında son oyunu Counter-Strike: Global Offensive‘i çıkarmış ve çıkardığı tarihten itibaren milyonlarca oyuncu tarafından oynanmış, espor turnuvaları düzenlenmiş ve vazgeçilmez oyunlar arasında yerini almıştı. Farklı yapım şirketleri tarafından çıkarılan diğer FPS oyunlarının gücü ise CS: GO ile yarışmaya yetmemişti.

Ancak 2 Haziran 2020 tarihinde Riot Games tarafından bir oyun geliştirildi ismi VALORANT. Karakterleri, oyun yapısı ve farklı özellikleri sayesinde bir anda yükselmeye başladı. Oyun o kadar sevildi ki espor turnuvaları düzenlenir hale geldi. Hatta espor organizasyonları VALORANT takımlarını kurdu, profesyonel CS: GO oyuncuları dahi VALORANT’a geçti.

REKLAMmonsters reloaded advertisement

Artık oyun severler 2’ye ayrılmıştı; kimisi CS: GO’yu hiçbir oyunun geçemeyeceğini düşünürken, kimisi de artık FPS oyunlarının liderinin VALORANT olduğunu savunuyordu.

Peki sizce CS: GO mu? yoksa VALORANT mı? Gelin hep birlikte tüm detaylarına kadar iki oyunu da inceleyelim.

Counter-Strike: Global Offensive

CS: GO her ne kadar oyuncular tarafından çok sevilse de oyunda hala giderilemeyen bazı problemler mevcut.

Eksileri

-Valve hala oyundaki hileler hakkında bir çözüm bulamadı. Özellikle rekabetçi maçlarda karşınıza hile kullanan bir oyuncunun gelmesi oldukça yüksek.

-Rekabetçi maçlarda ve turnuvalarda hala 128 tick serverlara geçilemedi. Oyunun daha akıcı hale gelmesi için oyuncular bu güncellemeyi dört gözle bekliyor.

-Özellikle rus oyuncular ve bazı türk oyuncular oyunda sergilemiş oldukları tavır ve sözler ile oyunu sabote edip neredeyse oynanmaz hale getiriyorlar.

-Oyuna geleceği düşünülen ve sürekli haberleri yapılan Source 2 motoru ile ilgili hala resmi bir açıklama yapılmadı. Source 2 motoru sayesinde oyunun seviye atlayacağını düşünen oyuncuların sayısı bir hayli yüksek.

Turnuvalar

-FPS oyunları içerisinde CS: GO’nun yeri her zaman ayrıdır. Oyuncular bu oyunu sevmese dahi saygı gösterirler.

-Espor turnuvaları açısından CS: GO her zaman prestijli ve yüksek ödül miktarına sahip turnuvalar düzenleyerek salonları tıklım tıklım doldurmayı başarmıştır.

Artıları

-Oyuncular özellikle topluluk sunucularında arkadaşlarla oynamayı ve muhabbeti oldukça seviyor. Bu sanal ortamda kurulan sağlam dostluklar oyunu daha da oynanır hale getiriyor.

-Oyun taktikleri, harita çeşitliliği ve oyun modları hala CS: GO’yu en iyi FPS oyunlardan biri yapıyor.

-Dünya genelinde kabul gören bir oyun olduğu gerçeği hiç değişmiyor. İlerde yeni versiyonun çıkması yüksek ihtimal mümkün.

VALORANT

Artıları

-Oyun çıktığı günden itibaren oyuncular tarafından çok sevildi. Farklı ajanların farklı yetenekleri oyuna farklı bir hava katıyor.

-Oyunda türkçe seslendirme olması oyunun en önemli özellikleri arasında.

-CS: GO’ya göre Riot Games VALORANT İÇİN hile kullananları önlemek için çok çaba harcıyor. Ayırca hile koruma yazılımlarına da oldukça önem veriyor.

-128 tick serverlar ile daha akıcı bir oyun deneyimi sunarak aksiyonu en üst seviyede tutuyorlar.

Ajan Yetenekleri

-Oyunda bulunan her ajanın kendinde has özel yetenekleri mevcut. Bazı oyuncular bu yetenekleri oyun açısından faydalı bulurken, bazıları da en büyük yeteneğin hedef alma ve atış becerilerinin ön planda olması gerektiğini savunuyor.

-Oyundaki farklı yetenekler, turnuvalarda ajan seçiminin ve strateji geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Eksileri

-Resmi çıkışının ardından henüz 1 yıl olmadı. Bazı eksikliklerinin olması elbette normal. Özellikle karakter yeteneklerinde sık sık ortaya çıkan hatalar bulunuyor.

-Ajanların karakter animasyonlarına benzemesi bazı oyuncular tarafından oldukça fazla eleştiriliyor.

-Oyunda oluşan bazı optimizasyon hataları sık sık karşımıza çıkıyor.

-Yeni bir oyun olmasına bağlı olarak küresel olarak büyük çapta turnuvalar henüz düzenlenmedi.(Bu konuda pandeminin etkisi de oldukça fazla)

-Oyunun bedava olması ve daha çok gençler tarafından oynanıyor olmasından dolayı, oyunu sabote eden ve kötü davranış ve söylemlerde bulunan oyunculara sık sık rastlamak mümkün.

Sonuç;

Sonuç olarak şuan her iki oyunda da giderilmesi gereken problemler olsa da, FPS oyunları içerisinde en çok sevilen ve oynanan CS: GO ve VALORANT. Kimi oyuncular CS: GO tarafındayken kimisi de VALORANT’ı destekliyor. Bizce bu oyunların ikisi de oynamaya değer.

Peki siz en çok hangi oyunu oynuyorsunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Astra’nın Kontrat Silahı ve Kostümü Belli Oldu

Önceki içerikFIFA 2021 FUT “What If” Serisinin İkinci Takımı Açıklandı
Sonraki içerikPUBG Mobile, 1.3 Yamasında Yeni Mod ve Araç Geliyor

1 Yorum

  1. sen bence valoyu daha çok tutmuşsun gibi sürücü problemleri ve riot vanguoard hatalardan geçilmiyor.CS de küfürler baz alınarak cidden oynanmaz hale geldi hileler aim tanrısı oldu adam akıllı tek sevebildiğim oyunda crysis kaldı 🙂 ama çaba harcadıkları doğru keşke işe yarasa…

BU İÇERİĞE YORUM YAP

Yorumunuzu girin!
Adınızı lütfen buraya girin